صفحه اصلی | anis | اقتصاد | رئیس جمهور غنی: بانکداری باید مسلکی باشد و ظرفیت مسلکی بانک های دولتی باید بررسی شود

رئیس جمهور غنی: بانکداری باید مسلکی باشد و ظرفیت مسلکی بانک های دولتی باید بررسی شود

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس جمهور غنی:  بانکداری باید مسلکی باشد و ظرفیت مسلکی بانک های دولتی باید بررسی شود

جلسۀ شورای عالی اقتصاد، شام روز دوشنبه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی دایر گردید. دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبرداد:

در این جلسه که در ارگ انجام شد، روی طرح مدرن‌‌سازی بانک‌های دولتی، کمیته اجرایی انکشاف سکتور خصوصی، تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت‌های مخابراتی افغان تیلی کام و چینا تیلی کام، تفاهم نامه فایبر نوری از چین به افغانستان از طریق دهلیز واخان، طرح پالیسی صدور جواز به منظور نصب و فعالیت شبکه های منطقوی و شهری ترانسمیشن فایبر نوری در افغانستان و طرح تجدید شدۀ پالیسی دسترسی باز، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

ابتدا خالد پاینده معین وزارت مالیه، پلان ستراتیژیک مدرن‌سازی بانک های دولتی را به جلسه ارائه نموده گفت که این پلان شامل وضعیت فعلی سکتور مالی، گزینه های عمومی، وضعیت فعلی و مدرن‌سازی بانک های دولتی و بررسی راه حل های عملی می باشد. وی همچنان در رابطه به فواید و چالش های عمومی این پلان، معلومات ارائه کرد.

مصطفی مستور سرپرست وزارت اقتصاد گفت که در بانک های دولتی به کمبود   ظرفیت مواجه هستیم که این باعث مشکل شده است. وی افزود که ما باید بانک های دولتی را تخصصی بسازیم و کارهای مشابه را به یک بانک واگذار کنیم.

 

سید سعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی، بر اهمیت بانکداری دولتی تاکید کرده، گفت که اساس بانکداری خوب، اعتماد مردم و عرضه خدمات مدرن است.

عبیدالله رامین وکیل ولسی جرگه، بر اهمیت بانک های دولتی بر بانک های خصوصی تاکید ورزید.

همچنان احمد جاوید رسولی رئیس احصائیه مرکزی، بر ایجاد یک سیستم واحد الکترونیکی در بانک ها تاکید کرد.

قدرت الله ذکی وکیل ولسی‌جرگه گفت که مشکلات در بانک‌های دولتی وجود دارد و نظارت دقیق از سوی دافغانستان بانک صورت نگرفته است.

رئیس جمهور غنی در این رابطه گفت که فرهنگ بانکداری یک فرهنگ عظیم است. وی از کار آقای زابلی در گذشته یادآوری نموده گفت که زابلی طی چهار سال، بانک ملی را به یک بانک بین‌المللی مبدل ساخت و بانک ملی، اساس صنعت و تجارت را در افغانستان گذاشت.

 

رئیس جمهور ضمن اینکه استفاده از تجربه مرحوم عبدالمجید زابلی را برای کارهای بانکی در کشور بسیار مهم دانست، بر یک طرح بنیادی بخاطر نظارت قوی و بنیادی و معیاری سازی بانک ها تاکید کرد.

رئیس جمهور کشور تصریح نمود که بانک ها باید استراتیژی و هدف واضح داشته باشند و ضرورت به سرمایه گذاری اقتصادی بالای بانک ها است. وی تاکید کرد که بانکداری باید مسلکی باشد و ظرفیت مسلکی بانک های دولتی باید بررسی شود.

رئیس جمهور غنی گفت که در گذشته جواز به صورت غیر معیاری برای فعالیت بانک ها داده شده است. وی به مسئولین وزارت مالیه و بانک مرکزی دستور داد تا روی یک طرح جامع برای احیای بانکداری کار کنند.

همچنان رئیس جمهور گفت که موضوع مدیریتی، معیارها و استندردها و استفاده از تکنالوژی در بانکداری نوین مهم است.

بعداً همایون رسا وزیر تجارت و صنایع در مورد کمیته اجرایی انکشاف سکتور خصوصی و گروه های کاری این کمیته که شامل عرصه های بانکداری و مالی، زراعت، تجارت و تشبثات کوچک و متوسط، زیرساخت، زمین و انرژی و حقوقی می باشند، معلومات ارائه کرد.

رئیس جمهور غنی، بر اهمیت احصائیه تاکید کرده گفت که احصائیه های عنعنوی پاسخگوی مدیریت عصر ما نیست و ضرورت به کارهای بنیادی می باشد تا ما بتوانیم به جامعه آماری معیاری در همه بخش ها دسترسی پیدا کنیم. وی افزود: با اقداماتی که در بارۀ تذکره الکترونیکی و احصائیه صورت گرفته است، به حل این مشکل کمک خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت که ما باید اراده برای تشخیص مشکلات داشته باشیم و اولویت ها را تکمیل کنیم.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه گفت که در استخدام ها خصوصاً در بخش سی بی آر سرعت داده شود، تا نیروی انسانی جدید که در تطبیق شاخص ها کمک می تواند، استخدام شود.

احمد نادر نادری رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی گفت که کار روی اولویت بندی استخدام ها جریان دارد و به پروسه استخدام ها سرعت داده می شود.

همچنان داکتر همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور، عبیدالله رامین وکیل ولسی جرگه و خانجان الکوزی در رابطه کمیته اجرایی انکشاف سکتور خصوصی، دیدگاه های شان را ارائه کردند و بر اولویت بندی آن تاکید ورزیدند.

متعاقباً شهزاد آریوبی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در مورد تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت مخابراتی افغان تیلی کام و شرکت مخابراتی چینا تیلی کام و تفاهم‌نامه فایبر نوری از چین به افغانستان از طریق دهلیز واخان، معلومات داد.

آریوبی در مورد تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت مخابراتی افغان تیلی‌کام و شرکت مخابراتی چینا تیلی‌کام معلومات ارائه کرده گفت که این تفاهم‌نامه قبلاً میان افغانستان و جمهوری خلق چین به امضا رسیده است.

رئیس جمهور غنی در رابطه به شبکه فایبر نوری گفت که این شبکه یک قدم مهم و نخست برای وصل نمودن چین به آسیای میانه و جنوبی است. وی به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان از حکومت و مردم چین تشکر کرد.

جلسه شورای عالی اقتصادی، ضمن اینکه تفاهم‌نامۀ مذکور را مورد تائید قرار داد بر جستجوی تامین منابع مالی آن تاکید کرد.

در اخیر جلسه، نجیب عزیزی رئیس اداره اترا طرح پالیسی صدور جواز به منظور نصب و فعالیت شبکه های منطقوی و شهری ترانسمیشن فایبر نوری در افغانستان و گزارش طرح تجدید شدۀ پالیسی دسترسی باز را به جلسه ارائه کرد.

رئیس جمهور غنی گفت که ضرورت به جلسه اختصاصی در این رابطه و همچنان بررسی وضعیت اترا و مشکلات فراراه آن می باشد.

جلسه شورای عالی اقتصادی پس از بحث های همه جانبه، پالیسی متذکره را مورد تایید قرار داد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha