صفحه اصلی | anis | اقتصاد | داکتر عبدالله عبدالله: حکومت از سکتور خصوصي حمايت مي‌کند

داکتر عبدالله عبدالله: حکومت از سکتور خصوصي حمايت مي‌کند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله عبدالله: حکومت از سکتور خصوصي حمايت مي‌کند

رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملي در نشستي وضعيت معادن زغال‌سنگ، روند استخراج و چالش‌هاي سرمايه‌گذاران در اين بخش را به بررسي گرفت.

داکتر عبدالله عبدالله در اين نشست که با حضور نهادهاي ذيربط دولتي و سرمايه‌گذاران برگزار شد، گفت که حکومت تلاش دارد تا سهولت‌هاي لازم را در بخش سکتور خصوصي ايجاد نمايد.

خان‌جان الکوزي معاون اتاق تجارت و صنايع گفت که حکومت تعرفه را از ۲.۵ به ۲۰ درصد و قيمت هر تُن زغال را از ۳۹ دالر به ۹۰ دالر افزايش داده است. به همين دليل، زغال سنگ غير قانوني صادر مي‌شود.

او افزود که پس از اين اقدام، صادرات قانوني زغال‌سنگ به پاکستان کاهش يافته و صادرات غير قانوني افزايش يافته است. سالانه ۵۰۰ هزار تُن زغال سنگ به پاکستان صادر مي‌گردد.

سرمايه‌گذاران معادن زغال‌سنگ در يک بستۀ پيشنهادي مشکلات و درخواست‌هاي‌شان را در زمينۀ تعرفه، جواز کار، جريمه و نظارت جدي بر توليد و ترازو با رئیس اجرائیه کشور مطرح کردند.

آنان از حکومت خواستار تمديد قانوني قراردادها، معرفي شرکت‌ها به کمرگ‌ها، کاهش تعرفه، جلوگيري از صادرات  غير قانوني و حمايت از سرمايه‌گذاران اين بخش شدند.

نجيب وردک معين گمرکات وزرات ماليه گفت که قبل از افزايش تعرفه در ۱۰۰ روز ۲۰۰ هزار تُن زغال سنگ به ارزش ۴۰۱ ميليون افغاني صادر مي‌گرديد، اما حال ۲۸۴ تُن به ارزش ۲۴ ميليون افغاني صادر مي‌شود.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن گفت که براي اولين بار مطالعات زغال‌سنگ انجام شده که در آن فرصت‌ها، چالش‌ها و چگونگي شرايط قرارداد واضح گرديده است.

او افزود که در اين گزارش بسياري از مشکلات سرمايه‌گذاران به ويژه در بخش تعرفه، بازار و صادرات زغال‌سنگ، شرايط و تطبيق قرادادها حل خواهد شد

رئیس اجرائیه کشور به مسوولان نهادهاي ذيربط دولتي و شرکت‌هاي زغال‌سنگ وظيفه سپرد که گزارش وزارت معادن را به صورت دقيق بخوانند و ديدگاه‌هاي‌شان را براي نهايي‌سازي آن شريک سازند.

رئیس اجرائیه کشور وعد سپرد که پس از ارزيابي گزارش وزارت معادن و پيشنهادات سکتور خصوصي، تمام موارد را در سطح رهبري حکومت به بحث مي‌گيرد.

داکتر عبدالله عبدالله بر حفظ و تداوم تصدي زغال‌سنگ و استخراج قانوني آن تاکيد کرد ورزيد و گفت که تا حد ممکن حکومت از سکتور خصوصي حمايت مي‌کند.

در اخير برنامه، رئیس اجرائیه کشور مشکلات شرکت هوايي افق شرق را که از دو سال به اين سو متوقف است، نيز مورد ارزيابي قرار داد. قرار است پس از طي مراحل قانوني، شرکت هوايي افق شرق فعاليت‌اش را از سر گيرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha