صفحه اصلی | anis | اقتصاد | رئيس جمهور غني: جلب سرمایه گذاری‎ها نیاز به بیمه دارد زیرا بدون بیمه و تضمین، سرمایه‎گذاری دشوار به نظر می‎رسد

رئيس جمهور غني: جلب سرمایه گذاری‎ها نیاز به بیمه دارد زیرا بدون بیمه و تضمین، سرمایه‎گذاری دشوار به نظر می‎رسد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئيس جمهور غني: جلب سرمایه گذاری‎ها نیاز به بیمه دارد زیرا بدون بیمه و تضمین، سرمایه‎گذاری دشوار به نظر می‎رسد

جلسۀ شورای عالی اقتصادی پریروز به ریاست محمداشرف غنی رئیس ‎جمهوری اسلامی افغانستان، روی طرح‎های بهبود شاخص‎های کسب و کار در افغانستان و نیز انکشاف بخش انرژی و بلند بردن ظرفیت تولید انرژی بحث کرد.

به اساس معلومات دفتر سخنگوی رئيس جمهور به آژانس باختر، محمدهمایون رسا وزیر تجارت و صنایع کشور ابتدا گزارش مفصل را در مورد تکمیل موفقانه ادغام اداره آیسا با وزارت تجارت به جلسه ارائه کرد. او اظهار داشت که از آغاز ایجاد مرکز واحد خدمات ثبت و صدور جوازها تا اکنون در مجموع ۶۵۰۰ جواز که شامل ۱۵۰۰ جواز جدید و ۴۵۰۰ جواز تمدید می باشد، صادرشده که از این ناحیه ۲,۵ میلیون دالر عواید جمعاوری گردیده است.

سپس گزارش مکمل در خصوص نتایج تحقیقات کمپنی ریفورماتیکس از سوی وزیر تجارت و مسئولان کمپنی متذکره به جلسه ارائه گردید. مسئولان وزارت تجارت گفتند که از چندی بدینسو با کمپنی "ریفورماتیکس" که از طرف صدراعظم پیشین گرجستان ایجاد گردیده است، در بخش تقویت و بلند بردن شاخصهای کسب و کار و عرضه خدمات عامه، مشترکاً همکاری می نمایند.

وزیر تجارت کشور گفت که کمپنی مذکور مجموعاً ۱۶۸ پیشنهاد را در بخشهای مختلف بهبود شاخصهای کسب و کار در افغانستان ارائه کرده است که تطبیق این طرح، افغانستان را در بهبود عرضۀ خدمات و توسعه محیط تجارت کمک خواهد کرد.

او خاطرنشان کرد که کمپنی مذکور دارای کادر تخصصی میباشد که از زمان تأسیس در سال ۲۰۱۲ میلادی تا اکنون تحت نظر صدراعظم پیشین گرجستان مدیریت میگردد. وزیر تجارت افزود که این کمپنی برای فراهم آوری زمینههای توسعه محیط تجارت دارای تجارب عالی میباشد که کشور گرجستان را از رده بندی ۱۰۸ به درجه ۸ در شاخص انجام کسب و کار ارتقا داده است.

وزیر تجارت گفت که افغانستان میتواند با استفاده از تجارب کمپنی ریفورماتیکس و تجربه گرجستان، در خصوص مهیا کردن شرایط بهتر تجارت و سرمایه گذاری، عرضۀ خدمات بهتر تجارت و سادهسازی طرزالعملهای کاری اقدامات مؤثر روی دست گیرد.

متخصصان ریفورماتیکس افغانستان را در ۱۰ شاخص کسب و کار (شروع کسب و کار/تجارت، جواز ساختمانی، دسترسی به برق، ثبت املاک، دسترسی به کریدت/قرضه، حفاظت سرمایه گذاران کوچک، پرداخت مالیات، تجارت بیرون مرزی، اجرای قرارداد، حل و فصل ورشکستگی) مورد ارزیابی قرار داده است و برای ایجاد سهولت در راستای بهبود شاخص های متذکره ، پیشنهاد های مشخص ارائه کرده است.

کمپنی ریفورماتیکس در بخش عرضه خدمات عامه و انکشاف بخش انرژی نیز بررسی خویش را انجام داده است و برای بهبود آنها پیشنهاد هایی را مطابق به ستندردهای بین المللی و تجارب کشور گرجستان به طور جداگانه ارائه نموده است.

در این جلسه، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، علیاحمد عثمانی وزیر انرژی و آب، عبیدالله رامین عضو ولسی جرگه، جواد پیکار رئیس ادارۀ اراضی، شیرباز کمین زاده رئیس اتحادیۀ صنعت کاران در رابط به موضوع صحبت کردند و تأكيد ورزیدند که برای عبور از وضعیت موجود نیاز به تغییرات و اصلاحات همه جانبه میباشد که طرحهای این چنینی میتواند این خواستهها را برآورده سازد.

رئیسجمهور کشور ضمن تشکر از کمپنی ریفورماتیکس و بخش خصوصی که فضای بیشتر باورمندی برای سرمایه گذاری در افغانستان فراهم کرده اند، گفت که حکومت اراده جدی برای آوردن اصلاحات دارد.

رئیسجمهورغنی گفت که جلب سرمایه گذاریها نیاز به بیمه دارد زیرا بدون بیمه و تضمین، سرمایهگذاری دشوار به نظر میرسد. وی افزود که باید پیشنهادهای مطرح شده در این زمینه طبقه‏بندی و دیده شود که کدام طرح با هزینۀ کمتر، مؤثریت بیشتر و وقت اندک میتواند تطبیق گردد.

رئیس جمهور در زمینه به وزرای مالیه، اقتصاد و تجارت وظیفه سپرد، تا با کمپنی ریفورماتیکس روی طرح ایجاد شرکت بیمه به سطح سرمایه گذاری های کوچک و متوسط صحبت نمایند.

جلسه فیصله کرد، بخاطر اجرایی شدن پیشنهاد های کمپنی ریفورماتیکس، در صورتیکه نیاز به تعدیل برخی قوانین، مقرره ها و طرزالعملها باشد، موضوع تحت نظر محمدسرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس کمیتۀ قوانین کابینه و نیز از لحاظ تخنیکی در کمیتۀ اقتصادی شورای وزیران بررسی و جهت تصمیم گیری به شورای عالی اقتصادی ارجاع گردد.

در بخش دیگر جلسه، یافته های کمپنی ریفورماتیکس در مورد انکشاف بخش انرژی و بلند بردن ظرفیت انرژی برق در افغانستان به بررسی گرفته شد و خاطرنشان گردید که نتایج بررسی کمپنی متذکره میتواند افغانستان را در انکشاف بخش انرژی، عرضه انرژی قابل اعتماد، پایدار و با قیمت کم و ضایعات اندک، کمک نماید.

رئیسجمهور کشور انرژی برق را مهم خواند و گفت : باید تلاش و سنجش دقیق صورت گیرد که چطور از گاز و زغال به حیث منبع مهم تولید انرژی استفادهنمائیم. وی به شرکت برشنا، وزارت انرژی و آب و مشاوریت ارشد ریاست جمهوری در امور زیربناها هدایت داد، تا روی پیشنهاد های کمپنی در این خصوص کار نمایند و راههای مناسب تطبیق را جستجو کنند.

رئیسجمهورکشور با اشاره به نقش بخش خصوصی در این زمینه گفت، باید مشخص شود که بخش خصوصی چگونه در بخش عرضۀ انرژی میتواند شامل گردد. وی اشتراک و سهم بخش خصوصی و مردم را در فرایند تولید، انتقال، توزیع و مدیریت انرژی مهم خواند.  

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha