صفحه اصلی | anis | مصاحبه | آلودگی هوا هشداری برای شهروندان کابل است که باید از خطر آن جلوگیری گردد

آلودگی هوا هشداری برای شهروندان کابل است که باید از خطر آن جلوگیری گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آلودگی هوا هشداری برای شهروندان کابل است که باید از خطر آن جلوگیری گردد

دراین اواخرهوای شهر کابل با آلودگی بیشتر هشدار جدی را متوجه صحت شهروندان ساخته که آنان را امراض گونه گون تهدید می کند. در رابطه به موضوع خبرنگار روزنامه ملی انیس مصاحبه را با محمد کاظم همایون رئیس پالیسی و پلان محیط زیستی اداره ملی حفاظت محیط زیست انجام داده که توجه خوانندگان را به آن معطوف میداریم.

پرسش: میزان آلودگی هوای شهر کابل در چه سطح است و بیشتر با کدام ذرات آغشته میباشد؟

پاسخ: هوای کابل سه برابرآلوده ترو خطرناک ازهوای دیگرشهرها است.غلظت ذرات معلق هوای کابل تا۵۰۰ مایکرون گرام دریک مترمکعب می رسد. درحالی که بیشتراز۱۵۰ مایکروگرام خطر ناک دانسته میشود بیش از۵۰ درصد جاده های کابل اسفالت نشده اند و این معضل ازعلت های اصلی آلوده شدن هوای شهر کابل است. ذرات معلق اجزای ریزمایع و جامدی است که منابع آن در شهرما زغال سنگ، ذوب آهن، کارخانه های خشت پزی وگچ پزی و... است. کوتل خیرخانه، غرب کابل و مرکزشهراز آلوده ترین بخش های کابل اند، ذرات معلق گاهی انسان ها را با تکالیف جلدی، چشمی، موی رفتگی وباعث حمله قلبی و سرطان شش ها میشود. آماری که اداره ملی حفاظت محیط زیست به همکاری بانک انکشاف آسیایی دررابطه به چگونگی کیفیت هوای شهر کابل درسال ۱۳۸۶خورشیدی انجام دادند میزان ذرات معلق تقریبا ۱۷۶۰۰ تن بالای استندردها میباشد. هم چنان نایتروجن اکساید، کاربن دای اکساید، سلفردای اکساید، کاربن مونوکساید، که مجموعا میزان آلاینده ها بیش از(۸۰۰)هزار تن درسال بوده است که آلاینده های ثانویه مشکلاتی را بوجود میاورد و تاثیرات منفی در قبال داشته که برای سلامت انسان ها، حیوانات ونباتات تهدیدات جدی دارد. سلفردای اکساید عنصری است که در اثر آکسیجن هوا تعامل کرده آلاینده ثانویه را بنام باران های اسیدی تولید میکند. باران های اسیدی سبب تخریب آبدات تاریخی، ساختمانی، سنگ فرشها، موترها و...میشود. برعلاوه ذرات معلق آلاینده دو نوع است. ذرات معلق خطرناک که ۲.۵ و۱۰ مایکرون درهرمترمکعب هوا میباشد این دو آلاینده هم ازسطح ستندردها بالا اند. وستندرد های جهانی در سطح پائین قرار دارد که تا ۲۰ مایکرون درهرمتر مکعب است. ذرات معلق براساس حجم تشخیص و اندازه اش تعیین میشود اگرما موشکافی داشته باشیم که ترکیب این ها را بگویم درترکیب این مواد شیمیایی و سمی خطرناک هم وجود دارد. از دوسال به این طرف استفاده از زغال سنگ هم زیاد شده است و دیگر آلاینده ها وتزئید بیشتر از سرب، فلزات سنگین، جو سیماب و همچنان مواد رادیواکتیف و زباله های آن است زباله های آن هیچ وقت از بین نمیرود حتا کشورهای پیشرفته جهان بخاطرجلوگیری از این مواد سمی که برای مسموم ساختن انسان خیلی خطر ساز است پول های زیادی مصرف میکنند.

پرسش: هرسال معمولا در همین موقع رهبری و اداره ملی حفاظت محیط زیست از آلودگی هوا هشدار میدهد پس تدابیر پیش گیرانه تان از قبل چه بوده است و چه مقدار اثر گذار واقع شده است؟

پاسخ: اداره ملی حفاظت محیط زیست ازنظر قانون یک اداره پالیسی سازوهماهنگ کننده است. متاسفانه دربخش هماهنگی در تطبیق پالیسی با  ادارات بسیار ضعیف عمل کرده ایم، بعد ازاین همکاری بهتر را ایجاد میکنیم. دربخش اسناد تقنینی خوشبختانه از جمله اسناد های معتبر منطقه را داریم صرف درمکانیزم تطبیق آن اشکال وچالش وجود دارد. در بخش مدیریت زباله های کلینیک مقرره ساخته ایم وهمچنان دربخش های مختلف آلودگی برنامه های آگاهی دهی درسطح ملی در نظر گرفته شده است. درچند بخش کارهای ما محسوس نبوده اما آسیب شناسی ها صورت گرفته اند که شامل ساختن مضمون محیط زیست درنصاب تعلیمی کشوردرهر دانشکده، مثلا مضمون حقوق محیط زیست، جامعه شناسی محیط زیست، ادبیات محیط زیست و... میباشد در۱۴ کنوانسیون  بین المللی عضویت داریم که سالانه میلیون ها دالر بدست میاوریم. اداره ملی حفاظت محیط زیست با دوحلقه ادارات رابطه دارد. درساخت وساز زیرساخت ها با وزارت خانه های امورشهرسازی انرژی و آب، زراعت و مالداری شهرداری کابل و ارگان های محل و با ۲۱ اداره درهماهنگی هستیم. کارهای عملی مربوط شهرداری کابل است و باید دربخش مدیریت زباله ها نقش درست ایفا کند. ما درکل هیچ آماری نداریم. اما آمار جهانی نشان میدهد که از۶۵ الی ۷۰ درصد شهرها آلودگی شان از منابع سیار است یعنی از موترهای دودزا ولی مشکلی که ما به آن مواجه هستیم نبود نیروی فزیکی برای نظارت و مشکل قوانین ما با قوانین ترافیک است. بیشتر نظارت از صنف های نانوایی سقاوه‎ها، داش ها، حمام وهم چنان حوض های آبازی صورت گرفته اند. ادارات دولتی را مکلف ساخته ایم که دیگراز گازبه جای چوب و زغال سنگ استفاده نمایند. برنامه های بعدی ما گازی سازی موترها است.

پرسش: راهکار برای جلوگیری از بحران آلودگی چیست؟

پاسخ: ما برنامه های درازمدت برای جلوگیری ازچنین بحران داریم ولی مشکلات آلودگی هوای شهرکابل بیش ازآن چیزی است که فکرش را کرد یک زمان طولانی کار دارد تا روی آن کارشود چون در فصل سرما هوای سرد زیرهوای گرم متمرکز میشود تا ۱۰ کیلومتر بالای زمین که هوای سرد اجازه نمی دهد آلاینده ها رقیق شود و بالا برود به همین خاطر وقتی که انسان تنفس میکند باعث  تهدید شان میشود. شهر کابل ازنظر توپوگرافی یک شهرمغلق، و کوه ها جلو تابش آفتاب و وزش باد ها را گرفته که میتواند شهر را مغلق سازد. این شهرقابل زندگی نیست وازنظر تاثرات محیط زیست گنجایش بیش از۳۰۰۰ خانواده را ندارد. تنظیم موترهای تاق وجفت درشهر برای جلوگیری از آلودگی و آلاینده منابع سیارمیشود. جلوگیری از واردات تیل های بی کیفیت، کسانی که تکالیف قلبی وشش دارند وکودکان وافراد مسن باید درروزهای گردآلود ازخانه بیرون نشوند وشهروندان باید بیشتر مایعات مصرف نمایند که قدرت مقاومت بدن را بالا میبرد از ماسک استفاده نمایند. در خانه آب گرم را برای تبخیر بگذارند تا آلاینده ها را برخود جذب نماید.

پرسش: دستگاه هوا سنج شما قادر به تشخیص است یاخیر؟

پاسخ: ما قبلا یک دستگاه تشخیص آلاینده ها داشتیم که شاخص کیفیت هوا را نشان میداد و در پروان دوم ثابت بود. ۵ آلاینده را سنجش میکرد حالا خوشبختانه ما دستگاه موبایل همراه سیار داریم که میتواند سراسر افغانستان را تحت پوشش قرار دهد و دیگر دستگاه است که ذرات معلق را نشان میدهد حتی ذرات معلق ۲.۵ رامعلوم میسازد بسیار ریزه است و در مایکروسکوپ دیده نمیشود  و این آلاینده ها ازطریق بینی مستقیم داخل شش ها شده و شش ها را التهابی میسازد و یا خون را سرطانی میکند .

پرسش: خواست تان از مردم و ادارات دولتی چه است؟

پاسخ: خواست ما ازمردم اینست که از افزایش آلودگی هوا جلوگیری نمایند یعنی اینکه در قسمت پاکی محیط زیست با ما و شاروالی همکاری نموده تا در یک محیط صحی وسالم زندگی کنیم. فرهنگ شهرنشینی را رعایت نمایند چون رسالت ایمانی وانسانی تمام مردم است همچنان جامعه مدنی باید نهاد مدنی سبز نگر را رشد آنان پل ارتباطی بین مردم و ارگان های دولتی هستند.  

حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha