صفحه اصلی | anis | مصاحبه | اسلام الدین جرأت: در سال گذشته بیش از یک میلیون و۱۴۷ هزار مهاجر افغان از پاکستان و ایران به کشور برگشته است

اسلام الدین جرأت: در سال گذشته بیش از یک میلیون و۱۴۷ هزار مهاجر افغان از پاکستان و ایران به کشور برگشته است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اسلام الدین جرأت: در سال گذشته بیش از یک میلیون و۱۴۷ هزار مهاجر افغان از پاکستان و ایران  به کشور برگشته است

افغانستان در طی ۳ دهه گذشته بیشترین مهاجرت را در کشور های مختلف جهان از جمله پاکستان ، ایران و اتحادیه اروپا داشته است. در سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد زیادی از مردم، به ویژه جوانان به دلیل ناامنی ها و بیکاری در افغانستان به کشور های اروپایی مهاجر گردیدند. این که وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به خاطر رفع چالش ها و فراهم ساختن سهولت ها برای عودت کنندگان و بیجا شدگان داخلی کدام کار هایی را انجام داده است خبرنگار روزنامه ملی انیس صحبتی را با اسلام الدین جرأت سخنگوی و رئیس اطلاعات وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان انجام داده که نشر می گردد.

در نخست اسلام الدین جرأت گفت: افغانستان پس از فلسطین طولانی ترین مهاجرت را در سطح جهان و در عین حال پس از سوریه رقم بلند مهاجرت را در سطح جهان دارد.

در سال ۱۳۹۵ بیش از یک میلیون و۱۴۷ هزار تن مهاجر افغان دوباره به افغانستان برگشت نموده که۶۱۴ هزار و ۲۲۷ تن از پاکستان و بیش از ۴۳۰ هزارتن دیگر از ایران می باشد و همچنین حدود ۱۰ هزار مهاجر افغان نیز در قالب اعلامیه ها و تفاهمنامه های که در سال ۲۰۱۶ با کشور های عضو اتحادیه اروپا به امضا رسید، از کشور های اروپایی وارد افغانستان شدند.

البته در سال ۱۳۹۴ کمتر از ۵۰ هزار برگشت کننده در افغانستان وجود داشت که این رقم قابل مقایسه با یکسال قبل درکشور نیست.

در عین حال ۱۷۲۳۰ تن از کشور های پاکستان و ایران و ۵۲۸ تن از کشور های دیگر به شمول کشورهای اروپایی، عربی و خاور میانه به صورت جبری اخراج گردیده اند.

ناامنی ها در ۱۲ ولایت و حوادث طبیعی کشور در سال ۱۳۹۵ سبب شد که بیشتر از ۱۱۷ هزار و ۳۳۷ خانواده از ولایت های کندز، بغلان، تخار، بدخشان، ننگرهار ،هلمند و کنر بیجا گردند.

از مجموع این بیجا شدگان داخلی؛ دولت افغانستان در همکاری با نهاد های ملی و بین المللی از جمله وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی، کمیشنری سازمان ملل متحد در امور مهاجرین (UNHCR) و هلال احمر افغانی توانسته است که ۸۲ هزار و ۶۷۹ خانواده را دوباره به محلات اصلی شان انتقال دهد.

در سال گذشته ۳۴۶۵، خانواده درجمع بیجا شدگانی که از گذشته بود وتقربیاً به بیش از یک اعشاریه سه میلیون تن مي رسد. اضافه شد و از مجموع این رقم بیجا شده داخلی، ۱۲۲ هزار و ۳۴۵ خانواده آسیب پذیر شناسایی شده است که هر شش ماه از طریق نهاد های بین المللی تحت پوشش قرار می گیرند و در فصل زمستان مواد محروقاتی ، البسه گرم زمستانی،کمپل و مواد غذایی برای شان کمک صورت گرفته است.

موصوف با اشاره به کمک دولت افغانستان در همآهنگی با نهاد های بین المللی برای عودت کنندگان گفت: برای هر عودت کننده که دارای مدرک قانونی میباشد ۴۰۰ دالر امریکایی پول نقد کمک صورت گرفته است بطور مثال یک خانواده ای پنج نفری بیشتر از دو هزار دالر امریکایی دریافت نموده و در عین حال اداره "دبلیو اف پی" برای عودت کنندگان در مرز مواد غذایی نیز توزیع می کند.

اما کسانیکه فاقد مدرک بودند از ۱۵ الی ۳۰ در صد شان را سازمان بین المللی مهاجرت بین سی تا پنجاه دالر امریکایی بطور نقدی کمک کرده است همچنین دولت افغانستان در سال ۱۳۹۵ از بودجه ملی که ۱۶۴ میلیون افغانی بود برای متباقی افراد فاقد مدرک قانوني، کمک کرده است.

توزیع نمرات زمین برای برگشت کنندگان در شهرک های این وزارت در ۲۷ ولایت کشور عملاً جریان دارد و نیز در سال گذشته خط اندازی ۹۰۰۰ نمره رهایشی درولایات کابل ، سمنگان، هرات، جوزجان، پروان، بلخ ،کندز، ننگرهار،لغمان و لوگر صورت گرفته است.

وی گفت: احداث سرک، پل، پلچک و دیوار های استنادی درشهرک های مهاجرین در ولایات پروان،بامیان ،غزنی و خوست  انجام شده است و همچنین شبکه های آب رسانی درشهرک های مذکور در ولایت های کابل، غور، دایکندی، کندهار،کندز،بغلان و پکتیا صورت گرفته است.

۱۰ هزار خانه در کابل ، ننگرهار و هرات؛ برای آنعده از بیجا شدگانی که بیش از هشت سال تحت پوشش وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان قرار داشت از سوی اداره هبیتات ساخته می شود این پروژه تا اخیر سال  ۲۰۱۷  میلادی تکمیل خواهد شد.

این وزارت بخاطر حل مشکلات عودت کنندگان و بیجا شدگان داخلی تفاهمنامه هایی را با نهاد های مختلف بین المللی از جمله دبلیو اف پی و هبیتات امضا نموده است.

این نهاد ها در فصول و ماه های مختلف سال مطابق به نیازمندی، پس از اینکه بیجا شده ها و آسیبب دیدگان از سوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان سروی و تثبیت می شوند،کمک می نماید.

قرار است جهت دریافت راه حل دایمی برای بیجا شدگان داخلی، در ولایت های بلخ و ننگرهار در تفاهم با مقامات محلی، شورا های ولایتی، شهرداری و ریاست های امور مهاجرین ولایات یاد شده، از طریق نهاد های بین المللی خانه اعمار نماییم و انشاء الله این روند در بلخ آغاز می شود و تا اخیر سال ۲۰۱۷ میلادی تکمیل خواهد شد.

این وزارت به دلیلی که در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی افغان ها نسبت ادامه ناامنی ها راه مسافرت را از طریق قاچاق به کشور های اروپایی در پیش گرفته بودند برنامه های آگاهی دهی خطرات  ناشی از مهاجرت های غیر قانونی را در مرکز و ولایات کشور آغاز نمود.

موصوف با اشاره به حمایت حقوقی از اتباع کشور در بیرون از افغانستان گفت: سال گذشته توافق تمدید اقامت بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار مهاجر افغان در پاکستان الی اخیر  سال  ۲۰۱۷ میلادی صورت گرفت.

هم چنان با کشور پاکستان توافق گردید تا برای ۷۰۰ هزار تن مهاجر افغان که هیچگونه مدرک قانونی دراختیار ندارند و در آن کشور زندگی می کند، اذیت و آزار هم می شوند روند راجستریشن شان در پاکستان آغاز گردد. همچنان تمدید کارت های اقامتی و توزیع پاسپورت های موقت در کشور ایران نیز صورت گرفته است به صورت مجموعی در حال حاضر ۳۶۰ هزار مهاجر دارای مدرک شامل مکتب درکشور ایران است و یکصد هزار فاقد مدرک می باشند یعنی در مجموع نیم میلیون تن افغان در آنکشور از ابتدائیه تا سطح لیسانس و دوکتورا مشغول آموزش هستند.

با ایجاد حکومت وحدت ملی پس از گفتگوهای مکرر با مقامات حکومتی کشور ایران سهولت های لازم برای شان فراهم گردیده است.

در گذشته مهاجرینی که شامل مکتب ها در کشور ایران میشدند دولت ایران از آنها یک مقدار هزینه را اخذ می کرد، اما در سال گذشته هزینه شمولیت در مکاتب ملغی گردید.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha