صفحه اصلی | anis | مصاحبه | عبدالفتاح احمدزی: طرح های خوب برنامه ریزی شده تا جوانان شامل کار شوند

عبدالفتاح احمدزی: طرح های خوب برنامه ریزی شده تا جوانان شامل کار شوند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
عبدالفتاح احمدزی: طرح های خوب برنامه ریزی شده تا جوانان شامل کار شوند

بانک جهانی در گزارش اخیرخود گفته است که ۱.۹ میلیون جوان افغان واجد شرایط کار، بیکار هستند و هم چنان اتحادیه ملی کار گران گفته است که سالانه بیش از ۴۰۰ هزار نیروی کار به گروه جوانان بیکار افزوده میشود، بیکاری قشرجوان از یک سو در افزایش ۴۰ درصدی سطح فقر در افغانستان پیوند دارد و ازسوی دیگر در افزایش معتادان نیز،اینکه وزارت کار و امور اجتماعی در راستای فراهم سازی زمینه های کاری چه کارهایی نموده خبرنگار روزنامه ملی انیس مصاحبة را با عبدالفتاح احمدزی سخنگوی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین انجام داده که نشر می گردد.

عبدالفتاح احمدزی سخنگوی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین در پاسخ به سوالی گفت: بعد از سال ۲۰۱۴ باخروج نیروهای بین المللی  یک رقم بزرگ از نیروی کار که در موسسات بین المللی در داخل کشور مصروف کار بودند وظایف شان را از دست دادند و تعداد بزرگ دیگر در جمع بیکاران افزود گردید در این اواخر حدود یک میلیون تن مهاجر از کشور های بیرونی وهمسایه  (ایران و پاکستان) دوباره به کشور عودت کردند و اکثراً در جمع بیکاران پیوستند. ما به بحران بسیار خطرناک بیکاری مواجه بودیم خوشبختانه براساس تعهدات رئیس جمهور برفراهم ساختن زمینه استخدام جوانان در ادارات ملکی و نظامی توانستیم که این بحران را به شکل خوب مدیریت کنیم و طرح ها و پلان های خوب برای شان برنامه ریزی شده تا باشد جوانان شامل کار شوند. با تایید آمار بانک جهانی در حقیقت یک سرویی دقیق را انجام داده اند و هم چنان اینکه  اتحادیه ملی کارگران اعلان کرده که ما در حدود  ۱.۹ میلیون افغان واجد شرایط بیکار داریم و سالانه بیش از ۴۰۰ هزار جوان بیکار به آن افزوده  میشود باید گفت در این اواخر برنامه های بزرگ و کوچک در حال گسترش است و مردم کاروبار های کوچک را آغاز کردند سفرهایی که رئیس جمهور به بیرون از کشور داشته اند سرمایه گذاران را تشویق کردند که در داخل افغانستان سرمایه گذاری کنند. پس از این طریق یک جمع بزرگ مردم ما مصروف کار میشوند . هفته قبل کار ساخت پارک صنعتی در کابل افتتاح شدکه اثرات مستقیم خود را بالای سرمایه گذاران دارد زمانی که سرمایه گذاری آغاز شود خودبه خود اشتغال ایجاد می گردد ونیروی کار مصروف میشود .

احمدزی گفت: طی دوماه اخیرصدها بست از طریق کمیسیون اصلاحات اداری به اعلان سپرده شده وهم چنین ۱۷ هزار بست جدیداً اعلان گردیده  و این یک فرصت خوب برای آن عده جوانان که تحصیلات عالی و تجارب کاری خوب دارند، است و ۱۷ هزار فامیل صاحب کار ونان میشوند، هم چنان در سکتور خصوصی . نیزشش درصد  آمار بیکاری کاهش یافته است برنامه های بزرگ دیگر هم از طرف دولت؛وزارت کار و اتاق تجارت وصنایع روی دست است سکتوری خصوصی هم در حال سرمایه گذاری های بیشتر هستند که دست به دست هم داده تا بتوانیم بحران را کاهش بدهیم تاباشد که آمار بیکاری پائین بیاید. ما یک برنامة جدید داریم بنام «آسان خدمت» که خیلی ارزش مند است و ما از این طریق میخواهیم تمام رشته ها را صنف بندی  کنیم که در کدام رشته تحصیلی چقدر نیروی کار وجود دارد کسانی که فارغ از حقوق؛اقتصاد؛ زراعت و انجنیری و...هستند میتوانند فورم مربوط رشته را خانه پری نمایند تفاهمی که با وزارت تحصیلات عالی داریم معلوم میسازیم که به چه تعداد در آینده نیروی مسلکی تولید داشته باشیم تا زمینه کار برای شان فراهم شود و تمام نهاد ها میتوانند از این جدول استفاده نمایند. تا از گماشتن افراد خلاف رشته جلوگیری نماییم؛ در روز های نزدیک کنفرانس ملی کار در ارگ ریاست جمهوری برگزار خواهدشد و تعهدات تمام ادارات دولتی و شرکای بین المللی خود را می گیریم که سالانه برای ما چه مقدار نیروی کار با ظرفیت را تولید میکنند.

عبدالفتاح احمدزی به ارتباط اعزام نیروی کاربه بیرون از کشور گفت: یقیناً که موضوع اعزام نیروی کار به کشور های بیرونی در شرایط فعلی نیاز مبرم جامعه است ولی کار روی آن آغاز شده و یک پروسه دراز مدت را نمیتوان در کوتاه مدت پاسخ گو باشیم ما صحبت های خود را با کشور عربستان آغاز نموده ایم و پروسه از هردو طرف نهایی است لیکن مشکلات سیاسی به میان آمد  با کشور های قطر، امارات صحبت ها جریان دارد ولی تاهنوز با هیچ کشوری تفاهمنامه امضا نشده است.  برنامه های حرفوی و آموزشی ما در ۳۴ ولایت گسترش یافته است و ما در بعضی ولایات چندین مرکز برنامه حرفوی را داریم تا بتوانیم برنامه های فنی را افزایش بدهیم تا هنوز هفت رشته را در مراکز فنی و حرفوی خود آموزش داده ایم مثل موبایل سازی، موتر سازی، لین دوانی برق، نل دوانی، خیاطی و آموزش کمپیوتر  وهم روی نیازمندی مردم که اکثریت بی سواد هستند تا بتوانند امرار معاش نمایند  در تمام ولایات کار جریان دارد.

آقای احمدزی به ارتباط مشکلات متقاعدین چنین گفت:  بودیجه که از طرف وزارت مالیه برای ما داده شدبرای متقاعدین محترم پول شان توزیع گردید که ۷۵ در صد متقاعدین ما پول خود را گرفته اند و ۲۵ درصد باقی مانده است در حدود ۲.۸ میلیارد افغانی پول کمبود داریم که از وزارت مالیه مکرراً پول درخواست کردیم لیکن در این قسمت با ما همکاری نکردند شرط وزارت مالیه اینست که باید تمام متقاعدین بایمتریک شوند وبعد پول را  به حساب شان می فرستیم؛ ما در حدود ۸۰ هزار تن را بایمتریک نمودیم درحالیکه نزدیک به یک صد و چهل هزارنفر متقاعد داریم ؛ البته در گذشته برای ما پول فزیکی داده میشد و از طریق ریاست تقاعد توزیع میگردید اما حالا چنین نیست فقط از طرف وزارت مالیه به حساب شان پول انتقال میابد. مشکل موجود از سوی وزارت مالیه است وزارت کارو امور اجتماعی مسئولیت ندارد باید وزارت مالیه در پرداخت حقوق تقاعدی آن عده متقاعدین که بایمتریک شده اند اجرا آت نماید. 

    حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha