صفحه اصلی | anis | اقتصاد | رئیس اجرائیه کشور: امیدواریم روزنۀ تازه‌یی در مناسبات اقتصادی- ترانزیتی افغانستان و هند گشوده شود

رئیس اجرائیه کشور: امیدواریم روزنۀ تازه‌یی در مناسبات اقتصادی- ترانزیتی افغانستان و هند گشوده شود

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس اجرائیه کشور: امیدواریم روزنۀ تازه‌یی در مناسبات اقتصادی- ترانزیتی افغانستان و هند گشوده شود

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی، در نشست تجارتی گذار به سوی رفاه در دهلی جدید، بر افزایش مناسبات تجاری- ترانزیتی و گسترش روابط بازرگانان افغانستان، هند و ایالات متحده امریکا تأکید ورزید.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، داکتر عبدالله عبدالله در این نشست که صبح روزپنجشنبه با حضور مقامات و سرمایه‌گذاران سه کشور افغانستان، هند و ایالات متحده در دهلی جدید برگزار شده بود، با استثنایی خواندن فرصت‌های پیش رو گفت که افغانستان در آینده به نقطۀ وصل تجارت و بازرگانی منطقه مبدل خواهد شد.رئیس اجرائیه گفت که قرار بود روزچهارشنبه این نمایشگاه را افتتاح نماید، اما به دلیل حادثۀ تروریستی در کابل نتوانست در مراسم افتتاح اشتراک نماید. داکتر عبدالله عبدالله گفت که حوادث تروریستی مثل روزچهارشنبه در کابل، نشان‌دهندۀ چالش‌هایی است که ما به آن روبروهستیم. رئیس اجرائیه تاکید نمود که تروریست‌ها می‌توانند کارها را به تأخیر اندازند ولی نمی‌توانند ما را متوقف سازند.رئیس اجرائیه افغانستان، از دیدار و ملاقات روز چهارشنبۀ خویش با دبیرکل ناتو و وزیر دفاع امریکا سخن زد و گفت که جامعۀ جهانی و ایالات متحده امریکا، یک‌باردیگر به حمایت از حکومت وحدت ملی و صلح، ثبات، حکومت‌داری خوب و اصلاحات همه‌جانبه در افغانستان تأکید ورزیدند. داکتر عبدالله عبدالله، نشست تجاری و سرمایه‌گذاری افغانستان، هند و ایالات متحده امریکا را فرصت استثنایی در زمینۀ توسعه افغانستان و منطقه خواند و از دهلی جدید و واشنگتن به خاطر برپایی این نمایشگاه قدردانی کرد.

رئیس اجرائیه کشور گفت که این نشست بیش‌تر از پیش زمینه را برای گسترش همکاری‌های منطقه‌یی در عرصۀ تجارت و بازرگانی فراهم می‌سازد.  داکتر عبدالله عبدالله، از موقعیت ستراتژیک و ترانزیتی افغانستان در منطقه‌ یاد کرد و گفت که با گشایش راه‌های ترانزیتی از جمله راه ابریشم جدید، افغانستان به نقطۀ وصل کشورهای منطقه مبدل خواهد شد.

رئیس اجرائیه افغانستان، فرصت‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان را برشمرد و ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه سه روزه بتواند روزنۀ تازه‌یی را در مناسبات منطقه‌یی به ویژه روابط اقتصادی فی‌مابین بازرگانان افغانستان، هندوستان و ایالات متحده امریکا بگشاید.داکتر عبدالله عبدالله از
ستراتژی امریکا در افغانستان و جنوب آسیا یاد کرد و گفت که راهبرد تازۀ رئیس‌جمهور ترامپ در مبارزه با تروریسم، ثبات سیاسی و توسعۀ اقتصادی در افغانستان و منطقه موثر است. رئیس اجرائیه ، راهبرد تازۀ ایالات متحده امریکا را نشان‌دهندۀ حمایت قاطع واشنگتن از مردم و حکومت افغانستان عنوان کرد.

داکترعبدالله عبدالله، با اشاره به روابط تاریخی و نزدیک هند با افغانستان، از دهلی جدید به خاطر کمک و پشتیبانی از مردم افغانستان و ایجاد کارادور تجارتی میان کابل و دهلی سپاس‌گزاری و امتنان کرد و روابط تجارتی میان هند و افغانستان را تاریخی و با پیشینه خواند و ابراز امیدواری نمود که تجار هند و افغانستان بتوانند زمینه‌های سرمایه‌گذاری و دادوستد تجاری را جستجو و ارزیابی نمایند.

رئیس اجرائیه در صحبت‌های خویش زمینه‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان را برشمرد و از تاجران هندی خواست تا در بخش معادن زیرساختارها و صحت عامه در افغانستان سرمایه‌گذاری نمایند.

در این نشست، شارژدافیر های، ایالات متحده امریکا در دهلی جدید و کابل و وزیر تجارت و صنایع هند نیز به سخنرانی پرداختتند.

دیپلومات‌های ارشد امریکایی، از روابط عمیق و ستراتژیک کشورشان با کابل و دهلی جدید سخن زدند و ابراز امیدواری کردند که با برگزاری این نشست روابط تجاری- تجار افغانستان و هند بیشتر از گذشته گسترش یابد و فرصت‌های تازه در برابر بازرگان دوکشور قرار گیرد.

شارژدافیر ایالات متحده در کابل، به تکرار از حمایت واشنگتن از دولت افغانستان تأکید ورزید و گفت که از حکومت وحدت ملی در راستای اصلاحات اقتصادی، مبارزه با فساد اداری و مبارزه تروریسم و هراس‌افگنی و توسعه و انکشاف حمایت می‌نمایند.

در این حال، وزیر تجارت و صنایع هند با خوش‌آمدگویی رئیس اجرائیه افغانستان به هند گفت که داکتر عبدالله عبدالله، چهرۀ شناخته‌شده در هند و دوست خوب مردم کشورش می‌باشد.

او با اشاره به تاریخ روابط کابل- دهلی، حمایت همه‌جانبۀ دولتش را از توسعۀ روابط تجارتی و ترانزیتی با افغانستان اعلام کرد و گفت که تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاران افغانستان و هند در زمینۀ افزایش مناسبات تجاری و ترانزیتی فراهم خواهند ساخت.

در این نشست دو روزه که با حضور ۷۰۰ تن از تجار افغانستان، هند و ایالات متحده امریکا برگزار شده است، تجار سه کشور راه‌های گسترش روابط و مبادلات تجاری و اقتصادی را جستجو خواهند کرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha