صفحه اصلی | anis | اقتصاد | قرارداد طرح، دیزاین و فعال سازی فابریکه ساختمانی پیش‎ساخت به امضا رسید

قرارداد طرح، دیزاین و فعال سازی فابریکه ساختمانی پیش‎ساخت به امضا رسید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
قرارداد طرح، دیزاین و فعال سازی فابریکه ساختمانی پیش‎ساخت به امضا رسید

قرارداد طرح، دیزاین و فعال‎سازی فابریکه ساختمانی پیش‎ساخت از سوی سیدسعادت منصور نادری وزیر امورشهرسازی و ارهان گونر رئیس شرکت بین‎المللی ساختمانی ویفا در حضورداشت محمداشرف غنی رئیس‏جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسید.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: در این مراسم که دیروز با حضور برخی از اعضای کابینه و شورای ملی و نمایندگان بخش خصوصی در ارگ انجام شد سیدسعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی در خصوص اهمیت صنعت ساختمانهای پیش ساخت معلومات ارائه کرد.

وزیر شهرسازی گفت، برای اولین بار مفکورۀ ایجاد صنعت ساختمانهای پیش ساخت از سوی رئیسجمهورغنی ارائه گردید که این طرح در شورای عالی اقتصادی تحت بحث قرار گرفت. او افزود که دولت بهخاطر نیاز به ساختمانهای پیشساخت برای ساخت پروژههای عامالمنفعه تصمیم گرفت تا سهولتهای لازم را برای پیشرفت و نهادینه ساختن این صنعت فراهم سازد.

نادری خاطرنشان کرد که در ابتدا شرکتها علاقهمندی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت ساختمان‏های پیش ساخت نداشتند و دولت خود اقدام به این کار نمود تا بخش خصوصی نیز نظر به اهمیت موضوع علاقهمند سرمایه گذاری گردد.

وزیرشهرسازی و مسکن اظهارداشت که براساس هدایت رئیسجمهور و فیصلۀ شورای عالی اقتصادی، هیئت دولتی عازم کشورهای ترکیه و امارات متحدۀ عربی شده بود و از شرکت های مشهور که در راستای صنعت ساختمان سازی پیشساخت فعالیت دارند، دیدن کرد تا از تجارب آن در افغانستان استفاده صورت گیرد.

وی علاوه کرد که سه شرکت فعال که دارای تجارب و کارکرد خوب در این زمینه بودند، طرح‏های شان را به شورای عالی اقتصادی ارائه نمودند که در نتیجۀ بررسی‏ها، شرکت بین‏المللی ویفا که معیار و استندردهای لازم را در این بخش داشت، برندۀ پروسه گردید.

وزیرامورشهرسازی گفت، با احداث فابریکه تصدی خانه سازی و تولید مواد پیش ساخت، طی ۱۲ ماه ۳۰۰ هزار مترمکعب مواد پیشساخت جهت ساخت مکاتب، شفاخانهها و سایر تأسیسات عام‏المنفعه تولید خواهد شد. وزیر شهرسازی گفت که ایجاد فابریکه صنعت پیشساخت به معنی انحصار مواد ساختمانی نمیباشد.

سید سعادت منصور نادری تصریح کرد که هدف از ایجاد فابریکه ساختمانهای پیش ساخت، احیای مجدد تصدی ساختمان سازی میباشد که زمینه انکشاف صنعت ساختمانی، تسریع روند عملی ساختوساز، بلند بردن کیفیت مواد ساختمانی و کاهش قیمت مسکن و ایجاد زمینه‌های اشتغال برای صدها تن شهروندان را فراهم مینماید.

وی گفت، در گذشته اعمار یک مکتب ۱۰ تا ۱۲ ماه را دربر میگرفت، اما با استفاده از صنعت ساختمان پیش ساخت، اعمار یک مکتب با هزینه کم و وقت اندک تقریباً طی دو تا چهار هفته ساخته خواهد شد.

او افزود: در این اواخر تعدادی از شرکتها ابراز آمادگی کرده اند تا در این زمینه سرمایهگذاری کنند و اخیراً شرکت چنایی حاضر شده است تا مبلغ۲۰ میلیون دالر در بخش صنعت ساختمان پیشساخت سرمایهگذاری کند. وزیر شهرسازی گفت که از حکومت هرنوع سرمایه‏گذاری در این بخش حمایت و پشتیبانی می نماید.

در این مراسم، رئیس شرکت بینالمللی ساختمانی ویفا طی سخنانی گفت: ما خوشحال هستیم که برای نخستین بار این صنعت در افغانستان ایجاد میشود و ما در بیش از صد کشور مختلف جهان در بخش ساختمانهای پیشساخت کار نموده ایم.

او گفت که شرکت بین‏المللی ساختمانی ویفا در بخش ساخت ساختمانهای پیش‏ساخت دارای ۲۶ سال تجربه میباشد و از مهارت و ظرفیت‏های لازم در این زمینه برخودار است که تلاش خواهد نمود تا با استندردهای لازم این پروژه را در افغانستان تطبیق نماید.

رئیس شرکت بینالمللی ساختمانی ویفا تصریح کرد که این نخستین قدم برای ساخت خانههای پیشساخت می‏باشد و تلاش صورت میگیرد تا هماهنگی را در این بخش با حکومت افغانستان بیشتر سازد. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha