صفحه اصلی | anis | مصاحبه | سید رضا حسینی میثم: افغانستان با پیشینة تاریخی ارزشمند جاذبه های گردشگری زیاد دارد

سید رضا حسینی میثم: افغانستان با پیشینة تاریخی ارزشمند جاذبه های گردشگری زیاد دارد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سید رضا حسینی میثم:  افغانستان با پیشینة تاریخی ارزشمند جاذبه های گردشگری زیاد دارد

5 میزان مطابق به 27 سپتمبر مصادف به روز جهانی گردشگری است. گرچه افغانستان از جاذبه های متنوع گردشگری برخوردار است ولی به اثر ادامه جنگ و نا امنی های موجود، بیش از سه دهه می شود که این صنعت سود آور بارکود مواجه گردیده بخصوص پس از نابودی بت های بامیان در زمان حاکمیت متحجر طالبان که گردشگران وزایرین خارجی بیشتر داشت، اما با آن هم در گسترش ساحات دیدنی و سیاحتی داخلی اقدامات صورت گرفته است در رابطه به موضوع و چگونگی جاذبه های متنوع گردشگری و تلاشهای معینیت مالی، اداری و گرځندوی خبرنگار روزنامه ملی انیس مصاحبه یی را با سید رضا حسینی میثم مشاور ارشد بودجه و امور گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ انجام داده که تقدیم میگردد.

مشاور ارشد بودجه و امور گردشگری، گردشگری را اینگونه تعریف کرد:

زمانیکه یک فرد از محیط زندگی خودش خارج شده تفریح و یا دید و باز دید داشته باشد. و یا تبدیل حال و هوا کند و به جاهایی که جاذبه های سیاحتی  ودیدنی دارد. مثل بناهای تاریخی و یا محیط طبیعی می روند به نوعی تداعی کننده واژه سیاحت، توریزم یا گرځندوی است.

حتا در تعریف های جدید خارج شدن یک فرد را از محیط زندگی خودش به منظور اینکه بخواهد کار اقتصادی را انجام دهد به عنوان گردشگری یا توریزم کار یاد شده است. گردشگری انواع مختلف دارد فرهنگی، مذهبی، طبیعت گردی، گردشگری کار، صحت درمانی و زیر مجموعه های مختلف دیگر هم دارد.

با توجه به اینکه افغانستان پیشینة تاریخی ارزشمند داشته و مهد تمدن های کهن بوده آنچه که از گذشته باقی مانده در بحث آبدات تاریخی یکی آن هم بحث جاذبه های گردشگری است. در افغاسنتان مکان ها و آبدات تاریخی داریم که به زمان های قبل از میلاد میرسد و یا از زمان بودایی ها، کوشانی ها بوده همه به نحوی میتواند از جاذبه های مهم برای جهانگردان داخلی و خـارجی  و علاقمند به تاریخ شناسی باشند. از لحاظ ساحات تفریحی، افغانستان بکر ترین ساحات سیاحتی (گردشگری) را دارد که خیلی زیبا و در جهان بی نظیر اند. اولین پارک ملی افغانستان پارک بند امیر است وقتی از نزدیک این پارک را دیدن کنیم میبینیم که از چه زیبایی های خاص طبیعی برخور دار است. پارک ملی دیگر جهیل زرقول در واخان بدخشان است. دشت ناور غزنی سومین پارک وکول حشمت خان چهارمین پارک ملی، از لحاظ طبیعی جاهایی اند که می توانند گردشگران زیادی را جذب کنند همچنان بناها و جاهای تاریخی دیگر نیز داریم که پوتانسیل های قوی جذب گردشگران را دارد. تا شناسانده و به معرفی گرفته شود تا جهان گردان و گردشگران داخلی از این جاذبه ها سود برند.

سید رضا حسینی میثم مشاور امور گردشگری از تلاشهای وزارت اطلاعات و فرهنگ در رشد و توسعه صنعت گردشگری در افغانستان یاد آور شده گفت: متأسفانه صنعت گرځندوی در افغانستان به عنوان کلک ششم از کمترین توجه برخور دار بوده است. با تغییری که در رهبری معینیت مالی، اداری و گرځندوی صورت گرفته و پوهنیار سیده مژگان مصطفوی به عنوان معین این بخش تعیین شد کوشش زیادی برای ایجاد زیرساخت های اساسی گرځندوی صورت گرفته و توجه نهاد های دولتی و سکتور خصوصی را توانستیم یک مقدار جلب نماییم و از سوی دیگر کوشش صورت گرفت تا کار روی پلان گذاری صنعت گردشگری آغاز گردد. شاید زود باشد که بتوانیم گردشگر خارجی را بیشتر جذب کنیم، با آنکه تعدادی میایند و از ساحات مختلف افغانستان دیدن میکنند، ناممکن است که در کوتاه مدت به این هدف رسید. در عرصه گردشگری داخلی میتوانیم کار بکنیم و فرصت های خوبی برای احیای صنعت گردشگری داخلی داریم که از آن استفاده نماییم مثال میله گل سرخ، یکی از فرصت های خوبی برای افغانستان است که معمولاً در شروع فصل بهار تعداد زیادی از هموطنان ما به سیر گل سرخ و بر افراشته شدن جهنده شاه ولایت مأب به مزار شریف می روند و یا در زمستان ها تعداد زیادی نسبت معتدل بودن هوای جلال آباد آن جا می روند همچنان از مکان های دیدنی دیگر مثل بند امیر می توان یاد کرد اینها مواردی اند که دولت و حکومت افغانستان میتواند روی آن سرمایه گذاری کرده تلاش نماید در افزایش اینگونه محلات، تا جذب گردشگر اضافه شود.

کوشش معینیت گرځندوی اینست که بتوانیم در این راستا نیزکار کنیم برنامه های که در این بخش داریم متنوع است. ما بورد عالی توریزم را قرار است با هماهنگی جوانب ذیربط دولتی و سکتور خصوصی فعال نماییم و روی تدوین پالیسی ملی گرځندوی ، تعیین اهداف انکشاف پایدار گرځندوی ، تصویب اولویت های بخش توریزم، جلب همکاری ادارات مختلف کار می نماییم یکی از برنامه های دیگر ما قانونمند ساختن فعالیت شرکت های سیاحتی است.

چند صد شرکت سیاحتی در افغانستان فعالیت دارند متأسفانه آنها یک سلسله مشکلات نسبت به عرضه خدمات شان دارند. و با چالشهای نیز مواجه اند که رفع آنها طبیعتاً وظیفه وزارت اطلاعات و فرهنگ است.

فعال سازی و توسعه انستیتوت هوتل داری و توریزم برنامه دیگری است که تلاش داریم زمینه جلب و جذب محصلان را در بخش هوتل داری عصری، فعالیت بیشتر و موثر سکتور خصوصی و شرکت های که خدمات سیاحتی ارائه می کنند فراهم سازیم، برگزاری دوره های مهارت ها و ارتقای ظرفیت جزءِ مهمترین فعالیت های ما بوده هدایت برای چاپ سالنامه های اختصاصی به مدیریت های ولایتی داده شده است که هر ولایت یک سالنامه توریستی را تهیه نمایند که چی کار هایی را انجام داده می توانیم.

نهاد های بین المللی که در راستای توریزم کار می کند از جمع سازمان جهانی گردشگری، WTD، موسسه توسعه صنعت ایکو در بخش توریزم، سارک، فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری یا WFTGA است که در عرصه کار میکنند همچنان بخش توسعه صنایع دستی که در واقع بخشی از کار گردشگری است.

در بحث گرځندوی دو مسأله خیلی اهمیت دارد.

-   یکی ساحات و آبدات تاریخی است که معمولاً بسیاری علاقمند فهمیدن تاریخ و فرهنگ یک کشور از این طریق اند.

-   دیگر صنعت صنایع دستی است که در واقع هویت یک منطقه را نمایش می دهد.

-  برگزاری هفته های سیاحت در ولایات مختلف همچنان برگزاری فستیوال ها نمایشگاه های مختلف که در بخش هوتلداری، صنایع دستی و غذاهای محلی از عمده ترین فعلایت های ما بوده برعلاوه ارتباطات کاری با موزیم ملی، آرشیف ملی و تشویق رسانه های تصویری، صوتی و چای برای معرفی و نشر و پخش ساحات سیاحتی، تولید مستند های گردشگری می تواند مردم را تشویق به داشته های فرهنگی سیاحتی و تاریخی شان نماید امروز صنعت گردشگری دومین صنعت سود آور دنیا است. باور ودهرده گردشگر شغل در یک کشور ایجاد می شود.

زمانیکه یک گردشگر بیرونی داخل می شود. نیاز به غذا، جای و محل بود و باش مناسب و ترانسپورتیشن دارند وقتی در محیط، اینها مهیا و آماده باشد. باعث تقویت اقتصاد محیط می شود برنامه های دیگر نیز داریم که بشکل متناوب اجرا خواهد گردید.

آقای میثم در رابطه به چگونگی آمار جمعاوری عواید از ناحیه گردشگری و تعداد گردشگران بازدید کننده از ساحات مختلف در کشور گفت:

در بحث آمار و ارقام صنعت گردشگری در افغانستان متأسفانه مشکلات وجود دارد تصدی افغانتور از گردشگران خارجی که داخل افغانستان شده اند به اساس معلومات پولیس سرحدی ارقام می دهند که چه مقدار است همچنان رقم کسانیکه به عنوان گردشگر داخلی از مناطق مختلف دیدن میکنند موجود است ولی به شکل مدون چیزی نداریم. آمار و ارقام ارائه شده دقیق نیست کوشش ما اینست که یک دیتابس را برای آمار بازدید کنندگان داخلی و خارجی از محلات تفریحی، آبدات تاریخی و ساحات تاریخی افغانستان ایجاد نماییم تا ثبت و راجستر گردیده و هدف تعیین کنیم که برای سال آینده به این میزان گردشگر خارجی و یا داخلی جذب گردد.

-   مشاور گردشگری نا امنی موجود و نبود زیر ساخت های اساسی در امور گردشگری را از چالشها عمده عنوان کرده افزود:

در صنعت گرځندوی مسأله که همة یی کشور ها به آن توجه دارند بحث مشکلات و چالشهای فراه راه آنست. افغانستان با وجود مشکلات عدیده که از سه دهه وجود دارد. مشکلات در این عرصه به مراتب بیشتر است. یک رابطه دوسویه میان امنیت و گردشگری وجود دارد. هرجاییکه امنیت موجود باشد میزان گردشگران بیشتر است و اگر کم ترباشد میزان کاهش می یابد.

در بسیاری ساحات مشکل نا امنی موجود است تا نتوانیم آنگونه که میخواهیم گردشگران خارجی را جذب کنیم اصولاً آنکه گردشگر است به دنبال آرامش است تا تفریح داشته باشد. بخشهایی نیز داریم که این مشکل وجود ندارد مثال دربامیان، ولی مشکل عمده نبود زیر ساخت ها و هوتلداری معیاری است گرچه در بامیان تا حدودی حل است ولی در ساحه بند امیر مشکل نبود هوتل معیاری وجود دارد. و یا در واخان همین مشکل موجود است که درمیزان جذب گردشگران تاثیر دارد نکته اساسی دیگر نبودیک معلومات جامع گردشگری در افغاسنتان است کسیکه میخواهد از خارج به افغانستان سفر و از جاذبه های آن دیدن کند معلومات لازم را به دسترس ندارد. یکی از کار های عمده را که وزارت اطلاعات و فرهنگ در حال انجام آن است ایجاد بانک معلوماتی جامع است که بخشهای مختلف مثل هوتل ها صنایع دستی، غذاهای محلی، مکان های تفریحی را در آن گنجانیده، انشالله بزودی آماده شده و بدسترس گردشگران قرار خواهد گرفت.

سرمایه گذاری در ساحات تفریحی که زمینه برای گردشگری داخلی را فراهم می کند کمتر است یکی از کارهای دیگر که در نظر داریم مناطق رالست کرده سرمایه گذاران را تشویق به سرمایه گذاری نماییم در راستای گردشگری دولت ها نقش هدایت کننده دارند ولی سرمایه گذاری بخش خصوصی نقش عمده.

در همین حال نور محمد حسن خیل رئیس تصدی افغانتور در رابطه به ارقام گردشگران خارجی و عواید بدست آمده از این ناحیه گفت:

دربند امیر بیشترین گردشگران را داشتیم از سال نو تا حال توریزم داخلی در ساحات تفریحی و تاریخی رشد خیلی زیاد داشته است در ساحات استالف، قرغه، صیاد پروان، سالنگ مزار شریف و کامه جلال آباد بیشتر گردشگر داخلی را در طول سال داشتیم هدف تعیین شده برای تصدی افغانتور 25 میلیون افغانی عواید بود تا حال 15 میلیون عاید جمعاوری شده امید داریم تا ختم سال 10 میلیون دیگر نیز جمعاوری گردد. ولی در جذب گردشگران خارجی تبلیغ رسانه های بیرونی تاثیر گذار است با آنهم تصدی افغانتور همه تسهیلات را در حدود امکانات فراهم ساخته و می سازد.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha