صفحه اصلی | anis | مصاحبه | دکتور عبدالقدیر قدیر: برای تداوی معتادان مواد مخدر 1800 بستر فراهم شده است

دکتور عبدالقدیر قدیر: برای تداوی معتادان مواد مخدر 1800 بستر فراهم شده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دکتور عبدالقدیر قدیر: برای تداوی معتادان مواد مخدر 1800 بستر فراهم شده است

افغانستان کشور کوهستانی است که در زمستان بعضی از ولسوالی هایی که راه های صعب العبور دارند نسبت بارندگی برف کوچ و یخبندان بندش پیدا می کند روی این معضل مواد غذایی، محروقاتی و ادویه آن جاها نمی رسد اینکه وزارت صحت عامه در قسمت رساندن ادویه در اینگونه مناطق در زمستان چه اقدام خواهد کرد خبرنگار ورزنامة ملی انیس مصاحبه یی با دکتور عبدالقدیر قدیر رئیس عمومی پلان و پالیسی وزارت صحت عامه انجام داده که خواننده را به خوانش آن معطوف میداریم.

پرسش: وزارت صحت عامه بخاطر وقایه و تداوی امراض فصلی به خصوص در زمستان چه تدابیری در نظر گرفته است؟

پاسخ: وزارت صحت عامه همه ساله بخاطر فرارسیدن زمستان آمادگی میگیرد. چون عرضه خدمات صحی در ولایت ها اکثراً از طریق موسسات انجام میشود و پولی که به خاطر عرضه خدمات به مؤسسات داده میشود از بودجه دولت ج.ا.ا می باشد.

بناءً ما سه ماه قبل از فرا رسیدن فصل زمستان به مؤسسات مکاتیب می فرستیم یا شفاهی صحبت های می داشته باشیم و یا تیلفونی تماس میگیریم که مؤسسات باید دو کار مهم را انجام بدهند، یکی مواد محروقاتی، مواد غذایی و دوا را به ولسوالی هایی که راه های آن قبل از فرارسیدن زمستان نسبت بارندگی، یخبندان و برف کوچ ها مسدود می شود ارسال نمایند و دیگر اینکه حد اقل این گونه ولسوالی ها برای مدت شش ماه اکمال گردد.

دکتور قدیر اضافه کرد: اکثراً مؤسساتیکه عرضة خدمات طبی می نمایند مؤسسات خارجی نیست، بلکه مؤسسات داخلی و غیر انتفاعی هستند که در یک مشارکت با وزارت صحت عامه به طور قرارداد عرضه خدمات می کنند، ولی معیارات اساسی، تعریف شده در یک بسته اساسی که بنام بستة عرضه خدماتی یاد می شود و به همان معیارات ما برای مؤسسات پول میدهیم و آنها عرضه خدمات می نمایند.

وی اضافه کرد: طی سه سال حکومت وحدت ملی در رأس شخص جلالتمآب رئیس جمهور دولت اسلامی افغانستان به وزارت صحت عامه صادقانه و خیلی زیاد توجه نموده و شخص خود شان مسایل مربوط به صحت را تعقیب می کنند و حمایت سیاسی شان با وزارت صحت عامه بوده است.

پرسش: شایعاتی وجود دارد که در بعضی از ولسوالی های دور دست کشور از کمیت و کیفیت دوا تنظارت نمی شود گفتنی شما در زمینه چیست؟

پاسخ: ما از کمیت و کیفیت عرضه خدمات اطمینان میدهیم با وجود شیوه های نظارتی به عرض می رسانیم که ما در بعضی از ولسوالی های کشور تأسیسات صحی داریم که در آنجا هیچ کس رفته نمی تواند، ولی با وصف آن در همان جاها هم تلاش کردیم تا از طریق شوراهای مردمی کلینیک ها را نظارت کنیم و مردم را دخیل بسازیم تا از موجودیت دوا، موجودیت داکتر و یا نبود ادویه و غیر حاضری داکتران ما را آگاه سازند، ولی در زمینه ما مشکلات خود را داریم نبود امنیت یک چالش است.

وی گفت: ما در 34 ولایت کشو شفاخانه های ولایتی داریم و علاوه از آن شفاخانه های ولسوالی و مراکز صحی نظر به نفوس نیز عرضة خدمت می کنند که تعداد زیادی از این شفاخانه ها مربوط به مؤسساتی است که تابع همان قرارداد می شود باید گفت که تعداد ده شفاخانه ولایتی را وزارت صحت عامه از طریق واحدهای اصلاح شفاخانه ها مدیریت می کنند، مانند شفاخانه های ولایات تخار، سمنگان، هرات، 102بستر کابل، غور  بغلان و که شفاخان های مذکور از بودجه اختیاری وزارت صحت عامه تمویل  تجهیز و مدیریت می شوند که به این شفاخانه ها نیز امکانات زمستانی داده ایم که از طریق ایمراجنسی ها فعال هستند.

پرسش: چه تغییراتی در بخش تشخیصیه شفاخانه ها طی سال روان بوجود آمده است، زیرا در اکثریت از شفاخانه های دولتی ماشین اکسری ام آر آی وجود ندارد و مریضان بی بضاعت نسبت فقر اقتصادی نمی توانند با فیس گزاف در شفاخانه های شخصی معاینات شان را تکمیل نمایند وزارت صحت عامه این معضل را چه زمانی مرفوع می سازد؟

پاسخ: اساساً بحث عرضه خدمات نه تنها در افغانستان، بلکه در تمامی کشورهای جهان یک بحث مغلق است و مدیریت شفاخانه ها نیز مغلق ترین بخش عرضه خدمات است. ناگفته نماند که طی سه سال اخیر در عرضه خدمات کارهای زیادی شده که قابل اغماز نیست مثلاً فعال شساختن بخش هیمو دیالیزم و نصب و منتاژ ماشین هیمودیالیزم در کابل  هرات، ننگرهار و ایجاد دو مرکز تشخیص و تداوی سرطان در کابل. همچنان فعال ساختن شفاخانه شیخ زاید در بخش یورولوژی، فعال ساختن بخش مراقبت های جلدی در 17 شفاخانه کابل، فعال ساختن بخش جراحی در جاهایی که عملیات ها صورت می گیرد، البته در کابل که این همه فعالیت ها در گذشته انجام شده و ما فعلاً در شفاخانه ها تا سطح ستی سکن ماشین داریم که در خدمت مریضان قرار دارد گفتنی های ما بدان معنا نیست که در سکتور صحت مشکلات وجود ندارد، ما اعتراف می کنیم و می پذیریم که در سکتور صحت بسا مشکلات وجود دارد، مشکلات ماشین ام،آر،آی نداریم، زیرا ماشین ام،آر،آی در حدود دو سه میلیون دالر قیمت دارد و هیچ دونری به ما در این عرصه کمک نکرده و ما خود توانایی خریداری آنرا نداریم، دیگر مشکل منابع هم است، گرچه مردم توقع دارد که وزارت صحت عامه باید در بخش صحت بسیار زیاد کار کند، اما توانایی های اقتصادی ما کم است و هیچ دونری در بخش شفاخانه های کابل ما را کمک نمی کند و از هیچ منابع ما در این زمینه پول نداریم، اما منابعی که امروز ما مصرف می کنیم، منابعی را از بودجه دولت افغانستان می گیریم و مصرف می کنیم، اما مردم حق دارند که از ما ناراض باشند.

پرسش: بسته های کمکی وزارت صحت عامه به شفاخانه هایی که زیادتر زخمی های جنگ و انتحار در آنجا تداوی می شوند چه بوده است؟

پاسخ: در افغانستان علاوه از حوادث طبیعی مشکل جنگ و انفجار و انتحار نیز است. مطمعناً می توانم بگویم اولین امبولانسی که به محل حادثه انفجاری  انتحاری و ... می رسد امبولانس وزارت صحت عامه است که منحیث سرباز رسیدگی می کند، تا هنوز هیچ مریضی از کمبود دوا از ما شکایت نکرده است.

زخمیان حادثة شفاخانه چهاربستر، حادثه چهارراهی زنبق اخیراً حادثه یی که در سرک چهاردهم وزیرمحمداکبرخان اتفاق افتید از توسط دوکتوران، جراحان و نرسان شفاخانه وزیر محمداکبرخان و از منابع مالی وزارت صحت عامه تداوی شدند.

پرسش: در شفاخانه صحت طفل اندراگاندی که یک شفاخانه مرکزی بعضی در پایتخت افغانستان است، نسبت عدم امکانات در یک چپرکت دو الی سه کودک که بستری می باشد، آیا وزارت صحت عامه به توسعه و بلند بردن ظرفیت بستر این شفاخانه پلان و برنامه یی دارد؟

پاسخ: وزارت صحت عامه نه تنها به شفاخانه صحت طفل توجه و رسیدگی می کند، بلکه به تمام شفاخانه های مرکز و ولایات توجه دارد. شفاخانه صحت طفل اندراگاندی برای 500 هزارتن نفوس ساخته شده، ولی اکنون در کابل در حدود بیش از پنج میلیون تن زندگی می کند. باید گفت که به شفاخانه صحت طفل اندراگاندی از سراسر ولایات کودکان مریض غرض معالجه مراجعه می کنند، ولی پرسش شما دور از واقعیت نیست که کمبود بستر در افغانستان یک امری است که ما از آن غماض نمی کنیم، افغانستان سی میلیون نفوس دارد، اگر ما بالای هر یک هزار نفر یک بستر محاسبه نماییم، طبق معیارات جهانی صحت ما باید 30000 بستر داشته باشیم، در حالی که ما پنجاه درصد آن را نداریم ما در زمینه طرح توسعه بستر شفاخانه ها که شفاخانه صحت طفل نیز در آن شامل است به کابینه حکومت روان کردیم، زمانیکه طرح ما منظور شد، بعداً آنرا با وزارت مالیه هماهنگ می سازیم تا پول به اختیار ما گذاشته شود تا به توسعه بیشتر شفاخانه ها اقدام نماییم، همچنان طرح دیگری که ما داریم میخواهیم مراکز صحی را تقویت نماییم تا تراکمی که بالای شفاخانه های مرکز وجود دارد کاهش یابد.

دکتور عبدالقدیر قدیر رئیس عمومی پلان و پالیسی وزارت صحت عامه پیرامون مهمترین دستاودرها طی سه ربع سال گفت:

وزارت صحت عامه طی ده ماه سال مالی روان در پنج بخش عمده و اساسی اهداف ستراتیژیک را در بخش حکومتداری خوب  در بخش بهبود صحت، در بخش عرضه خدمات صحی، در بخش مدیریت منابع بشری و در بخش ارزیابی و نظارت کارکردها و فعالیت هایی را انجام داده است:

1-      در بخش حکومتداری خوب: بازنگری مقرره ها، قوانین و طرزالعمل ها را داشتیم.

2-    در بخش صحت: تغذی عامه، استخدام تعداد از مشاورین، کنترول و کیفیت مواد غذایی را تقویت بخشدیم همچنان تداوی مریضانی که سوء تغذی بودند، وقایه امراض غیرساری، امحای فلج اطفال و واکسین و... که یکی از اولویت های ما بود.

آقای قدیر اضافه کرد: ما در بخش عرضه خدمات دستاوردهای ملموسی داشتیم، اما ضرورتی که مردم افغانستان دارد و خدماتی که ما عرضه می کنیم خیلی کم است، ولی نیازمندی زیاد است تلاش صورت گرفته تا نیازمندی ها مرفوع شود. پلان مبارزه علیه فساد اداری، تدوین قانون بیمه، نهایی سازی مقرره اخذ فیس، فعال سازی شفاخانه ملی گرده در ننگرها، فعال سازی شفاخانه 20 بستر مرکز صحی محبس پلچرخی در کابل  همچنان افتتاح شفاخانه 30 بستر برای تداوی معتادین پلچرخی، اعمار دستگاه تولید آکسیجن شفاخانه حوزوی هرات، مرکز ملی تداوی معتادین و احیای مجدد مرکز تداوی زنان و اطفال معتاد با ظرفیت 150 بستر در کابل به بهره برداری سپرده شد، همچنان افتتاح شفاخانه 140 بستر بامیان، اعمار تعمیر معافیت کتلوی در مرکز، ایجاد مرکز تولید اعضای مصنوعی، آغاز فعالیت های صحی فوق تخصصی در شفاخانه شیخ زاید و همچنان فعالیت اداره تنظیم دوا و غذا در مرکز که یک اداره کاملاً جدید است و همچنان سنگ تهداب شفاخانه زرقیات گذاشته شد، باید گفت که این یکی از دستاوردهای عمده است که به مطبوعات ارائه شد. اما کارهای دیگری نیز انجام شده است. همچنان 1800 بستر برای تداوی معتادین در مرکز وجودارد.

گزارشگر: اکاخیل

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha