صفحه اصلی | anis | اقتصاد | وزیر مالیه، با تمویل کنندگان و مقامات کشور های مختلف در رابطه به پروژه های ملی و منطقه یی بحث کرد

وزیر مالیه، با تمویل کنندگان و مقامات کشور های مختلف در رابطه به پروژه های ملی و منطقه یی بحث کرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزیر مالیه، با تمویل کنندگان و مقامات کشور های مختلف در رابطه به پروژه های ملی و منطقه یی بحث کرد

وزیر مالیه ضمن اشتراک در نشست سالانۀ بانک انکشاف آسیائی با تمویل کننده گان و مقامات کشور های مختلف منطقه در رابطه به تطبیق پروژه های ملی، تمویل مالی و همکاری های منطقه ئی بحث همه جانبه نمود

مانیلا میزبان نشست سالانۀ بانک انکشاف آسیائی میباشد .

به گزارش آژانس باختر به نقل از دفتر سخنگوی وزارت مالیه ، اکلیل حکیمی، وزیر مالیه در کنار  اشتراک  در پنجاه و یکمین نشست سالانۀ بانک انکشاف آسیائی در مانیلا پایتخت جمهوری فلیپین در  دیدار های جداگانه با تمویل کننده گان مختلف افغانستان و مقامات عالیرتبه منطقه در رابطه به تطبیق پروژه های ملی در کشور، تمویل مالی و همکاری های منطقه ئی بحث همه جانبه نمود.

وزیر مالیه با تکیهیکو ناکاوو، رئیس بانک انکشاف آسیائی و رئیس هیئت مدیرۀ این بانک در رابطه به فعالیت های بانک انکشاف آسیائی در افغانستان، مؤثریت صندوق وجهی زیربنائی افغانستان به عنوان یک میکانیزم برای تأمین پروژه های زیربنائی، كوتاه نمودن زمان تداركات پروژه ها، تمويل پروژۀ خط آهن مزار شریف- هرات بحث نمود.

 در این ملاقات رئیس بانک انکشاف آسیائی اطمینان داد که بانک مذکور پروژۀ خط آهن مزار شریف- هرات را به عنوان یک طرح مهم منطقه ئی میان افغانستان و ازبکستان در نظر خواهد گرفت.

وزیر مالیه به تداوم نشست ها با هیأت بانک سرمایه گذاری زیربنائی آسیا به ریاست تیری دی لانگیومر، معاون و رئیس مالی بانک متذکره ملاقات نمود.

در این ملاقات جانبین در رابطه به پیشرفت پروژه های برق سولری حصار شاهی و دشت بابا مرکز لوژستیک آقینه برای خط آهن و دیگر مسایل مرتبط بحث نمود. این پروژه ها تحت بررسی تخنیکی بانک سرمایه گذاری زیربنائی آسیا قرار داشته و تطبیق آن بعد از تصویب بورد بانک مذکور عملاً آغاز خواهد گردید.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه طی دیدار جداگانه مشترکاً با جمشید قاچقاروف، معاون صدر اعظم و وزیر مالیۀ ازبکستان به نماینده گی از هر دو کشور با تمویل کننده گان صندوق وجهی زیربنائی افغانستان (AITF) و بانك انكشاف آسيائى (ADB) ملاقات نمودند.

در این ملاقات در رابطه به تمویل خط آهن مزار شریف- هرات به طول ۶۵۷ کیلومتر بحث صورت گرفت.                   

پروژه خط آهن مزار شریف- هرات یک گام مؤثر در اتصال افغانستان با کشور های منطقه بوده و تاثیر مثبت بالای ترانزیت اموال میان افغانستان و کشور های منطقه دارد.

همچنان وزیر مالیه طی ملاقات با پیر امیلهات، رئیس عمومی ادارۀ همکاری های انکشافی اتحادیۀ اروپا در رابطه به تطبیق مؤفقانۀ قرارداد دولت سازی(SBC) بین افغانستان و اتحادیۀ اروپا، حمایت این اتحادیه برای تطبیق مؤثر تعهدات کنفرانس بروکسل، آمادگی ها برای برگزاری کنفرانس بين المللي ژنیو براي افغانستان در سال جاری و دیگر مسایل ذیعلاقه بحث نمودند.

ضمناً اکلیل حکیمی، وزیر مالیه طی ملاقات جداگانه با ورنر لیپاچ، رئیس عمومی بانک انکشاف آسیایی برای آسیای مرکزی و غربی در رابطه به طرح همکاری های اقتصادی منطقه یی آسيای مرکزی، تمویل و تطبیق خط آهن مزار شریف-هرات و انتقال لین برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان(TAP) بحث نمود.

بانک انکشاف آسیائی أطمینان داد که برای حمایت از طرح همکاری های اقتصادی منطقه یی آسيای مرکزی اقدامات عملی را روی دست خواهد گرفت.

همچنان وی با دمینیک زیلر، رئیس عمومی پالیسی انکشاف بین المللی وزارت همکاری و توسعۀ اقتصادی آلمان در رابطه به کمک های آلمان به افغانستان، پیشرفت در اصلاحات تعهد شده به شمول اقدامات برای انتخابات و مبارزه با فساد، اهمیت کنفرانس ژنیو و دیگر مسایل مرتبط بحث نمود.

وزیر مالیه به تداوم ملاقات هایش در مانیلا، با نینا ستویلو جکویک، معاون سازمان مالی بین المللی برای آسیا- پاسفیک در رابطه به همکاری های سازمان متذکره با افغانستان در بخش های سکتور خصوصی، امور زیربنائی، انرژی قابل تجديد، خط آهن، مشارکت عامه و خصوصی و دیگر مسایل مرتبط بحث
 نمود.

معاون سازمان مالی بین المللی برای آسیا-پاسفیک از تداوم همكاري شان به افغانستان أطمینان داد.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه با رابرت کاپروت، معاون وزیر خزانه داری ایالات متحده برای آسیا ملاقات نموده  و با أیشان در رابطه به تطبیق مؤفقانۀ برنامه های اصلاحی صندوق بین المللی پول توسط حکومت افغانستان، اصلاحات بانکی، تقویت سکتور های زراعت، صنعت و خانه سازی، حمایت ایالات متحده از پروگرام تشویقی صندوق وجهی باز سازی افغانستان و دیگر مسایل مرتبط بحث نمود.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha