صفحه اصلی | anis | مصاحبه | غلام حسن امیری: همکاری مردم جهت جلوگیری از آلودگی هوا ضروری است

غلام حسن امیری: همکاری مردم جهت جلوگیری از آلودگی هوا ضروری است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
غلام حسن امیری: همکاری مردم جهت جلوگیری از آلودگی هوا ضروری است

تغییرات اقلیمی در جهان به علت تولید زیاد گازات گلخانه ای و افزایش آن در اتموسفیر زمین بروز میکند و سبب آلودگی هوا و آب ها در محیط زیست می شود.

غلام حسن امیری رئیس تغییر اقلیم و سازگاری ادارة ملی حفاظت محیط زیست پیرامون تاثیرات تغییر اقلیمی دیگر کشور ها بالای اقلیم کشور ما چنین گفت: زمین حدود پنج میلیارد سال عمر دارد و از زمانی که اتمسفیرش شکل گرفته. اقلیم آن پیوسته در حال تغییر و تحول بوده است و مثلاً دمای متوسط زمین قطعاً ازیک میلیون سال بیش تا حالا متفاوت بوده و این تفاوت در 5 و 10 میلیون سال قبل هم وجود داشته است. نظر به مطالعاتی که صورت گرفته است افغانستان از جمله آسیب پذیرترین کشور ها شمرده می شود و از اثر تغییر اقلیم کشور های منطقه و همسایه آسیب پذیر شده ایم. بنابر گزارش سال 2015 م افغانستان 14 مین کشور آسیب پذیر از نگاه اثرات تغییر اقلیم در جهان مسما گردیده 

است.

آقای امیری در باره آلودگی آب و هوای شهر کابل گفت: آلودگی هوا و محیط زیست با کثافات انبوه و مشکل ساز از علت تولید گاز گلخانه ای (سوزاندن زباله های داخل شهر و دودزا) بوجود میاید. تغییر اقلیم، بالای زراعت، منابع، آبی، صحت انسان  منابع طبیعی اثرات منفی دارد همچنان. تغییرات اقلیم در اثر تغییر فصل کره زمین بوجود میاید که یکی از اثرات تغییر اقلیم خشکسالی است. در افغانستان چند سال است که شاهد خشک سالی و مشکلات فعلی کم آبی به خصوص در شهر کابل می باشیم.

منابع آبی افغانستان را برف و باران تشکیل میدهد. زمانی که ما باران و برف باری نداشته باشیم به خشکسالی مواجه میشویم و دیگر مشکل ازدیاد جمعیت به خصوص در شهر کابل است بناءً آب به صورت درست مدیریت نمی شود هرکس می تواند از آب های زیر زمینی که منابع ملی کشور است غیر قانونی استفاده کند و هم چنان موتر شویی ها مشکل را بوجود آورده اند و آب را بی اندازه مصرف می کنند. در افغانستان آب بصورت معقول درست استفاده نمی گردد. در شهر کابل از سال 2000 تاهنوز بطور اوسط بیست و دو متر آب زیرزمین، کاهش پیدا کرده است مثلاً غرب کابل، ساحات کمپنی دارالامان و دشت برچی چاه های وجود دارد که در 34 متر خشک شده است. متأسفانه دریک دهه به شکل دورانی با کمبود آب مواجه بوده ایم.

آقای امیری افزود: اکثریت مردم ما آگاهی کافی ندارد وظیفة رسانه ها است که در زمینه جلوگیری از آلودگی هوا و مصرف بی رویه آبهای زیر زمینی که منابع ملی است به مردم آگاهی دهی نمایند.

حتا از طریق مساجد و تکیه خانه ها باید آگاهی دهی صورت گیرد که ما دریک چنین وضعیت قرار داریم در آینده از آب به صورت درست آن استفاده گردد. افراد و شرکت های که چاه های عمیق حفر می کنند باید از طریق وزارت انرژی و آب اجازه نامه داشته باشند درغیرآن جلو فعالیت شان گرفته شود. ما باید در طویل مدت از آب های برف و باران استفاده نموده و بیشتر آن را ذخیره نماییم. افغانستان بیشتر از سه هزار یخچال داشت. اما متأسفانه به مرور زمان یخچال  ما ازبین رفته است خصوصاً یخچال های واخان و پامیر بدخشان که منابع آب کشور را تشکیل میداد در حدود 50 درصد از اثرگرمایش درجه حرارت ذوب شده است. که یک مشکل بزرگ در سطح ملی و جهان است.

ادارة ملی حفاظت محیط زیست یک اداره پالیسی ساز است و تأکید بیشتر روی انتقال تکنالوژی به ادارات و سکتورها دارد. مثلاً از انرژی بادی وسولر های آفتابی جهت جلوگیری از آلودگی هوا استفاده
گردد.

همچنان همکاری مردم یک امر ضروری پنداشته می شود تا مشکلات مرفوع گردد. زباله ها باعث آلودگی میشود خصوصاً در ایام زمستان بیشتر گازمیتان تولید میکند و به قسم دود از زباله ها خارج می شود اگر مردم سهیم نشوند آلودگی کاهش پیدا نمی کند. ما یک گزارش را بنام مشارکت ملی آماده کردیم که در حدود 17 میلیارد دالر بخاطر توافق تغییرات اقلیم و کاهش دهی اثرات اقلیم به کنوانسیون ملل متحد فرستاده ایم. و تطبیق این برنامه از سال 2020 شروع تا سال 2030 بخاطر کاهش گازات گلخانه ای ادامه خواهد داشت ما ستراتیژی تغییر اقلیم به سطح ملی وبین المللی بنام کاهش انتشار کاربن به همکاری نهاد قابل تطبیق خواهد بود.

حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha