صفحه اصلی | anis | اقتصاد | وزارت زراعت 12 سردخانه جدید می سازد

وزارت زراعت 12 سردخانه جدید می سازد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزارت زراعت 12 سردخانه جدید می سازد

سخنگوی وزارت زراعت، مالداری و آبیاری دیروز در یک نشست خبری از ساخت 12 سردخانه‌ء جدید که هر کدام ظرفیت نگهداشت 500 متریک تن محصولات زراعتی را خواهد داشت خبر داد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در این نشست اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، مالداری و آبیاری گفت که این وزارت در نظر دارد تا در سال  مالی آینده بخاطر افزایش درآمد،باغداران‌ و کاهش واردات میوه و نگهداشت محصولات زراعتی و جلوگیری از فاسد شدن آن 12 سردخانه تجارتی و ولایتی که هرکدام قابلیت نگهداشت 500 متریک تن را خواهد داشت بسازد .

وی افزود که این وزارت بیش از 9  میلیارد و 450 میلیون افغانی بودجه‌ء انکشافی اش را برای تطبیق پروژه‌های توسعه‌ای در بخش زراعت اختصاص داده که برای تقویت بخش باغداری، به خصوص جلوگیری از فاسد شدن میوه و سبزیها، در نظر دارد تا در سال مالی پیشرو چندین سردخانه‌ء جدید بسازد،

وی علاوه کرد "در 1392، وزارت زراعت کار ساخت هشت سردخانه تجارتی با ظرفیت هر کدام 500 تُن در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ  ننگرهار، قندهار و کندز را آغاز کرد  اما با گذشت پنج سال بر خلاف قرارداد، تعلل، کارشکنی و کم کاری صورت گرفت تا این که این قرارداد چندی قبل فسخ شد."

سخنگوی وزارت زراعت گفت که نیاز اساسی بخش زراعت در کشور ایجاد سردخانه‌ها است و در حال حاضر این وزارت تلاش دارد تا طرح ساخت هشت سردخانه را مجدداً نهایی سازد تا در ربع دوم سال مالی کار ساخت این سردخانه‌ها رسماً آغاز شود و به ادامه آن در بهار سال آینده کار ساخت 12 سردخانه‌ء ولایتی را در ولایت‌های غزنی، پروان، کاپیسا، تخار، فراه، نیمروز، میدان‌وردک، لوگر، فاریاب و پکتیا آغاز کند.

به گفته سخنگوی این وزارت، قرارداد این سردخانه‌ها به اعلان گذاشته شده و ولایت‌های یاد شده به دلیل داشتن برق و حاصلات  بیشتر میوه‌ برگزیده شده ‌اند.

او گفت که قرار است با آغاز کار این هشت سردخانه‌ء تجارتی و 12 سردخانه‌ء ولایتی به ارزش 65 میلیون دالر، تا یک سال دیگر مجموعاً 20 سردخانه تجارتی و ولایتی به بهره ‌برداری سپرده شوند.

او گفت: "در فصل چیدن، میوه به بهای ارزان خریداری و به کشورهای همسایه صادر می شود و سپس در فصل زمستان با قیمت چند برابر دوباره وارد کشور می‌ شود که تنها راه اداره بازار و افزایش صادرات میوه‌ها و سبزی‌‌های کشور، ایجاد سردخانه‌ها است.¾

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha