صفحه اصلی | anis | مصاحبه | جلیل سلطانی: شاروالی کابل می خواهد شبکة شاروالان را ایجاد نماید

جلیل سلطانی: شاروالی کابل می خواهد شبکة شاروالان را ایجاد نماید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جلیل سلطانی: شاروالی کابل می خواهد شبکة شاروالان را ایجاد نماید

دوازدهمین نشست شاروالان کشور های شامل راه ابریشم به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان سال روان در شهر کابل برگزار گردید.خبرنگار روزنامة ملی انیس صحبتی را در رابطه به دستآورد های این نشست با جلیل سلطانی سخنگوی شاروالی کابل انجام داده که نشر می گردد.

در نخست جلیل سلطانی در ارتباط به دست آورد های دوازدهمین نشست شاروالان کشور های راه  ابریشم در کابل گفت: خوشبختانه شاورالی کابل با تدویر این نشست توانست که جایگاه افغانستان را در مسیر راه ابریشم تثبیت نماید.زیرا کسانیکه کوشش می کند از افغانستان یک چهره جنگی و خشن ارائه نمایند خوشبختانه برعکس شاروالی کابل با میزبانی نشست شاروالان کشور های راه ابریشم یک چهره متفاوت برای جهانیان نشان داد که افغانستان می تواند میزبانی بزرگترین کنفرانس های بین‏المللی را نماید.

همچنین افغانستان می تواند در تمام عرصه ها برای صلح و ثبات کشور های منطقه و جهان کار نماید و نقطه مفیدی در بخش کالا های تجارتی و راه های مواصلاتی برای جامعه جهانی نیز می باشد.

از سوی دیگر در این نشست ما توانستیم که روابط جهان را با شهر های افغانستان تامین کنیم که دو تفاهمنامه خواهر شهری( همکاری های تخنیکی) میان کشور مالدیف و دو شهر افغانستان از جمله بامیان و هلمند به امضا رسید.

همچنین دست آورد دیگری که شاروالی کابل در این نشست داشت، اینست که کشور های اشتراک کننده به ویژه کشور های راه ابریشم توانستند فرصت هایی که در این کشور از نگاه تجارتی وفرهنگی وجود دارد از نزدیک ببیند در آینده اثرگذار خواهد بود.

در نشست شاروالان کشور های راه ابریشم محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور گفته بود
که باید شبکه شهرداران در
 داخل و بیرون از افغانستان به ویژه شهر های راه ابریشم ایجاد گردد.

شاروالی کابل در این نشست برای اشتراک کنندگان تعهد سپرد که شاروالی کابل می خواهد شبکه شاروالان را ایجاد نمایدو همچنین ارتباط خود را با کشور های راه ابریشم زنده نگهدارد.

وی اظهار امید واری کرد که در نشست های بعدی شهرداران راه ابریشم دست آورد های چمشگیر داشته و آن را ارائه نماییم.

سخنگوی شاروالی کابل می‎افزاید: خوشبختانه توانستیم در حاشیه کنفرانس شاروالان راه ابریشم، نشست شاروالان افغانستان تحت ریاست عبدالله حبیب زی سرپرست شاروالی کابل را برگزار کنیم و قرار است یک شبکه شاروالان افغانستان به خاطر ارتباط و شریک ساختن تجارت تاسیس گردد و عنقریب کار مقدماتی ایجاد این شبکه آغاز خواهد شد.همچنان قرار است که در آینده نزدیک نشست مشترک شاروالان کشور در شهر کندهار برگزار گردد که یک هفته بعد از آن کنفرانس بزرگ ملی توسعه شهری در کابل برگزار خواهد شد.

آقای سلطانی گفت:همه ساله نشست شاروالان کشور های راه ابریشم از سوی سازمان جهانی شهروند هماهنگ می شود که یازدهمین دور این نشست در سال ۲۰۱۶ میلادی درکشور ایران برگزار شده بود خوشبختانه در این نشست کاندید برگزاری دوازدهمین نشست شهرداران کشو های راه ابریشم شاروال کابل انتخاب گردید و امسال شاروالی کابل توانست تا دوازدهمین نشست شهرداران کشور های راه ابریشم را موفقانه برگزار نماید.موصوف هدف راه اندازی این نشست را شریک ساختن تجارب مدیریت شهری ، تبادل افکار و بحث روی مشکلات شهری، گسترش روابط و گفتگو روی انکشاف و همکاری های تجارتی عنوان کرد.

سخنگوی شاروالی کابل اضافه نمود: حدود بیش از ۷۵ تا ۸۰ فیصد شهر کابل به شکل غیر پلان ساخته شده است که این چالش ناشی از جنگ های داخلی،ساخت و ساز های خود سر و غصب املاک
می باشد.

اما از یکسال به این سو شاروالی کابل به خاطر حل این موضوع برنامه های زیادی را روی دست گرفته است.

وی افزود: شاروالی کابل پلان ستراتیژیک ده ساله شهر کابل را ساخته است که بر منبای آن پلان های سالانه خویش را آماده می سازد.

مشکلات دربخش آدرس یابی،غصب ملکیت ها و مدیریت بازار وجود داشت اما خوشبختانه در هر یک این بخش ها برنامه های خوبی روی دست گرفته شده است  انشاء الله در آینده مشکلات حل می شودو کوشش می شود تا شهر کابل به طرف یک شهر معیاری برود.

گفتنی است که در دوازهمین نشست شهرداران راه ابریشم کشور های مالدیف، هندوستان،پاکستان ،کوریا، ترکیه و... اشتراک کرده بودند.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha