صفحه اصلی | anis | مصاحبه | سخنگوی وزارت معارف: رهبری دولت توجه خاص به وزارت معارف نماید

سخنگوی وزارت معارف: رهبری دولت توجه خاص به وزارت معارف نماید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت معارف:  رهبری دولت توجه خاص به وزارت معارف نماید

کمبود کتاب، ساختمان مکتب، معلمین متخصص و مجرب و اینکه بعضاً متعلمین بدون کتاب و صنف درسی در زیر خیمه ها و فضای باز درس میخوانند از چالش هایی است که فرا راه دانش آموزان. اینکه وزارت معارف برای رفع این چالش ها چه کار هایی را انجام خواهد داد، خبرنگار روزنامة ملی انیس مصاحبة را با مجیب مهر داد سخنگوی وزارت معارف انجام داده که نشر می گردد.

نخست مجیب مهر داد سخنگوی وزارت معارف پیرامون اینکه در سال جاری در بخش نصاب تعلیمی معارف چه فعالیت های انجام یافته است گفت: وزارت معارف افغانستان در بخش نصاب تعلیمی فعالیت های زیادی را انجام داده که شامل اصلاح امتحان تقدیری برای ریاست های معارف 34 ولایت، بحث برگزاری کورس های آمادگی کانکور در 300 مکتب در سرتاسر افغانستان «تا متعلمین بتوانند از این طریق سالانه بیشتر به امتحانات کانکور موفق شوند.»، برنامة توزیع کتاب های معارف افغانستان که درتمام ولایات افغانستان کتاب توزیع گردیده و برنامه های دیگر، از ساختن صنف های درسی تابرگزاری تریننگ ها برای استادان بود که ما امسال اجرا نمودیم.

 ولی مهمترین برنامة ما کار روی بازنگری نصاب تعلیمی است.

آقای مهر داد در رابطه به اینکه کتاب های حب الوطن در مکاتب توزیع و تدریس نمی شود گفت: در مورد آن بحث های وجود دارد مثلاً  گفته می شود بعضی مطالبی که در این کتاب درج است در کتاب های دیگر
 هم آمده و تا اکنون ما عملاً تدریس آنرا در مکاتب آغاز نه کرده ایم.

سخنگوی وزارت معارف به ارتباط کمبود کتاب در مکاتب چنین گفت: کتاب مشکل جدی است ولی متأسفانه ما تا به حال نتوانستیم بالاتر از 35 درصد کتاب مورد ضرورت معارف را چاپ کنیم ما هیچ وقت بودجة ثابت برای چاپ کتاب نداشتیم ولی امسال خوشبختانه بودجه یک مقدار زیاد شده و برای اولین بار تصمیم گرفته شده که یک تعداد کتاب های مورد ضرورت را در مطابع داخلی چاپ نماییم. سالهای گذشته کتاب های ما در بیرون از کشور چاپ می شد دلیل آن نبود ظرفیت های لازم در داخل افغانستان بود حالا ما این ظرفیت ها را که بررسی نمودیم و مطمئن شدیم که می توان حدود بیست تاسی در صد این کتاب ها را در داخل افغانستان چاپ نماییم و بقیه آنرا در کشور های دیگر. با چاپ این دوره کتاب های مورد ضرورت می توان مشکل کمبود کتاب را به حداقل رساند.

مجیب مهر داد در رابطه به شایعاتی که گویا در مکاتب مضمون دینی تدریس نمی شود گفت: فعلاً در این مورد ما هیچ گفتنی نداریم و ما این خبر را تأیید نمی کنیم ولی در مجموع نصاب تعلیمی افغانستان بازنگری می شود.

مهر داد در رابطه به توزیع شهادتنامه های فارغین گفت: یکی از برنامه هایی که ما امسال رویدست داریم غیر مرکزی سازی توزیع شهادتنامه هااست که همیشه از مرکز کابل توزیع می شد در زمینه در ولایت پروان نمونه یی کار نمودیم و میخواهیم در تمام افغانستان یک نیتورک و یک شبکه بسازیم که بتوانیم از مرکز نتایج سه ساله شاگردان را در ولایات چک کنیم و بعد از آن به ولایات حق بدهیم که خود شان شهادتنامه توزیع نمایند تا فارغین به خاطر به دست آوردن شهادتنامه به مرکز سرگردان نشوند و شهادتنامه را در ولایت شان بدست بیاورند.

آقای مهر داد گفت: خواست ما از معلمین و متعلمین اینست که به موقع و منظم به درس های شان بروند و وظایف شان را به درستی انجام دهند تا اینکه بتوانیم برای آینده کشور کاری نماییم. ما از طریق یک معارف با کیفیت داشتن معلمین متخصص و مجرب متعهد می توانیم آینده وطن امیدوار باشیم.

همچنان از مقامات رهبری دولت می خواهیم که توجه خاص به وزارت معارف داشته باشند مثلاً سالانه بست های بیشتر را برای معارف در نظر بگیرند مشکل کتاب را حل کنند، حداقل یک پلان دایمی برای کتاب داشته باشند مشکل نبود ساختمان ها را جدی بگیرند و یک چاره برایش بسنجند زیرا 48 درصد مکاتب افغانستان ساختمان ندارد و بعضی از شاگردان در ساختمان های کرایی و یک تعداد آنان در زیر خیمه ها درس میخوانند که این مشکل باید حل شود.          

محمد نعیم نوابی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha