صفحه اصلی | anis | مصاحبه | رئیس د افغانستان برشنا شرکت: سیاسیون، شرکتها و ادارات دولتی، 11 میلیارد افغانی از بابت صرفیة برق مقروض اند

رئیس د افغانستان برشنا شرکت: سیاسیون، شرکتها و ادارات دولتی، 11 میلیارد افغانی از بابت صرفیة برق مقروض اند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس د افغانستان برشنا شرکت: سیاسیون، شرکتها و ادارات دولتی، 11 میلیارد افغانی از بابت صرفیة برق مقروض اند

امروزه یکی از نیازهای مبرم مردم برق است، اما متأسفانه شهروندان کابل از چند ماه به این سو مخصوصاً در این روزها برق نا منظم دارند و از این بابت شاکی اند. خبرنگار روزنامه ملی انیس به این ارتباط مصاحبة با انجنیر امان الله غالب رئیس عمومی دافغانستان برشنا شرکت انجام داده که توجه خوانندگان را به آن معطوف میداریم.

انجنیرامان الله غالب رئیس عمومی دافغانستان برشنا شرکت درمورد ظرفیت تولیدبرق و نیازمندی شهریان کابل در زمستان گفت:

مشکل برق کابل، نو نیست مشکل کابل ازخیلی وقت های دور است. نیاز شهروندان کابل در زمستان یک چیزاست ودرتابستان چیز دیگر. اما نیاز فعلی ما در زمستان به برق درحدود شش صد الی هفت صد میگاوات میباشد که در تابستان حدود سه صد میگاوات برق است درزمستان هوای کابل زیاد سرد و نیازمندی مردم دو چند میشود، زیرا مردم رجوع میکنند به استفاده وسایل برقی، جهت تسخین خانه های شان چون بیشترخانه ها وسایل برقی ما استندرد نیست، ما به مشکل مواجه می شویم هم چنان کانکریت بودن خانه ها است که ده چند نیاز به برق دارد تا گرم شود. مشکل دیگر ما برق وارداتی از کشورتاجیکستان است که ما در حدود سه صد میگاوات برق از تاجیکستان خریداری میکنیم اما در زمستان برای ما از ۶۰ میگاوات برق بیشتر نمیدهد این باعث مشکلات مردم میشود. متأسفانه دریای کابل امسال خشک بود و سطح آب و بند نغلو پائین آمده ما درحدود۱۷ میگاوات برق، تولید داخلی داریم. در کل برقی که برای کابل داریم در حدود ۲۶۰ میگاوات است در حالی که نیاز مردم به شش صد میگاوات برق میباشد. به همین خاطر ما ۵۰ فیصد پرچاوی برق داریم، باید منبع تولید ساخته شود و لین برق وارداتی که از ترکمیستان میاید در سال ۲۰۱۸ جور میشود پس تاسال ۲۰۱۸ مشکل مردم کابل از ناحیه برق حل نمیشود. ما کوشش میکنیم که ضایعات کم شود. اگر برق ترخیل را روشن کنیم کیلوات اش به ۵۰ افغانی میرسد پس نه توان ما و نه توان مردم به خرید برق است. ما روزانه در حد اوسط ۲۵۰ میتر نو توزیع میکنیم چون شهرک سازی زیاد شده، در تفاهم نامة که با پارک صنعتی امضا شده ۵۰ میگاوات برق است که حالا به ۱۰۰ میگاوات برق رسیده بناءً مصرف برق هم بالا رفته است.

آقای غالب در ادامه صحبت هایش گفت:

ما امسال برق کندز، پروان ، مزارشریف وکاپیسا را افتتاح کردیم و به شبکه وصل شده که برای شان برق میدهیم و عنقرب برق میدان وردک هم افتتاح میشود.

۳۰۰ میگاوات برق که لین
 ظرفیت اش را داردبه کابل میاید و درحدود ۴۰ میگاوات برق آن در میسر راه به ولایاتی که ذکر شد توزیع میگردد. حالا با تولیدات داخلی مان جمعاً ۳۰۰ میگاوات برق است. ما تقسیم اوقات پرچاوی برق را در سه کتگوری آماده نمودیم ساحاتی که ۲۰ فیصد پرچاوی برق دارند ساحات تجارتی و پارک های صنعتی، ادارات دولتی، ارگ و سفارت خانه ها است و دیگر ساحات ۵۰ فیصد پرچاوی دارند که یک روز بعد می باشد.

انجنیرامان الله غالب در رابطه به پرداخت پول بدهیکاران شرکت برشنا چنین گفت:

محاسبه یی را که انجام داده ایم ۱۱ میلیارد طلبات ما نزد سیاسیون،شرکتها و ادارات دولتی میباشد که حدود ۴ میلیارد اش از ادارات دولتی است.درحدود یک میلیارد افغانی آن را جمع آوری کرده ایم و بیشتر از یک و نیم میلیارد اش از سالهای بسیار قبل است که میخواهیم از بلانس ما پس شود. طلباتی که از ادارات دولتی است موافقه شده که باید وزارتخانه ها از بودجه شان پرداخت کنند و کسی که طلبات خود را نمیدهد باید ممنوع الخروج یا به عدلی وقضایی معرفی گردد حتی سیاسیون. اگر یک نفر قرض دار بیت المال میباشد باید مجازات گردد و به پنجه قانون سپرده شود.

رئیس عمومی دافغانستان برشنا شرکت در مورد شکایات مردم از بلند بودن صرفیه در بل های برق گفت:

ذهنیت مردم است که میگویند «بل برق ما بلند است و کسی که صرفیه برق اش را نمیدهد از ما میگیرند» در حالی که هرکس میتر جدا دارد اگر بالای میتر تان شک دارید بروید لابراتوار کنید که مشکل در کجا است، از شرکت برشنا، یا از میتر خود تان؟ چون این سیستم است کسی نمیتواند که بالای میترشما پول اضافه وارد نماید بخاطری که چیزی که در میتر گشته باشد همان اندازه است وبس. زمستان است و بل برق بخاطری بالا میرود که بایلرهای اتومات مصرف بی اندازه دارند مثل یک گیلاس آب هم بیگری بایلیر پس یک گیلاس آب یخ در آن اضافه میشود و اتومات روشن میگردد، دیگر اتو منقل برقی ، ماشین کالای شویی...

آقای غالب در مورد خریداری برق در زمستان، از کشور ازبکستان گفت:

ما در زمستان از کشورازبکستان ماهانه  درحدود ۳۰۰ میگاوات برق که نیازجدی است خریداری میکنیم  واز این برق برای ولایت های بلخ، پروان، کاپیسا و کابل برق توزیع میگردد.  

 انجنیرامان الله غالب در باره پلان و برنامه های انکشافی و ساحوی شان چنین گفت:

هفته ای گذشته قطعنامة لین از کشور ترکمنستان را امضا کردیم که در حدود ۵۰۰ میگاوات برق ظرفیت بالا برود و دیگر برنامه انرژی آفتابی است که روی بام خانه میباشد و کوشش میکنیم از طرف شورای اقتصادی منظور شود که نیم پول مربوط خانوار است ونیم پول مربوط ما میشود.

 ۲۰ میگاوات برق را با بانک انکشاف آسیایی درهفته آینده به امضا میرسانیم همچنان در پهلوی بند نغلو که از طرف روز آب را ذخیره کنیم، تولید آفتابی هم  داشته باشیم و هم چنان پلان تبدیلی میتر ها را به میتر های هوشمند نیز داریم .

مشکلات چند نوع است یکی مشکلات اجتماعی است مثل پروژه ولایت غزنی ما ده میلیون دالر تاوان دادیم زیرا مردم نمیخواهند برق از میسر خانه اش بگذرد یا روی زمین اش پایه برق نصب گردد دیگر طلبات مردم است که پول شان را نمیدهند و مصرف خود زورمندان است که برق ۲۴ ساعته میخواهند دیگر اینکه ما میخواهیم مالیات ما کم شود که بتوانیم برق ارزان برای شهروندان توزیع نماییم چون مالیات ما بسیار بلند است .               حبیب الله ایمان

 

 

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha