صفحه اصلی | anis | مصاحبه | داکتر فُرمُلی: گروپ خون همة مردم ثبت گردد

داکتر فُرمُلی: گروپ خون همة مردم ثبت گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر فُرمُلی: گروپ خون همة مردم ثبت گردد

با موجودیت جنگ هرآن احتمالاً حادثة خونین رخ خواهد داد که تعدادز زخمی شده و یا ممکن جان خویشرا از دست دهند. دریک چنین حالتی ایجاب مینماید تا درد هموطن خویشرا درد خود دانسته حداقل با اهدای خون طور رضاکارانه به کمک نیازمندان شتافته و زندگی ای را که مرگ تهدیدش می کند از خطر نجات داد. خوشبختانه داکتر حبیب فُرمُلی جراح در شفاخانه بغلان مرکزی با راه اندازی کمپاین اهدای خون در آن ولایت و ارائه برنامة اهدای خون به افغانستان، طرحی را در ماه قوس 1395 خورشیدی به وزارت صحت عامه فرستاد اکنون این طرح با تأیید آن وزارت به نهاد هایی همکار در سکتور صحت مثل WHO، یونسیف، سیف دی چلدرن، USAID، Hamayet نیز فرستاده شده است. خبرنگار روزنامة ملی انیس در این رابطه با داکتر فُرمُلی مصاحبة انجام داده است که نشر می گردد.

داکتر فُرمُلی گفت:

بیش از ده سال می شود که در بخش جراحی شفاخانه مسلکی شهر پلخمری کار می کنم و سه سال است که مسئول و همآهنگ کننده کمپاین اهدای خون و نیز تثبیت گروپ خون هستم. ما در گذشته ها زمانیکه یک مریض نیازمند به «گروپ خون منفی» میداشتیم باید حدود 30-40 تن معاینه خون می نمودند تا گروپ خون یکی از آنها در مطابقت به خون مریض تثبیت میگردید. در یک چنین حالات برای مریض نیازمند، وقت، ارزش حیاتی دارد، زیرا با از دست رفتن فرصت ممکن حیات مریض را مرگ تهدید نماید، بناءً روی طرحی کار را آغاز نمودیم و نیز کمپاین را از طریق اگاهی دهی به مردم و باز نمودن صفحة فیس بوک بنام، اهدای خون اهدای زندگی» باشندگان ولایت بغلان را تشویق به اهدای خون برای مریضان و زخمیان نمودیم.

داکتر فُرمُلی در باره سهولت های این طرح گفت:

معمولاً مردم کمتر علاقه به اهدای خون می گیرند، زیرا ترس دارند و یا متیقن نیستند که خون اهدایی شان به نیازمندان برسد حتا در بعضی موارد اعضای خانواده ها حاضر نیستند تا از قبل گروپ خون شان را تثبیت نمایند بخصوص آنعده خانواده هایی که گروپ خون منفی دارند که در بعضی مواقع پیدا نمودن اهدا کنندة این گروپ خون مشکل است و یا اینکه در مواقع نیاز باید از دونران اهدا کنندة خون در بدل پول خریداری شود چون مریض و مریضداران اکثراً از استطاعت مالی خوب برخوردار نمی باشند. این مسأله یکی از چالشهای اساسی در کشور است. با اقدامی که نمودیم توانستیم بیست هزار تن را تشویق به تعیین گروپ خون و اهدای خون مجانی نماییم که قبلاً
خون دهی، تبادله وی و یا در بدل پول رایج بود.

داکتر فُرمُلی در ادامه افزود:

برای موفقیت این طرح، با رسانه ها و شورای علما، تماس برقرار کردیم که خوشبختانه در دو سال، براساس چهار گزینة موجود برای اهدای خون، خرید و فروش آن کاملاً پایان یافته است.

قابل یاد آوریست که بانک خون شفاخانة ولایتی کنترول و نظارت شده هرکس میتواند از آن دیدن نمایند.

همچنان در نظر است یک دیتابس برای بانک مرکزی خون افغانستان ساخته شود. من برعلاوه اینکه عضو بورد تکنالوژی ITCC افغانستان هستم وعده سپردم که روی سیستمی کار خواهم کرد تا بانک مرکزی بتواند از تمام بانک های افغانستان همزمان راپور داشته باشد و مشکل نیازمندان را حل نماید. یک نکته را قابل ذکر میدانم اینکه در افغانستان راه اندازی کمپاین های اهدای خون امر معمول است. ولی ما خانواده ها را تشویق نمودیم تا گروپ های خون شانرا تثبیت نمایند.و همچنان باید بانک های اهدای خون زنده ایجاد گردیده و مردم با تثبیت گروپ های 4 گانه منفی ومثبت خون شامل دیتابس شوند تا در مواقع ضرورت از طریق صفحه فیسبوک افراد اهدا کننده بخصوص برای گروپ منفی خون فراخوانده شود.

اشخاص تحت پوشش این طرح زخمیان، مادران نیازمند در جریان عملیات و قبل از عملیات، کودکان مبتلا به تلاسیمیا و هموفیلی است.

قبلاً 20 دونر کمکی، خون در بدل پول، داشتیم، ولی حالا کمک کنندگان بی شمار و اهدا کنندگان رضاکار داریم که از برکت آنان رسم خرید و فروش خون، در این ولایت کاملاً از بین رفته است.

ما افرادی را با خانواده های شان حتا در پوهنتون این ولایت با تثبیت گروپ خون شان راجستر داریم که شامل دیتابس بوده در مواقع ضرورت مراجعه و کمک مینمایند در این طرح به وزارت صحت عامه پیشنهاد شده که باید گروپ خون همه مردم افغانستان تثبیت گردد حتا در حین تولد، گروپ خون نوزادان تثبیت شود و نیز با راه اندازی کمپاین های بزرگ آگاهی دهی، مردم وادار به ثبت و راجستر گردند.

وی در اخیر صحبت هایش خطاب به مردم کشور گفت:

کسانیکه صحتمند هستند و معیارات در بخش اهدای خون را تکمیل کرده اند، مرد ها هرسه ماه بعد بدون اینکه به مشکل مواجه گردند می توانند خون اهدا نمایند و خانمها هرچهار ماه بعد می توانند خون اهدا نمایند. نیاز است اهدا کننده قبل از مراجعه به شفاخانه ها گروپ خون شان را تثبیت و خون مورد نیاز را اهدا کنند. در حال حاضر در افغانستان مشکل مواد مخدر وجود دارد. و تعدادی از معتادین حاضر به اهدای خون می شوند. باید معاینات صحی انجام شود. جادارد تا مستمر در نهادینه شدن این هدف شهروندان افغانستان پیشقدم باشند. گفتنیست که وزارت صحت عامه کشور در حال حاضر بیشتر از 277 هزار اهدا کنندة خون منظم بدون پرداخت پول ثبت و راجستر دارد که 96 درصد آن مردان، 47 درصد اهدا کنندگان داوطلب و 53 درصد دیگر اهدا کنندگان فامیلی اند.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha