صفحه اصلی | anis | مصاحبه | قوماندان عمومی کارنیزیون کابل: برای تأمین امنیت مردم ، از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نمی ورزیم

قوماندان عمومی کارنیزیون کابل: برای تأمین امنیت مردم ، از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نمی ورزیم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
قوماندان عمومی کارنیزیون کابل: برای تأمین امنیت مردم ، از هیچ گونه سعی و تلاش دریغ نمی ورزیم

حملات انتحاری و انفجاری تروریستان طالب و داعش طی دو ماه اخیر در شهر کابل، سبب نگرانی های شهروندان گردیده است. اینکه قوماندانی عمومی گارنیزیون کابل در هماهنگی با سایر نهاد های امنیتی چه تدابیر را برای تأمین امنیت جان و مال باشندگان کابل اتخاذ نموده است خبرنگار روزنامه ملی انیس در زمینة مصاحبة انجام داده با دگر جنرال گل نبی احمدزی قوماندان عمومی گارنیزیون کابل که نشر می گردد.

در آغاز صحبت دگرجنرال گل نبی احمدزی یاد آور شد: قوماندانی عمومی گارنیزیون کابل بنابر مصلحت و لزوم دید به منظور هماهنگی، تشریک مساعی و بوجود آمدن قوماندانیت واحد مرکزی تشکیل شده است. از زمانیکه منحیث متصدی این قوماندانی موظف شده ام به اساس تعهد و مکلفیت های خاص وظیفوی تلاش نمودم تا در سکتور امنیتی کشور اصلاحات بوجود آورده هماهنگی را بین نیروهای امنیتی و دفاعی که در زون کابل فعالیت دارند تسریع بخشیم. الحمدالله توانستیم به شکل مسالمت آمیز هماهنگی را بوجود آورده عملیات ها را پلان شده انجام دهیم که در این راستا موفقیت های نیز داشتیم. در سال گذشته با افراز چک پاینت ها و اجرای عملیات خاص به منظور جلوگیری از تردد تروریستان مقادیر بزرگ اسلحه، مهمات ماین و واسکت های انتحاری را بدست آوردیم.

شهر کابل بنابر داشتن معبرهای باز و متعدد برای ورود تروریستان و تراکم بیش از حد نفوس (حدوداً شش میلیون) موجودیت افراد مسلح غیر مسئول زورگو، وسایط بدون نمبر پلیت و شیشه سیاه و پرسونل قانون شکن، با تهدیدات و چالشهای خاص امنیتی مواجه بوده است. با ادامه جنگ و نا امنی، یک عده هنوزهم خوی قانون شکنی و قانون گریزی را نتوانسته اند از سر بیرون کنند که با این گونه آدمها. در مقابله قرار داریم، با هماهنگی خوب توانستیم شمار زیادی وسایط بدون پلیت را متوقف نموده و شیشه های فلمدار و لوازم اضافی نصب شده را پاک سازی کنیم. همینگونه حمل سلاحهای بدون مجوز را نیز محدود ساختیم. ولی متأسفانه در همچو موارد با چالشهای مواجه هستیم که بعضاً وساطت مقامات حکومتی و یا وکلای پارلمان به نحوی مانع پیگیرد متخلفین می گردد.

قوماندان عمومی گارنیزیون کابل در ادامه افزود:

با بیش از 30 سال خدمت در نظام امنیتی کشور ام و اکنون به حیث مسئول این قوماندانی، طی یکسال واقعاً فشار بیشتر را متقبل شده ام ولی با ایمانداری کامل و اجرای صادقانه وظایف، توانستم تاحد زیادی اعتماد رهبری کشور و مردم خویشرا کسب نماییم. برای بهبود وضعیت امنیتی پیشهادات خاص را به مقامات مسئول و دولت جمهوری اسلامی افغانستان ارائه نمودیم امیدواریم که قبول و رهنمایی کنند.

وی با اشاره به رفع نگرانی های باشندگان کابل پس از تطبیق مفاد توافقنامه صلح با حزب اسلامی و ورود رهبری آن حزب در هفته گذشته به شهر کابل گفت:

مشکلات بیشتر نشده، نگرانی های موجود بیشتر منشأی تبلیغاتی دارد مسایل که در جریان دو هفته اخیر به میان آمد و اینکه یک تعداد افراد مسلح غیر مسئول با وسایط حین ورود رهبری حزب اسلامی گلبدین حکمتیار بنابر مصالحه ایشان را بدرقه کردند. یک تعداد افراد قوماندان اسبق افراد مربوط به یک عده وکلای پارلمان و افراد فرصت جو بودند که به خاطر بزرگ نمایی از این طرف به استقبال رفته بودند و گویا چنان وانمود کردند که حزب اسلامی افراد مسلح خود را نیز آورده اند.

حالانکه درطی 20 روز اخیر قوماندانی عمومی گارنیزیون کابل با اتخاذ یک سلسله تدابیر خاص مسئولیت تأمین امنیت رهبری و افراد مربوط به حزب اسلامی را عهده دار بود در جریان عملی سازی مفاد توافقنامه واقعاً یک سلسله حساسیت ها موجود بود. بناءً گمانه زنی های متفاوت و بعضاً منفی باشندگان کابل رانگران ساخت حالانکه قوماندانی گارنیزیون همراه با تیم مشترک امنیتی از قبل احضارات خاص امنیتی را اتخاذ وکمربند های ریزرفی را افراز نموده بود با توجه به حساسیت ها که هر آن تروریستان و دهشت افگنان طالب و داعش در پی فرصت بودند با مسئولان حزب اسلامی تماس برقرار نموده و خواستیم تا حین ورود در مورد افراد و اشخاص مشایعت کننده و افراد مسلح شان اطلاعات را با ما شریک سازند تا مطابق به آن تدابیر اتخاذ شود.

الحمد الله پروسه را موفقانه به پایان رسانیدیم. رئیس جمهوری امر نمودند تا یک عده از تیم های امنیتی را که وظایف شان را مسئولانه انجام دادند مورد مکافات و تقدیر قرار گیرند. با جانب حزب اسلامی در کمیسیون مشترک، شخصاً پیشنهاد کردم، افرادی که حین ورود آنان را بدرقه مینمایند شناخت نداریم لطفاً افراد مسئول تانرا با قطعات توظیفی ما در دروازه های کابل موظف نمایید تا افراد و قوماندان مربوط به حزب اسلامی را همراه با واسطه های شان شناسایی نماییم کارت های را تنظیم و برایشان توزیع کردند خوشبختانه اعضای حزب در این راستا همکاری همجانبه نمودند. در روز دوم حین سخنرانی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در غازی استدیوم نیز سه کمربند امنیتی را توظیف نمودیم از آنان در خواست کردیم تا برای شناخت افراد مربوط همکاری کنند. با اطمینان به هموطنان خویش اعلام میدارم که حین ورود رهبری حزب اسلامی یک فرد مسلح داخل شهر نشده هرچند از طریق رسانه ها قطار بزرگ وسایط همراه با افراد مسلح غیر مسئول در مشایعت شرکت داشتند در مصاحبه یی که با صدای امریکا داشتم نیز براین مسأله اشاره کرده بودم بازهم از طریق روزنامه وزین انیس به هموطنان خود خاطر نشان میسازم که افراد مذکور یک تعداد افراد و قوماندانان مسلح و زورگوی اسبق بودند که در شهر کابل موجود اند که تعداد شان در مزاحمت در امنیت قرار دارند همچنان افراد غیر مسئول استفاده جو مربوط به این و آن مقام و یا وکیل که با استفاده از تعلقات سمت و زبان در بدرقه اشتراک کرده بودند از این سو به استقبال رفته و از آن سوبا نشان دادن واسطه ها وسلاح ها سبک سنگین دست داشته اذهان مردم را مغشوش ساختند که نگرانی های را درپی داشت.

دگر جنرال گل نبی احمدزی در پاسخ به سوالی در رابطه به افزایش نگرانی های مردم از بابت گسترش حملات انتحاری و سرقت های مسلحانه در چند ماه اخیر و اتخاذ تدابیر مشخص برای جلوگیری از آنها افزود:

در جلسات مشترک که با شرکای امنیتی قوماندانی امنیه، ریاست امنیت کابل داشتیم تأکید ما بر تدابیر خاص در جلوگیری از حملات انتحاری وسرقت‌های مسلحانه بود برای رفع این نگرانی‌ها باید حوزه ها فعال و کمربندها تنظیم گردد، آنعده افرادی که درجاده‌ها از چند سال بدینسو چک پاینت ها را افراز کرده و سبب آزار و اذیت مردم می کردند، می تواند جمع و در کمر بندهای دوم جا به جا شوند. به فرقه دستور دادیم در معبرهایی که امکان ورود دشمن و تروریستان است کمربندهایی را افراز نمایند از بزرگان و رؤسای امنیتی در قریه جات تقاضا داریم اهداف را تثبیت کرده تا عملیات را انجام دهیم و این اطمینان را به باشندگان میدهم شب و روز در فکر تأمین امن و امنیت برای باشندگان کابل هستیم چندی قبل دو راکت بالای شهرکابل پرتاب شد. تمام قوت های ما طی 8 شبانه روز تلاش کردند و در ساحات دهسبز از پرتاب بیشتر راکت جلوگیری به عمل آمد. از ریاست امنیت کابل در شریک ساختن اهداف عملیاتی و اطلاعات در همین چند روز اخیر خواهان همکاری شدیم تا از مداخله، حضور و تردد دشمن جلوگیری نماییم. مقابله، مبارزه میطلبد ولی در کل حتا در کشورهای پیشرفته نیز خطر وقوع حوادث جنایی و تروریستی موجود است ولی در کشورما از یک سو خطر داعش و طالب موجود است و از طرف دیگر متأسفانه موجودیت نفوذی های دشمن در داخل نظام است که برای اجرای یک سلسله اقدامات در جهت بهبود امنیت و ثبات در کشور، موانع ایجاد کرده همچنان موجودیت افراد غیر مسئول که در حوادث جنایی و اختطاف های سازمان یافته دست دارند و یا دزدی های مسلحانه و... از چالشهای دیگر است ولی با تمام قوت به هموطنان خویش وعده میدهیم که در تأمین امنیت شان از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نخواهیم کرد.

قوماندان عمومی گارنیزیون کابل در رابطه به سوء استفاده ها مبنی بر فروش لباس و تجهیزات نظامی و حتا فروش اسلحه در یک تعداد دکان های شهر گفت:

طوریکه قبلاً تذکار یافت یک سلسله مشکلات جدی وجود دارد. بعضاً مصلحت ها مانع ایجاد می نماید. پیشنهاد کردیم یک تیم څارنوالان و مسئولان را موظف نموده تا عملیات را انجام دهیم و از فروش همچو لوازم که دشمن بیشتر سود میبرد جلوگیری نماییم تا هنوز مدت سه ماه سپری شده ولی مسئولان اقدام نکردند. در پهلوی آن برای جلوگیری از حمل اسلحه بدون اسناد وزارت داخله طرح را ساخته ولی با ما شریک ننموده اند تا مطابق به آن تیم‌های مختلط را توظیف و در جاده ها از حمل آن جلوگیری نماییم.

بارها افراد نظامی را که در جریان وظیفه خودسرانه در شهر گشت و گذار داشتند دستگیر و از قطعات شان استعلام خواستیم متأسفانه یک عده افراد زورگو و قانون گریز حین اجرای وظیفه نیروهای امنیتی را مورد ضرب و شتم قرارمیدهد. که بعضاً درین مسئله افراد مسئول و یاغیر مسئول دخیل اند.

از سوی دیگر برای آوردن اصلاحات به نیروهای کافی نیاز داریم در گذشته گارنیزیون در تشکیل خویش سه فرقه مشتمل بر فرقه های امنیت، اردو و پولیس و یک لوای مرکزی، اسلحه سنگین و تجیزات در اختیار داشت. ولی بعضاً کم کاری ها و نبود هماهنگی از سوی وزارت های سکتوری موجود است. حالانکه گارنیزیون کابل در خدمت سکتور امنیتی و دفاعی قرار داشته خدمت میکند.

برای کاهش نگرانی  ها در قدم نخست گذشت رهبران سیاسی از بعضی مصلحت هاست. با رهبری واحد، تطبیق و تنفیذ قانون بتوانیم بر مشکلات موجود فایق آییم در قدم بعدی تطبیق و رعایت یکسان قانون از بالا به پایین است. با تأسف عدم رعایت قانون به یک رسم مبدل شده هرکسی که موتر و افراد زیاد داشت و قانون شکنی و زورگویی کرد. آدم خوب است ولی آنکه قانون پذیر است چندان تحویل گرفته نمی شود. با این همه به هموطنان عزیز وعده میسپاریم که دولت و حکومت با تمام توان در تلاش تأمین نگرانی و اطمینان باشندگان کابل باید بگویم که نیروهای امنیتی شان به خصوص گارنیزیون کابل شب و روز تلاش کرده و می نماید ولی جرم و جنایت یک امر طبیعی در جوامع است. یک سلسله تبلیغات سوء و منفی به شدت جریان دارد. و منحیث حربه تضعیف کننده روحیه مردم استفاده می شود، دشمن نمی خواهد امن و صلح برقرار شود بناًء مردم باید حوصله داشته باشند از پیش داوری های منفی اجتناب کنند زیرا یک بار دیگر برضد افغاسنتان ائتلاف های گذشته از سوی همسایگان ما یعنی روسیه، ایران و پاکستان مجدداً در حال شکل گیری است. آنان نمی خواهند امن و ثبات در کشور ما تأمین گردد. بناءً وعده میدهیم حوزه های پولیس، امنیت ملی ما بیشتر از گذشته فعال شده و رهبری شان مسئولانه عمل می کند یک نکته را قابل یاد آوری میدانم که در شرایط حاضر از یک سو باید برای توسعه و انکشاف تلاش و کار و ظرفیت سازی نماییم و از سوی دیگر با تهدیدات جدی دشمنان مقابله نماییم.

دگر جنرال احمدزی در رابطه به تأخیر کار نصب اسکنرهای کمکی کشور چین در دروازه های شهر معلومات داده گفت:

برای نصب اسکنرها در چهار نقطه یک سلسله اقدامات صورت گرفته یک اسکنر امنیتی به پلچرخی انتقال یافته است که با نصب آن وسایطی که در آن مواد انفجاری جاسازی شده باشد شناسایی می شود ولی بسنده نیست زیرا کابل چهار دروازه نه بلکه بیش 54 مسیر باز برای ورود تروریتسان دارد. در کل هدف ما توسعه اقدامات امنیتی با ولایات همجوار به شهر کابل نیز است باید اطلاعات و عملیات مشترک انجام گردد.

قوماندان گارنیزیون کابل در اخیر صحبت هایش تأکید کرده افزود:

ما در صدد آوردن اصلاحات جدی در قوماندانی به منظور جلوگیری از فساد در سطوح مختلف هستیم همچنان در بهتر سازی تجهیزات و امکانات، کار جریان دارد. تا با ایجاد رهبری واحد بتوانیم سطح تهدیدات را کاهش داده در خدمت هموطنان خود قرار داشته باشیم امید داریم مردم عزیز ما نیز در شریک ساختن اطلاعات امنیتی و موجودیت افراد دشمن همکاری نموده و حمایت قوی از نیروهای امنیتی و فرزندانشان که در خدمت مردم و کشور قرار دارند نمایند.      

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha