صفحه اصلی | anis | مصاحبه | سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات: کمیسیون انتخابات مسئولیت دارد، فهرست شفاف رأی دهندگان را تهیه نماید

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات: کمیسیون انتخابات مسئولیت دارد، فهرست شفاف رأی دهندگان را تهیه نماید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات: کمیسیون انتخابات مسئولیت دارد، فهرست شفاف رأی دهندگان را تهیه نماید

اخیراً کمیسیون مستقل انتخابات اعلام نمود که در ۱۶ سرطان سال آینده انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی برگزار خواهد شد در رابطه به موضوع خبرنگار روزنامة ملی انیس مصاحبه را با گلاجان عبدالبدیع صیاد سخنگوی آن کمیسیون انجام داده که توجه خوانندگان را به خوانش آن معطوف می داریم.

در نخست گلا جان عبدالبدیع صیاد سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در ارتباط به آمادگی ها برای برگزاری انتخابات گفت: قرار است انتخابات ولسی جرگه و  شورا های ولسوالی به تاریخ ۱۶ سرطان ۱۳۹۷ برگزار گردد کمیسیون انتخابات از لحاظ مدیریتی و تخنیکی آمادگی کامل  دارد و همچنین تایم لاین خویش را با دولت نیز شریک ساخته است.

متاسفاًنه شرکای این کمیسیون مسئولیت بخش های دیگر انتخابات را به دوش دارند که در هر گونه تغییر و تاخیر در انتخابات تاثیر خواهد داشت.

آماده ساختن بودجه برگزاری انتخابات مسئولیت دولت افغانستان و دونر های بین المللی می باشد و همچنین تأمین امنیت رأی دهندگان مراکز رأی دهی، حوزه ها و کاندیدان، مربوط به نهاد های امنیتی کشور است.

برنامه تعیین و ارزیابی مراکز رأی دهی توسط کمیسیون انتخابات موفقانه سپری شده و قرار است به زودی نتیجه آن با نهاد های مدنی، احزاب سیاسی و مردم افغانستان شریک ساخته شود.

آقای صیاد گفت:در قدم نخست این کمیسیون تصمیم دارد که باید روند ثبت نام رأی دهندگان با استفاده از سیستم تکنالوجی صورت گیرد و امید واریم که به زودترین فرصت ثبت نام رأی دهندگان انتخابات آینده کشور آغاز گردد.

وی به پاسخ سوال خبرنگار روزنامة ملی انیس مبنی بر این که انتخابات سال آینده همانند انتخابات گذشته ریاست جمهوری در کشور برگزار خواهد شد یا تغییرات بخاطر شفافیت و جلوگیری از تلقب و تخلفات بوجود
می آید گفت:
تمام طرح های کمیسیون انتخابات به گونه یی آماده شده که انتخابات  آینده به دور از تقلب، جعل کاری و دست درازی برگزار شود.

طرح اولی ما اینست که انتخابات سال پیشرو با استفاده از تکنالوجی صورت بگیرد که این سیستم از تقلب جلوگیری می کند، یک لیست شفاف رأی دهندگان تهیه می گردد، از آرأی تکراری جلوگیر می شود و اگر کسی بخواهد دو بار رأی بدهد توسط ماشین شناسایی می گردد.

اگر خدا ناخواسته این پروسه از نظر زمان ، بودجه و وضعیت امنیتی کشور با مشکل مواجه شود کمیسیون مستقل انتخابات روی پلان (B) خود کار
می کند که ثبت نام رأی دهندگان به شکل قلمی و دستی آغاز شود.

کمیسیون مستقل انتخابات مسئولیت دارد تا یک لیست شفاف رأی دهندگان را تهیه بسازد زیرا بدبختانه ما تاهنوز یک لیست شفاف رأی
 دهندگان را نداریم و روند توزیع تذکره الکترونیکی در کشور آغاز نشده است.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می افزاید: متأسفانه تا حال یک کار عملی از سوی جامعه جهانی با کمیسیون انتخابات افغانستان صورت نگرفته به همین دلیل تمام کار ها و طرح های این کمیسیون به تاخیر مواجه گردیده است، امید که کشور های جامعه جهانی به تعهدات شان در انتخابات افغانستان عمل نموده و در قسمت مصارف انتخابات همکاری نمایند.

موصوف به ارتباط کارت های رأی دهی گفت: قبلاً کمیسیون مستقل انتخابات اعلان کرده است که کارت های رأی دهی قبلی مورد اعتبار نیست کمیسیون روی شیوه های دیگر کار می کند که در انتخابات یا از تذکره استفاده شود یا هم کارت های جدید برای مردم توزیع گردد.

وی در رابطه به تأمین امنیت انتخابات معلومات داده افزود: به خاطر تامین امنیت برگزاری انتخابات سال پیشروی توافقنامه امضا و وعده سپرده شده است که امنیت مراکز انتخابات تامین خواهد شد.

کمیسیون به دلیل مشکلات امنیتی مراکز رأی دهی را در ۳۲ ولسوالی افغانستان ارزیابی نکرده است اما در متباقی ولایت ها و ولسوالی های کشور مراکز راهی دهی ارزیابی گردیده است.

به اساس ارزیابی، مراکز رأی دهی که با هم نزدیک است یکی آن حذف می شود در مناطقی که مراکز رأی دهی وجود ندارد مراکز جدید ایجاد می گردد و در مناطقی که مراکز رأی دهی قبلی مطابق معیار ها باشد در حالت خود باقی میماند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید:  این کمیسیون جلسات متعدد را با نمایندگان کشور های جامعه جهانی داشته و مسئله مصارف خریداری وسایل و ماشین های تکنالوجی برای انتخابات آینده را با آنها شریک نموده است اما متاسفاًنه تا هنوز به وعده شان عمل نکرده اند.

وقتی که کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم گرفت که انتخابات را بشکل بای متریک با استفاده از تکنالوجی برگزار نماید آنها گفتند که به خریداری  وسایل، ماشین و تکنالوجی پول نمی دهیم اما برای اپریشن کمک می کنیم .

حالا این هزینه بسیار زیاد است به همین خاطر کمیسیون انتخابات با کشور های جامعه جهانی در ارتباط است که بودجه انتخابات فراهم گردد.

وی در  رابطه به این که چرا، جامعه جهانی به وعده خویش برای برگزاری انتخابات آینده کشور عمل نمی کند گفت: نمی دانیم، شایدعوامل متعددی وجود داشته باشد اما کمیسیون انتخابات بار ها کوشش کرده است که مصارف انتخابات آینده کشور از سوی جامعه جهانی فراهم شود.

جامعه جهانی به خاطر کمک مالی در انتخابات پیشروی وعده سپرده اند اما تاهنوز در این راستا کدام گام عملی برداشته نشده است.

پس تقاضای ما اینست که جامعه جهانی و شرکای انتخاباتی در وقت و زمان معین همکاری خود را انجام بدهد و به وعده های خویش عمل نمایند تا در تایم لایم کمیسیون مستقل انتخابات کدام تاخیر به وجود نیاید.

در همین حال نعیم ایوب زاده رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) گفت: سروی که از سوی  این نهاد در سراسر کشور صورت گرفته  متاسفاٌنه اکثریت مردم خوشبین نیستند که انتخابات در سال آینده در افغانستان برگزار گردد.

به اساس این سروی اکثریت مردم نسبت به ظرفیت کمیسیون انتخابات باورمند نمی باشند که بتواند یک انتخابات شفاف را در کشور برگزار نماید.

بر علاوه نظارتی که از سوی (تیفا) در طول ده ماه گذشته صورت گرفته متاسفاًنه چالش های سیاسی و تخنیکی طوری است که اصلاً ما آماده برگزاری انتخابات نیستیم.

ایوب زاده گفت: شاخصه های مدیریتی، زمنیه برگزاری انتخابات را با وضعیت موجود و با موجودیت چالش های سیاسی و تخنیکی ناممکن
 می سازد.

بناً اگر تغییرات و اصلاحات نیاید حکومت در این راستا اراده نداشته باشد ، کشور های جامعه جهانی حمایت نکند و سیاسیون روی سلامتی انتخابات تفاهم نکنند خیلی دشوار خواهد بود که انتخابات برگزار شود.

موصوف در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامة ملی انیس مبنی بر این که جامعه جهانی به تعهدات شان در قسمت برگزاری انتخابات سال آینده  عمل نخواهد کرد گفت: متاسفانه کمیسیون آن ظرفیت و دانش را ندارد که قناعت جامعه جهانی را حاصل کند جامعه جهانی چک سفید برای کسی نمی دهد، تا آنها برنامه ندهد و مطمین نشوند کسی را حمایت نمی کند.

مشکل ظرفیتی اعضای کمیسیون مستقل انتخابات باعث شده که متاسفانه جامعه جهانی نسبت به حمایت مالی و تخنیکی شان برای پروسه انتخابات در افغانستان کم علاقه باشد و متاسفانه با وضعیت حاکم در کشور امکان ندارد که انتخابات در تاریخ اعلان شده درکشور برگزار گردد.

از سوی دیگر یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) گفت: در قسمت برگزاری انتخابات در سال آینده مواردی را که کمیسیون انتخابات اعلان کرده است، ما شک و تردید داریم .

زیرا هنوز پلان عملیاتی انتخابات نهایی نشده، شیوه ثبت رای دهندگان که به سیستم دستنویس یا بای متریک باشد در حالت ابهام قرار دارد وهنوز تصمیم گیری نهایی صورت نگرفته است.

کمیسیون مستقل انتخابات علاقمند است که کار خویش را در انتخابات به شکل بای متریک انجام دهد اما علاقمندی در بیرون از کمیسیون. در حکومت و جامعه جهانی کمتر شده
 می رود.

مسئله پول،  شک و تردید روی ظرفیت و عوامل دیگری که بیرون از کابل و شهر ها  در قرا و قصبات کشور وجود دارد شاید نتواند کمیسیون کار خود را انجام بدهد.

بناً هنوز ما در این مورد دققیاً نمی دانیم که بالاخره پروسه ثبت نام رأی دهندگان روی کدام میکانیزم  وچه وقت آغاز می شود باید گفت که یکی از جنجالی ترین بحث انتخابات سال پیشروی مسئله ثبت نام رأی دهندگان و ترتیب لیست رأی دهندگان می باشد که با توجه به مشکلاتی که در بخش مسایل امنیتی و ظرفیت نهاد ها داریم بی باوری نسبت به پروسه،  به عنوان یک چالش کلان است.

بالاخره مسئله بودجه، تمویل و تدارکات پروسه انتخابات از جمله موارد جدی است که می تواند
 پروسه را از لحاظ امید وار بودن اش  و این که به وقت و زمان بیشتر نیاز دارد و مردم  به شکل سرتاسری در آن  اشتراک کنند جداً تحت شعاع  قرار می دهد .

هم چنین موضوع فصل زمستان یکی از چالش های اساسی سر راه پروسه انتخابات آینده در کشور
می باشد.

جدا از این مسئله ما چالش های سیاسی را داریم، هنوز بحث حوزه های انتخاباتی نهایی نشده و حکومت طرحی را که از کمیسیون مستقل انتخابات بدست آورده این که موافق یا مخالف است هنوز تصمیم نگرفته ، اما اگر طرح کمیسیون مستقل انتخابات قبول می شود تقسیم حوزه های جدید در ۱۲ ولایت کشور کار ساده ای نخواهد بود چون از لحاظ اجتماعی،تخنیکی و سیاسی چانه زنی های خود را گروه ها و نهاد هایی که در این قسمت دست اندرکار هستند خواهند داشت .که به وقت نیاز دارد.

در مجموع ما زیاد خوشبین نیستیم که حدقل مطمین شویم انتخابات در زمان تعیین شده آن برگزار شود.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha