صفحه اصلی | anis | مصاحبه | رشیدی: با کشورهای حامی تروریزم برخورد جدی صورت گیرد

رشیدی: با کشورهای حامی تروریزم برخورد جدی صورت گیرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رشیدی: با کشورهای حامی تروریزم برخورد جدی صورت گیرد

نشست وزرای دفاع کشور های عضو ناتو به تاریخ 18 عقرب مطابق 9 نوامبر با اشتراک سرپرست وزارت دفاع ملی در شهر بروکسل برگزار شد. اشتراک کنندگان این نشست روی وضعیت امنیتی، چالش ها توانایی ها نیاز های قوای مسلح افغانستان و همچنان آوردن اصلاحات و مبارزه با فساد در صفوف اردوی ملی بحث و تبادل نظر کردند. در همین حال شماری از باشندگان کابل ماموریت ناتو را در افغانستان ناکام ارزیابی میکنند.

محمد ولی رشیدی یکتن از نظامیان سابق میگوید: تامین امنیت و ثبات در افغانستان به معنی تأمین امنیت و  ثبات در کشورهای عضو ناتو است.

پس این کشور ها ناگزیر هستند که حمایت قاطع از حکومت افغانستان و نیرو های دفاعی آن داشته باشند.

اما با وجود این همه کوشش ها و تلاش ها که ناتو برای ریشه کن سازی هراس افگنان در افغانستان داشت ناکام مانده است.

هنوز هم جنگ ادامه دارد هراس افگنان در حال تقویت شدن و فساد هر روز در حال افزایش است. ناتو و واشنگتن به افغانستان تعهد سپرده بود که  گروه های هراس افگن را نابود ساخته و لانه های امن این گروه ها را برچیند و همچنان نیرو های مسلح افغان را به طور کامل تجهیز و تمویل می کند. تا افغانستان دوباره به لانه های امن گروه های تروریستی تبدیل نشود.

اما دیده می شود در این مدتی که ناتو در افغانستان بوده این تعهدات به گونه کامل عملی نگردیده است.

آقای رشیدی می افزاید:

در این نشست ناتو اعلام کرد که وضعیت امنیتی در افغانستان ناپایدار است بناءً نیرو های ناتو به افغانستان اعزام شود اما این اقدام ناتو زمانی مؤثر تمام میشود که در امر تعلیم و تجهیز نیرو های امنیتی و دفاعی افغان تلاش بیشتر صورت گیرد اگر با کشور های که حامی تروریزم اند برخورد جدی صورت نگیرد به هر اندازه سربازکه در افغانستان اعزام نمایند. مؤثریت نخواهد داشت.

هدایت الله نبی پور استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون خصوصی در این رابطه چنین میگوید:

ناتو در نخست به شاخه های مشکل پرداخت نه به ریشة آن یعنی باید ریشه های اصلی شبکه های هراس افگن که در خارج از افغانستان بود خشکانده می شد.

در قدم دوم ارتش افغانستان در بخش زمینی و هوایی به صورت درست آن تجهیز باید می شد.

به هر صورت این نشست یک پیام واضح برای پاکستان هم داشت که حمایت خود را از هراس افگنان قطع کند و لانه های امن آن ها را در آن کشور نابود سازند.

امید وار هستیم که بعد از این همه واکنش های جامعه جهانی، پاکستان در امر مبارزه با تروریزم صادقانه عمل کند.

ما در گذشته هم شاهد موجودیت ده هزار تن نیروی ناتو در جنگ افغانستان و مبارزه با تروریزم بوده ایم.

این جنگ دوام بیشتر یافت و هر روز تعدادی از هموطنان ما به شهادت می رسیدند.

اما مؤثریت خاص نداشت باید به افغانستان به سطح ملی، درتجهیز و پرورش بهتر نیرو های امنیتی افغان و به سطح بین المللی فشار ها و تحریم ها بر کشور های حامی تروریزم صورت میگرفت که نگرفت.

و حالا خواست ما از جامعه جهانی و کشور های عضو ناتو در رأس ایالات متحده امریکا این است که در امر مبارزه و خشکاندن چشمه های اصلی تروریزم تلاش صادقانه و شفاف صورت گیرد.

اعزام نیرو ها زمانی مؤثریت خود را دارد که قوای هوایی و دفاعی کشور تجهیز و تمویل کامل گردد.

در نشست وزیران دفاع که در بروکسل برگزار شده بود تصمیم گرفته شد سه هزار سرباز جدید به افغانستان فرستاده شود در 16 سال گذشته ما شاهد حضور شمار زیادی از نیروهای بین المللی بودیم که چندان موثریت نداشتند.

هر چند پس از اعلام ستراتیژی جدید امریکا در قبال آسیایی جنوبی، فشار ها بر پاکستان افزایش یافته است.اما حکومت پاکستان همواره گفته است که هیچگاه از تروریزم حمایت نکرده است بلکه در این زمینه مبارزه جدی هم کرده است و خود قربانی تروریزم می باشد. یک ادعای دروغین است. زیرا وضعیت موجود گواهی حقیقی این امر است.

نقیب الله صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha