صفحه اصلی | anis | مصاحبه | کتـاب آيينـة زنـدگـي اسـت

کتـاب آيينـة زنـدگـي اسـت

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
کتـاب آيينـة زنـدگـي اسـت

پرسش: جناب استاد لطف نموده پيرامون کتاب و مطالعه آن در جامعه صحبت کنيد؟

پاسخ: کتاب در واقع آيينه زندگي است، در لابلاي واژه ها، ترکيب ها  جملات و پاراگراف هاي يک کتاب مظاهر مختلف زندگي انساني اعم از مظاهر تمدني و اعتقادي و مظاهر دريافت هاي جامعه شناختي، و در کتاب هاي گونه گون، وجوه مختلف دانشي، ذوقي، ادبي  باورمندي و امثال آن ها انعکاس پيدا مي کند، به اين سبب من گفتم که کتاب آيينه تمام نماي يک ملت، جامعه و يک فرهنگ است.

موصوف افزود:

 به اين لحاظ از جوانان توقع دارم در عرصه خوانش کتابهايي که مورد علاقه و ذوق شان باشد و کتابهاي که به اصطلاح، آن ها را براي زندگي بسيار متعالي رهنمون بسازند. توجه بکنند و انهماک بورزند و مطالعات گسترده داشته باشند و ماحصل مطالعات خود را به هم نسلان خود و به کساني که نسبت به خود شان، از لحاظ سن و سال بزرگتر و کوچکتر هستند ارائه نمايند تا بتوانند آنها از نعمت مطالعه به نحوي از انحا استفاده به عمل بياورند و در پيشرفت و ترقي زبان و جامعه و فرهنگ خود خدمات شايسته انجام دهند.

لهذا امروز مطالعة کتاب، يکي از ضروريات وقت و زمان و نيازهاي دوران است، نه تنها در مقطع کنوني بلکه در تمام طول تاريخ بشريت کتاب همه وقت با انسان و مطالعه کننده اش همراه بوده و در زندگي اش نقش مهم داشته، که همين نقش مهم به باز آفريني ها و دست آوردها منتهي مي شده.

اميد وار هستم که جوانان و آيندسازان و معاصرين ما بتوانند از نعمت مطالعه کتاب برخور دار باشند.

وي در مورد سوالي که در اين اواخر با آنکه ناشران و مطابع افزون گرديده ولي کتابخواني گمرنگ مي باشد: گفت:

بسيار مشکل است که انسان از لحاظ احصائيه گيري تخمين بکند که ما چقدر مطالعه کننده داريم، مي شود که انسان يک مطالعه آماري انجام بدهد، يعني برمبناي يک احصائيه، اگر کسي مي خواهد در اين زمينه به صورت تحقيقي چيزي بنويسد، مي تواند به کتابخانه هاي مختلف سربزند و جستجو نمايد که فرضاً در طول همين ماه چند نفر براي مطالعه کتاب اين جا آمده است ويا راجستر شده، یابه کتاب فروشي هاي مختلف مراجعه بکند، اگر کسي مي خواهد در اين زمينه تحقيق نمايد، به کتاب فروشي هاي مختلف برود، يک آمار درست ودقيق بگيرد که تا چه حد خريد کتاب پررنگ است.

پوهاند قويم پيرامون آمار گيري کتاب خواني چنين ابراز نظر کرد:

از لحاظ آماري، وقتي که يک احصائيه دقيق وجود داشته باشد، آنوقت قضاوت بايد کرد که آيا کتابخواني روبه افزايش و با روبه کاهش است، بناءً دلايل متعددي ممکن وجود داشته باشد که ماچگونگي افزايش وکاهش کتابخواني را احصائيه گيري نمايم، ممکن است، بعضي کتابهاي باشد که جوانان، یا ميان سالان، پيرمردان و کودکاني که مي توانند کتاب بخوانند و علاقه مندي هم دارند  بخواهند آن را مطالعه کنند شايد آن کتاب ها به دسترسي آنها قرار نگيرد  يا اينکه افراد و اشخاص هستند که علاقه مندي خواندن کتاب را دارند  اما توانمندي خريد کتاب را ندارند  کتابهاي که در بازار عرضه مي شود قيمت هاي آن متفاوت است و پيدا کردن ارزانترین و گرانترين کتاب ها کار آسان نيست، شايد کسي کتاب هاي مورد نياز خود را در يک کتابفروشي پيدا کند و خوشش هم بيايد و دردل خود بگويد، اي کاهش پول مي داشتم همين کتاب را مي خريدم، ولي چون جيب وي خالي است بناءً وي نمي تواند که کتاب مورد ضرورت اش را بخرد.

در اين زمينه بايد موسسات خيريه و يا تشويق کننده وجود داشته باشد که براي اهل کتاب و کتاب خواني اعم، از جوانان کودکان و... که کتاب خوانده مي توانند، براي آنها زمينه خريد کتاب را مساعد بسازند، يا بعضي از کتاب فروشي هاي ما تخفيف زياد را به کساني که توانمندي خريد کتاب را ندارند بدهند و از سوي هم کتاب را رايگان به آنها توزيع کنند، زيرا خير است و ثواب و خدمت، به جامعه و فرهنگ است، اگر همين همکاري ها صورت بگيرد کتابخواني رشد و ترويج مي‎يابد.

جناب استاد قويم در رابطه دلايل و علل کتاب خواني چنين توضيح ارائه نمود:

اين که ما کمتر کتاب خوان داريم  دلايل گونه گون دارد، اگر بخواهم عوامل آن را برشماريم با يک مطالعه تحقيقي مي توانيم که موضوع را ارزيابي بکنيم که اين کار آسان نيست، مدت هاي زياد در اين زمينه مطالعه گردد، بايد جامعه را وجامعه کتابخوان را مطالعه نمود، جوانان و مکتب ها مطالعه گردد و از جانب ديگر مساله تشويق بسيار مهم اسست که چگونه در مکاتب، مدارس و پوهنتون ها، استادان، اداره هاي مکاتب و يا نهاد هاي تحصيلي محصل و متعلم را مورد تشيق قرار مي دهند به خاطر خواندن کتاب  مثلاً يک دانشجو و يک شاگرد منحصر به کتاب درسي نماند و کتابهاي را که مورد علاقه اش است بخواند.

اينکه کتاب مورد نياز اش چگونه به دسترس وي قرار بگيرد، سوالی است که نياز به پژوهش، ارزيابي تحقيق و ضرورت به جمع آوري يک احصائيه و تحليل مکمل دارد. 

حسام الدين

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha