صفحه اصلی | anis | اقتصاد | رئیس اجرائيه کشور: همزمان به تقویت تولیدات داخلی به واردات و صادرات توجه شود

رئیس اجرائيه کشور: همزمان به تقویت تولیدات داخلی به واردات و صادرات توجه شود

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس اجرائيه کشور: همزمان به تقویت تولیدات داخلی به واردات و صادرات توجه شود

نشست کمیته اجرائيه يي توسعه بخش خصوصی (پرایسک) ديروز تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائيه به منظور اولویت‌بندی و بهبود شاخصه‌های اقتصادی و رفع مشکلات بخش خصوصی برگزار شد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، داکتر عبدالله عبدالله در این نشست گفت که رشد بخش خصوصی، تشبثات کوچک، تولیدات و صادرات در کشور چشم‌گیر بوده است؛ اما برای تسهیل و تسریع کارها باید توجه بیشتر صورت گیرد.

رئیس اجرائيه کشور از نتایج کار این کمیته در قسمت پیگیری و تطبیق شیوه‌های اجرایی و حل چالش‌های بخش خصوصی، رشد تجارت و توسعه اقتصادی ستایش کرد.

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع کشور درباره دست‌آوردها، چالش‌ها و پیشرفت‌های کار کمیته اجرائيه یی توسعه بخش خصوصی گزارش داد و گفت که این کمیته ده سند را به خاطر تسهیل و تسریع صادرات کالا‌ و رشد تجارت تهیه کرده است.

وزیر تجارت و صنایع افزود که این اسناد شامل کیفیت، تسریع روند بررسی، قرنطینه، ستندرد تخنیکی، اظهارنامه گمرکی، بارنامه، جواز تشبث، ترانزیت فارم و صحت نباتی می‌باشد که در آن مشوره بازرگانان و بخش خصوصی نیز درج گردیده است.

همایون هدف از تدوین این اسناد را اصلاح کار شیوه‌ها و تعیین شاخصه‌های اقتصادی برای رشد تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور عنوان کرده و مفاد آن را در جلسه توضیح داد.

شوبهم چودری نماینده بانک جهانی در افغانستان از حمایت همه جانبه رئیس اجرائيه کشور در این بخش قدردانی کرد و گفت که این کار یک روند تدریجی و زمان‌گیر است که نیازمند فعالیت مشترک و آهسته می‌باشد.

همچنان، وزارت انرژی و آب درباره ایجاد اداره مستقل تنظیم خدمات انرژي به جلسه گزارش داد و گفت که در این ارتباط کارهای لازم برای تنظیم انرژی در کشور انجام شده است تا به یک اداره مستقل تبدیل گردد.

در این برنامه، اعضای کمیته، بازرگان و نمایند‌گان بخش خصوصی مشکلات‌شان را در زمینه مالیه، انتقال پول، فیس و تعرفه، تسریع روند اسکن کالا، مالیه، قرضه، نبود یک دروازه ورودی برای صادرکنند‌گان در میدان هوایی و گمرک با رئیس اجرائيه کشور در میان گذاشتند.

سپس، داکتر عبدالله عبدالله به مسئولان این کمیته هدایت داد که هم‌زمان به تقویت واردات و صادرات و رشد تولیدات داخلی توجه نموده و راه‌های انتقال سریع کالا را جستجو کنند.

رئیس اجرائيه کشور تاکید کرد که با درنظرداشت نگرانی‌های امنیتی تلاش صورت گیرد تا از تأخیر زمانی در هنگام بررسی و تفتیش کالای وارداتی و صادراتی جلوگیری به عمل آید.

داکتر عبدالله عبدالله به بخش خصوصی و بازرگانان وعده سپرد که مشکلات آنها را در نشست‌های جداگانه به بحث و بررسی می‌گیرد تا مسایل روشن و حل گردد. برعلاوه آن در جلسات شورای وزیران به صورت خاص به آن موارد توجه می‌نماید.

رئیس اجرائيه کشور به وزارت تجارت و صنایع هدایت داد که مسایل مورد نظر را در جلسه شورای وزیران مطرح نماید تا به طور مفصل روی هر کدام آنها بحث صورت گیرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha