صفحه اصلی | anis | اقتصاد | تعهد بانک توسعۀ آسیایی به تمویل پروژۀ تاپی

تعهد بانک توسعۀ آسیایی به تمویل پروژۀ تاپی

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تعهد بانک توسعۀ آسیایی به تمویل پروژۀ  تاپی

مسوولان بانک توسعه آسیایی در افغانستان می گوید که این بانک به تمویل پروژۀ «تاپ» متعهد است و برای انجام بررسی های امکان سنجی این پروژه و نیز مشخص کردن هزینه ها و درازای سیم های انتقال برق، کمک می کند.

سمیول تومیوا، رئیس بانک توسعه آسیایی در افغانستان گفت: “گذشته از سودمندی‌های برق‌رسانی بیشتر، این همکاری اقتصادی خوبی میان این کشورها است. از این‌رو، هنگامی‌که ما همکاری اقتصادی خوبی میان کشورها را داریم، نمایانگر اهمیت زیاد موضوع است؛ همه‌چیز، مسائل امنیتی و مسائل سیاسی، حاشیه‌یی می‌شوند و همکاری خوبی میان این کشورها ایجاد می‌گردد که ثبات منطقه را به‌ارمغان خواهد ‌آورد”.

شرکت برشنا، هزینۀ عملی سازی این پروژه را در خاک افغانستان، ۷۰میلیون دالر گفته  و تأمین انرژی برق و فراهم شدن زمینه های کار را برای شماری از باشنده گان کشور از سودمندی های دیگر این پروژه برای افغانستان می داند.

وحیدالله توحیدی، سخن گوی شرکت برشنا گفت: “سب استیشن هایی که در هرات، کندهار و هلمند ساخته می شوند، از این ایستگاه ها ما می توانیم برق اضافی را که انتقال می دهیم به هموطنان عزیز ما در آن بخش ها توزیع کنیم.”

وزارت انرژی و آب، پیش از این گفته است که افغانستان سالانه پنجاه میلیون دالر حق ترانزیت نیز از این رهگذر بدست خواهد آورد.

پروژۀ تاپی، پروژۀ انتقال یک هزار میگاوات برق ترکمنستان از راه افغانستان به پاکستان است که در کنار لولۀ گاز، خط آهن و فایبر نوری، از دهلیز اقتصادی «تاپی» می گذرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha