صفحه اصلی | anis | مصاحبه | شمار حجاج افغانستان به سی هزار افزایش یافته است

شمار حجاج افغانستان به سی هزار افزایش یافته است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شمار حجاج افغانستان به سی هزار افزایش یافته است

وزارت ارشاد حج و اوقاف سهمیه زایران حج فرضی بیت الله شریف را به سی هزار نفر افزایش داده و در کنارآن فراهم آوری تسهیلات بهتر را هم قبل از سفر حجاج به کشور سعودی و هم در جریان مراسم در نظر گرفته است خبرنگار ما در این خصوص مصاحبه یی را با مفتی حجت الله نجیح رئیس مجمع علمی وزارت ارشاد، حج و اوقاف و رئیس بعثه افغانی در کشور عربستان سعودی انجام داده که نشر می گردد.

پرسش: در پروسه حج امسال چه تعداد حاجی جهت ادای حج فرضی به کشور سعودی فرستاده می شود ؟

پاسخ: کشور سعودی در هر یک ملیون نفوس کشور ها ، ده هزار حاجی را سهمیه می دهد و افغانستا ن نظر به سروی اداره احصاییه مرکزی که سی ملیون نفوس دارد  ،  کشور سعودی به سی هزار حاجی از افغانستان سهمیه داده است اما در چهار سال گذشته کشور سعودی به خاطر توسعه حرم شریف بیست درصد از سهمیه کشور ها را تنقیص کرده بود  برای افغانستان شش هزار حاجی تنقیص آمد  اما امسال این تنقیص از میان برداشته شد و شمار حجاج افغانی به سی هزار افزایش یافته است .

پرسش: در کل سهولت هایی که قبل از سفر از طرف وزارت ارشاد حج اوقاف برای حجاج در نظر گرفته شده است چه است؟

پاسخ:  سهولت هایی که قبل از سفر برای زایرین حج بیت الله از سوی وزارت حج در نظر گرفته شده است شامل شدن  روند بایو متریک طی مراحل پاسپورت،  اخذ ویزه ، تکت و  رهنمایی زایرین توسط افراد با تجربه و با دانش خود وزارت که در مدت یک ماه طول می کشد، می باشد.

پرسش: به کدام  شیوه زایرین حج   از سوی شما  رهنمایی می شوند؟

پاسخ: مراسم رهنمایی زایرین حج توسط امامان، خطبای مساجد رسمی و کارمندان وزارت حج در مدت یک ماه به شکل مفصل به طور عملی و نظری در مرکز و ولایات راه اندازی می شود و این رهنمایی برای حجاج بسیار موثر و مفید می باشد و برای آگاهی بیشتر آنان کتاب های رهنما ، بروشورها و یک کتاب کوچک دیگر زیر نام اعمال پنج روزه حج به چاپ رسیده است و به دسترس آنان قرار داده می شود.

پرسش: به خاطر اطمینان از صحت زایران کدام تدابیری روی دست دارید؟

پاسخ: ما در این مورد تیم واکسیناتوران را موظف نموده ایم تا قبل از سفر به خاطر صحت بودن آنها را واکسین  نمایند.

همچنان در جریان اخذ پاسپورت آنها مورد  تصدیق نهاد های  صحی قرار می گیرند  تا باشد امراض انتقال پیدا نکند.

پرسش: به خاطر ترتیب، تنظیم ورهنمایی حجاج در کشور سعودی چه برنامه را روی دست دارید؟

پاسخ: ما بخاطر ترتیب، تنظیم و رهنمایی حجاج ششصد معلم یا ناظم را که شامل سهمیه حجاج می شوند همراه خود به سعودی می بریم و به هر تیم پنجاه نفری یک ناظم یا معلم موظف می شوند تا حجاج را ترتیب تنظیم و رهنمایی نمایند و هر حاجی بتواند مراسم و مناسک حج را به آسانی انجام دهد.

پرسش: معلمین یا ناظمین که برای این موارد از سوی شما انتخاب می شوند باید  کدام معیار ها را دارا باشند؟

پاسخ: معلمین یا ناظمین در یک پروسه شفاف مطابق طرزالعمل در مرکز و ولایات ارزیابی شده و بعد آنها جهت امتحان به مرکز آمده و بعد از سپری نمودن  امتحان توسط کمیسیون خاص که از سوی وزارت ارشاد حج اوقاف گماشته شده آنها به صفت معلم یا ناظم انتخاب می شوند.

پرسش: افرادی که گماشته می شوند  کارمندان خود وزارت می باشند؟

پاسخ:  معلمین یا ناظمین که انتخاب می شوند پنجاه درصد شان از کارمندان با تجربه وزارت حج ، ده درصد آنها کارمندان جدید تقرر به خاطر کسب تجارب و چهل درصد دیگر آنها امامان خطبای مساجد رسمی وزارت حج، باقی آن  معلمین مدارس دینی استادان بخش تعلیمات اسلامی  دانشگاه‌های کشور به خاطر همکاری و همآهنگی با آنها  انتخاب می شوند.

پرسش:  آیا از  طبقه اناث شامل این روند می شوند ؟

پاسخ: هر سال ده تا پانزده کارمند بخش اناث وزارت که دارای تجربه کافی و سابقه طولانی باشند  در ترکیب هیئت بعثه شامل می باشند تا به مشکلات بی بی حاجی ها  در جریان ادای مراسم رسیدگی نمایند.

پرسش: سهولت های دیگر که برای حاجی در نظر گرفته اید توضیح دهید؟

پاسخ: ما در سعودی برای حاجی بهترین عماره را در نازلترین قیمت در بهترین موقعیت هم در مکه مکرمه و هم در مدینه منوره در نظر می گیریم تسهیلات غذای خوب، ترانسپوت خیمه های مجهز در عرفات و منای شریف  و سهولت آب زم زم در عماره حاجی دیگر از سهولت های ما می باشد.

پرسش: در رابطه به عرضه خدمات صحی چه سهولت‌هایی را برای زایران  در نظر دارید؟

پاسخ: همه ساله در همکاری و هماهنگی با وزارت صحت عامه یک تیم پنجاه نفری صحی از داکتران  را   که شامل  متخصصان با تجربه از بخش های مختلف می باشند با مصرف و امکانات وزارت ارشاد حج و اوقاف جهت ارائه بهتر عرضه خدمات صحی به عربستان می‌بریم تا در وقت معین به حاجی رسیده‌گی نمایند .

همچنان در موارد خاص جهت تداوی بیشتر ما با شفاخانه های کشور سعودی همکاری داریم می توان حاجی را در آن شفاخانه ها تداوی کرد  و به خاطر حل مشکل لسان حدود هشت ترجمان را به آن شفاخانه ها معرفی می نماییم.

در رابطه به مفقود  شدن حجاج کدام راهکار را روی دست دارید؟

پاسخ: ما   در هر عرصه کمیته های داریم که از جمله یک آن کمیته مفقودین است ،کمیته موظف است تا حاجی که  راه کرده یا مفقود شده است آن را دریافت نموده و عاجل  آنرا به عماره اش ببرد.        بهزاد

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha