صفحه اصلی | anis | مصاحبه | مهر خدا صبار: سال گذشته ۱۲۶ هزار خانوادة بیجاشده را دوباره به محلات اصلی شان انتقال دادیم

مهر خدا صبار: سال گذشته ۱۲۶ هزار خانوادة بیجاشده را دوباره به محلات اصلی شان انتقال دادیم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مهر خدا صبار: سال گذشته ۱۲۶ هزار خانوادة بیجاشده را دوباره به محلات اصلی شان انتقال دادیم

مشکلات خانواده هایی که در اثر جنگ ها و حوادث طبیعی در چند سال اخیر بیجاشده اند نگران کننده است اینکه چگونه به این خانواده ها رسیدگی خواهد شد خبرنگارروزنامة ملی انیس مصأحبه یی را با مهرخدا صبار رئیس عمومی بیجاشدگان و حالات اضطراری انجام داده که توجه خوانندگان را به آن معطوف میداریم.

مهر خدا صبار رئیس عمومی بیجاشدگان و حالات اضطراری در مورد ارقام بیجاشدگان  در اثر جنگ های داخلی چنین گفت:

وزارت امورمهاجرین وعودت کنندگان درپهلوی این که مسئولیت پاسخ‎دهی به بخش عودت کننده ها و مهاجرین درکشوهای پاکستان وایران را دارد یک بخش دیگرفعالیت ما رسیدگی به وضعیت بیجاشدگان داخلی است که در حالات اضطرارکمک های عاجل تا ۷۲ ساعت از طرف اداره ملی مبارزه با حوادث در همکاری با وزارت امورمهاجرین و عودت کنندگان صورت میگیرد. وزارت مهاجرین منحیث یک نهاد همآهنگ کننده و پالیسی ساز در قسمت بیجاشدگان داخلی کدام بودجه خاص برای کمک ندارد.

 مسولیتی که وزارت مهاجرین به عهده دارد ایجادهمآهنگی و ساختن پالیسی ها است تا تمام ادارات ذیربط مکلفیت های خود را بدانند و به اساس آن پاسخ گویی صورت گیرد. بحث بی‌جاشدگان بحثی یک سکتور نیست مثلاً یک گروپ ازخانواده های از کندز، بغلان، هلمند  فاریاب بیجاه شده اند این ها به چه چیزی نیازدارند اولاً کمک های عاجل بشری است که به آن رسیدگی شود

بعد از کمک های مواد غذای وغیر غذایی رسیدگی عمومی به وضعیت صحی وموضوع آب آشامیدنی،معارف و کمکهای دوامدار است که به وزارت خانه های مختلف برمی گردد وزارت امورمهاجرین درکل اداره همآهنگ کنندة کمک های بشری وکمک های دوامداراست. وزارت امورمهاجرین درهمکاری با دفاتر سازمان ملل در ۳۴ ولایت کمیته های کاری بیجاشده را ایجاد کرده که این کمیته ها متشکل از نهادهای ملی و بین المللی است مثل دفاتر -UN UNSR –UNDP-  UNABT – UNHA-IAM- NRC – DRC- اداره حوادث انکشاف دهات همه یک تیم هستند. ومشترکاً تمام خانواده ها را سروی می کنند.

پس ازبررسی سروی انجام شده در ۳۴ ولایت، تقریباً ۴۷ هزار خانواده ازاثر ناامنی به خصوص نبردها، از مناطق شان ازشروع سال تاحال بیجاشده اند که بیشترین بیجاشده ها از ولایات هلمند  ننگرهار،کندز، بغلان تخار، ارزگان  هرات بادغیس، سرپل وفاریاب بوده است. که تقریبا برای ۱۱ هزار خانواده زمینه انتقال شان مساعد شده و دوباره به محل اصلی خود برگشت کرده اند. ما بیشتراز ۵۰ هزار خانواده را امسال تحت پوشش مساعدت های عاجل بشری قراردادیم کمک های عاجل بشری یک بخش اش مواد غذایی می باشد که شامل۱۱قلم موادمثل آرد،روغن،نمک  بوره، کمپل،سطل،سیت صحی، سیت آشپزخانه و موارد دیگر است. نوع دوم کمک که با سازمان های مختلف صحبت شده یک مقدار پول نقد است به دلیل این که خانواده ها بتوانند نیازمندی شان‎را مرفوع بسازند این نوع کمک بیشتردرننگرهار صورت گرفته است. کمک های نقدی از ۶ هزارافغانی شروع می شود تا ۳۰ هزار افغانی به تناسب آسیب پذیری خانواده ها است. برنامه های طولانی مدت هم داریم مثلاً یک میلیون بیجاشده داریم از سال های گذشته تا هنوز برای شان ما مطابق پالیسی ملی بیجاشده ها بحث ادغام شان رامطرح کردیم مثلاً کمپ مسلخ در هرات که نامش تغییرکرد و بنام کمپ کمال الدین‎بهزاد جز ماسترپلان شهر ساخته شد. البته برای بیجاشده ها به  خصوص برای خانم ها پروژه های حرفوی شش ماهه ، موره بافی، نجاری، موبایل سازی ایجاد شده است.

مهرخدا صبار در ادامه صحبت هایش افزود:

 وزارت امورمهاجرین همه ساله کمک های زمستانی را روی دست می گیرد که درهرسال پیش از این که فصل سرما برسد کمک صورت می گیرد امسال هم تقریباً از دوماه بدین سو جلسات کمک های زمستانی را  درهمکاری با دفتر UNSR وکمیته اجرایی بیجاشده ها و عودت کننده ها آغاز کردیم . در این کمیته که بانک جهانی، اتحادیه اروپا  UNSR، IAM - ادارة حوادث وزارت مالیه، اداره اراضی افغانستان، نماینده رئیس جمهوروسایرموسسات عضویت دارند تصامیم کلان گرفته می شود مانند طرزالعمل زمین و.... ما یک پلان را به اساس نیازمندی های ۷۸ هزار خانواده که مورد ارزیابی قرار گرفته آماده ساختیم که برای هرخانواده عودت کننده مبلغ۲۰۰ دالر امریکای توزیع خواهد گردید دو نوع کمک دیگر هم داریم برای ولایاتی که زمستان سرد دارند ازطرف موسسه حمایت از اطفال یک بسته طفلانه و سه تخته کمپل  گاز،مواد محروقاتی داده می شود این کمک ها از طرف دفتر UNSR در پنج ولایت شروع شده وهفته آینده درکابل هم شروع می شود.

 رئیس عمومی بیجاشدگان حالات اضطراری درموردحالت های اضطرارودستاورد ها چنین گفت:

وزارت امور مهاجرین عضو کمیسیون عالی دولتی مبارزه با حوادث است که ریاست آن را داکتر عبدالله رئیس اجرائیه به عهده دارد آنها را دراین کمیسیون ۱۷ وزارت خانه برای حالت های اضطرار تدابیر لازم میگیرند.

وزارت امورمهاجرین بحث بیجاشده های داخلی را درمحورسیاست های حکومت کشانده است سال گذشته حدود یک میلیون و سه صد هزار بیجاشده داشتیم  که امسال کمتر ازیک میلیون است. ما درسال گذشته یک صدو بیست و شش هزارخانواده رادوباره به محلات اصلی شان انتقال دادیم. کمیته نظارتی را برای فعالیت های موسسات ایجاد کردیم که بیشتراز ۱۸موسسه تفاهم نامه امضا کرده است تا مسئولیت ها مشخص گردد چون درسابق ۵۰ فیصد پول، مصرف بخش اداری موسسات میشد حالا چنین نیست.

مهرخدا صبار در رابطه به مشکلات  گفت:  درکل مشکل نبود امنیت است و مشکل دیگر برای وزارت مهاجرین نبود بودجه است ما فقط همآهنگی می کنیم یک افغانی هم بودجه برای کمک ها نداریم. یک تعداد ازموسسات در همآهنگی با وزارت مهاجرین پیش نمیروند چون ما راه های فساد را مسدود کردیم همچنان بحث سروی و تثبیت خانواده یک سلسله مشکلات را به بار آورده است. 

حبیب الله ایمان

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha