صفحه اصلی | anis | مصاحبه | رئیس نشرات شاروالی کابل: کندنکاری کانال های وصلی ساحات تایمنی و بره کی آغاز گردیده است

رئیس نشرات شاروالی کابل: کندنکاری کانال های وصلی ساحات تایمنی و بره کی آغاز گردیده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس نشرات شاروالی کابل: کندنکاری کانال های وصلی ساحات تایمنی و بره کی آغاز گردیده است

سالیان متمادی می شود که سرک های شهر به صورت اساسی اعمار نگردیده و اگر اعمار هم گردیده به اثر جمع شدن آب های اضافی تخریب و یا از بین رفته است. با آمدن رهبری جدید شاروالی کابل یک تعداد سرکهای شهر دوباره بازسازی و تمرکز بیشتر روی ساخت کانال های تخلیه آب های اضافی گردیده است. با این ساخت و ساز امیدواری به وجود امده است که در زمستان پیش روی، از ناحیه جمع شدن آب های اضافی مشکلی به وجود نخواهد آمد. در رابطه خبرنگار روزنامة ملی انیس مصاحبه را با عبدالجلیل سلطانی رئیس نشرات شاروالی کابل انجام داده است که نشر میگردد.

در ابتدای صحبت عبدالجلیل سلطانی رئیس نشرات شاروالی کابل در مورد کارکردهای شان چنین گفت:

 شاروالی کابل از یکسال بدینسو تمام مشکلات شهر کابل از جمله سرک ها را مورد ارزیابی دقیق قرار داده که در نتیجه معلوم گردید شهر کابل به بیشتر از 1400 کیلومتر سرک نیاز دارد که باید مورد ساخت و ساز قرار گیرند. بناء این نیازمندی ها در پلان های سالانه گنجانیده شد بنابر این ساخت حدود 500 کیلومتر جاده های شهر در پلان سال 1396 مدنظر قرار گرفت  که شامل 63 کیلومتر سرک میباشد. کار تعدادی از این سرک ها تکمیل شده و کار روی تعداد دیگر آن تا هنوز جریان دارد. همچنان در سال گذشته شاروالی کابل توانست کانال وزیرآباد را پاک کاری نموده و دیزاین معیاری آن را با در نظر داشت میزان بارندگی 50 سال گذشته شهر کابل رویدست گیرد که خوشبختانه دیزاین تکمیل و آماده پروسه تدارکات گردیده و قرار است کار اعمار اساسی آن در سال مالی آینده رویدست گرفته شود. همچنان در سال جاری کندن کاری کانال های وصلی ساحات تایمنی، تانک تیل آریا و برهکی از سوی همکار خوب ما اداره انکشاف زون پایتخت آغاز گردیده و قرار است تا قبل از فرارسیدن موسم بارندگی تکمیل گردد تلاش های زیادی صورت گرفته تا مشکل تجمع آبهای سطحی را که همه ساله بر روی جاده های شهر کابل داشتیم، حل گردد.  

آقای سلطانی در رابطه به حفظ و مراقبت سرکها گفت: در گذشته متاسفانه در قسمت حفظ و مراقبت سرک ها کمترتوجه صورت می گرفت حتا در بعضی موارد، شاهد تخریب زود هنگام بعضی از سرک های عمده شهر کابل بوده ایم، شاروالی کابل از یکسال بدینسو درین قسمت توجه زیادی را مبذول داشته و اقدامات عملی را روی دست گرفته است که از جمله از امضای تفاهمنامه همکاری برای جلب همکاری های تخنیکی اداره جایکای جاپان میتوان نام برد که مطابق آن تعدادی از پرسونل مربوطه شاروالی کابل شامل برنامه های آموزشی معیاری قرار گرفته است. با تکمیل این برنامه، ظرفیت بسیار خوبی در شاروالی کابل در این قسمت ایجاد خواهد گردید علاوه برآن، و از تکنالوژی و سافت ویر های پیشرفته در حفظ و نگهداری سرک ها استفاده می شود.

 عبدالجلیل سلطانی در پاسخ به سوالی در رابطه به اقدامات عملی سرک میتروبس چنین معلومات داد.

پروژه متروبس یک پروژه بزرگ زیربنایی که قرار است به طول 111 کیلومتر طی سه سال آینده به پایه اکمال برسد. فاز اول این پروژه که یکسال را در بر میگیرد در ماه مبارک رمضان افتتاح گردید که ده افغانان را به سرای شمالی وصل میسازد که تا فعلا از ساحه پروان سوم الی سرای شمالی کار آن پیشرفته و جریان دارد. کار دیزاین فاز دوم این پروژه که بره کی تا میرویس میدان الی ده افغانان را در بر میگیرد نیز آغاز گردیده و قرار است در سال 1397 کار عملی آن افتتاح گردد. 

وی در ادامه در رابطه برداشتن موانع از سرکها و جاده های شهر افزود:

طوری که شهروندان ما در جریان قرار دارند، طرح پیشنهاد پاکسازی موانع سرک های شهر کابل از طرف شاروالی کابل که  شامل سه کتگوری و حدود 180 نقطه موانع روی جاده ها بود به کابینه دولت جمهوری اسلامی افغانستان ارائه گردیده که مورد تصویب کابینه قرار گرفت و برای برداشتن این موانع یک کمیسیون متشکل از شاروالی کابل و نهادهای محترم امنیتی توظیف گردیدند که از اول ماه سرطان سال روان کار خود را آغاز کرد. طی چند ماه گذشته ما توانستیم از جمله 180 نقطه موانع حدود 115 نقطه آن را جمع آوری نماییم که حدود بیشتر از شصت فیصد موانع را تشکیل میدهد و شامل موانع موجود در برابر نهادهای دولتی، ارگان های امنیتی، وکلای مردم در پارلمان و اعضای کابینه میباشد. این پروسه تا هنوز ادامه دارد.

سرک ها و جاده هایی که در پلان سال 1396نبوده حتماً در سال آینده رویدست گرفته میشود.

شاروالی کابل با در نظر داشت دیدگاه متوازنی که برای تمام نواحی شهر کابل دارد، همه ساله پلان سالانه خود را با اولویت سنجی و نیازمندی های نواحی بیست و دوگانه شهر تهیه و ترتیب مینماید که ساخت و ساز سرک ها شامل این پلان ها میباشد. به همین ترتیب پلان سال مالی 1397 تحت کار است و پس از آنکه ترتیب و نهایی گردید، به نشر سپرده خواهد شد.

حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha