صفحه اصلی | anis | مصاحبه | سخنگوی وزارت انرژی و آب: رشد اقتصاد افغانستان متکی به برق ارزان و با دوام است

سخنگوی وزارت انرژی و آب: رشد اقتصاد افغانستان متکی به برق ارزان و با دوام است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت انرژی و آب: رشد اقتصاد افغانستان متکی به برق ارزان و با دوام است

افغانستان با عضویت در کمیسیون بندهای بزرگ، می تواند بر مدیریت آبهای بی حد و حصر خویش مدیریت نماید تا از سرازیر شدن آن به صورت رایگان به کشورهای همسایه جلوگیری شده و در رشد و تقویت اقتصاد کشور مؤثر واقع گردد. چندی پیش افغانستان عضویت بندهای بزرگ را در کمیسیون جهانی آی کولد حاصل کرد اینکه عضویت در این کمیسیون چه مزیت های را برای افغانستان ببار میاورد عبدالبصیر عظیمی معین مالی و اداری و سخنگوی وزارت انرژی و آب طی صحبتی به خبرنگار روزنامة ملی انیس چنین توضیحات داد که با هم می خوانیم.

کمیسیون بین المللی بندهای بزرگ آی کولد که مرکز آن در پاریس پایتخت کشور فرانسه است 87 سال قدامت فعالیت دارد کمیسیون در سه محور مشخص در بخش مدیریت بندهای بزرگ کار می کند.

-بحث ایمنی بندهای بزرگ

-بحث مسایل زیست محیطی

-بحث مسایل اقتصادی

ساختار بندهای بزرگ در تمام کشور های بزرگ با در نظرداشت همین سه محور در نظر گرفته شده در واقع کمیسیون تخنیکی و علمی است که 25 کمیته مشخص دارد در هر کمیته مشخصاً روی بحث های تخنیکی بندها صحبت میشود.

عضویت افغانستان در این کمیسیون چندی پیش پذیرفته شد که جایگاه علمی و تخنیکی بندهای بزرگ در افغانستان را در قسمت شریک ساختن معلومات تخنیکی و تجربیاتی که سایر کشورها در اعماربندهای بزرگ دارند تقویت می نماید و اگر مشکلاتی ساختن بندهای بزرگ ایجاد می شود کمیسیون می تواند به عنوان بخش حمایوی برای ساختن آن کمک نماید، ولی به این معنی است که با عضویت در کمیسیون، کدام بودجه ساخت بندها را در اختیار افغانستان قرار دهند صرفاً در قسمت حمایت تخنیکی و علمی معاونت می نماید زیرا همه ساله مقالات و کتاب های بسیار زیادی از طریق کمیسیون چاپ و نشرمی شود که از تخنیک های جدید ساختمانی و تکنالوژی که در سطح جهان بکار رفته آگاهی می دهد وزارت انرژی و آب افغانستان می تواند از معلومات علمی، تحقیقی و تجربیات بدست آمده در قسمت پروژه سازی و تطبیق پروژه ها و حل مشکلات مربوط استفاده نماید.

سخنگوی وزارت انرژی و آب در رابطه به تکمیل معیارات عضویت افغانستان در کمسیون معلومات داده گفت:

عضویت در کمیسیون دایمی نسبت هر سال مجدداً تمدید میشود منوط به پیشبرد وظایف و لوایح یاد شده است، اینکه افغانستان چگونه به معیارات عضویت است یافته ها در دوسال اخیر نسبت به سالیان گذشته در بخش ساخت و ساز بندها کارهای خوبی را انجام داده است.  

اگر در سه محور بحث نماییم، یکی بندهای بود که در 40 سال قبل پلان شده بود مثل بند سلما، بند کمال خان پروژه های بزرگ بود که مدت درازی به بهره برداری سپرده نشده یعنی کار آن تکمیل نگردیده بود خوشبختانه حکومت و حدت ملی توانست کارهای این بندهارا به پایه اکمال برساند. بحث دوم بازسازی بندهای است که توانستیم بندهای مثل بند پلخمری، چک وردک، درونته و قرغه را بازسازی نماییم که نقش خوبی را می تواند در ایمنی بندها داشته باشد.

نکته سوم ساختن پروژه های جدید است در این قسمت در دوسال اخیر تلاش کردیم پروژه هایی را از طریق تدارکات ملی کارش را آغاز کنیم.

 مثال، فاز سوم بندکمال خان، دهن دره در ولایت فاریاب بند شاه توت که کشورهندوستان در تمویل آن وعده سپرده« که کار ساختمان آن عملاً شروع شود» و بند شورابک ولایت بدخشان مورد ذکر شده تسهیل کننده عضویت افغانستان در کمیسیون بندهای بزرگ جهانی گردید با عضویت در این کمیسیون سطح علمی و تخنیکی افغانستان ارتقا یافت.

عظیمی سخنگوی وزارت انرژی و آب در رابطه به انتظارات شان از دولت و جامعه جهانی گفت:

در بخش ساختن بندهای بزرگ درسال های گذشته، به جز از کشور هندوستان که در بند سلما سرمایه گذاری کرده کمتر جامعه جهانی در تمویل پروژه سازی بندهای آب سرمایه گذاری کرده است.

حکومت وحدت ملی در نشست های بین المللی بروکسل وارسا و قلب آسیا که بحث سرمایه گذاری روی زیر بنا ها بخصوص ساختن بندها و مدیریت آبهای افغانستان بود از جامعه جهانی جداً تقاضا شد تا در زمینه سرمایه گذاری بیشتر نمایند. یکی از موضوعاتی که ما از جامعه جهانی تقاضا داریم سرمایه گذاری روی بندهای بزرگ است که هم باعث تولید برق وهم باعث مدیریت آبهای افغانستان در سکتور زراعت افغانستان شده و زمینه کاریابی را برای جوانان فراهم می سازد و هم می تواند برق مطمئن، ارزان و همچنان آب را برای سایر صنایع در اختیار قرار دهد و باعث تقویت زیربنای اقتصادی کشور گردد.

 زیرا رشد و توسعه اقتصادی افغانستان هم در سکتور زراعت و هم در صنایع متوسط و کوچک و معادن، متکی ونیازمند برق ارزان و با دوام است.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha