صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | معرفی کتاب؛ عاشـق وعـاقـل

معرفی کتاب؛ عاشـق وعـاقـل

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معرفی کتاب؛ عاشـق وعـاقـل

عاشق و عاقل یکی از مجموعه سروده های محمد کریم "نستوه" از چاپ بر آمد که شامل غزلیات تصوفی و عرفانی میباشد .که این مجموعه حاوی "98" صفحه و در برگیرنده "68" سروده میباشد که درکشور کانادا به زیور چاپ آراسته شده است.

در بخشی از پیشگفتار این مجموعه میخوانیم.عاشق ذره از نورخداست،در روی زمین ، که درمورداصل خود صحبت میکند .حالت عاشق خود نمایانگر حرکت عاشق در راه خدا و به طرف خدا است تا بالآخره دراصل خود جذب و در آخر همان خالق هستی می ماند.

  عاشق همیشه از پی دلدار میرود

عاقل برای نفس به صدکار می رود

شا عر می افزاید:" اگر می خواهی کمی در مورد اسرار حق بشنوی و بدانی باید عاشق شوی،در غیر آن امکان ندارد ،اگر دعوی عشق داری ،ازخود بگذر،که آدم تاترک جان نگویدبه جانان وصل نمی شود.     

محمد کریم "نستوه" فرق بین عاشق و عاقل را بسیار خوب بیان میکند چنین در کتابش می افزاید :" عاشق با ایمان قوی از حق دفا میکند،و حق را بالاتر از همه دانسته ،و با یک جهان عشق ،حق را بیان می کند .عاقل در فکر سیم و زر است وهمیشه در چشم و دل هوای آنرا دارد ،ودرراه نفس سر میدهد.

من عاشقم ای عاقلان ترسی ندارم از زیــان

 عاقل به فکر خود بود،در هر زمین و هرزمان

محمد کریم" نستوه  "یکی از شاعران وارسته وفرهیخته کشور ماست که سالیان متمادی در عرصه فرهنگ و ادبیات تلاش نموده  است که تا کنون چندین مجموعه زیر عناوین" راز هستی،ناله دل،عشق و عقل و عاشق و عاقل "بدست چاپ سپاریده است که در دسترس علاقمندانش قرار دارد .

محمد کریم "نستوه "را میتوان از پاسداران قلم واندیشه و فکر محسوب نمود .

محمد کریم "نستوه"ازهمان دوران نو جوانی به سرودن شعر پرداخت و اولین شعر او در 13 سالگی در روز نامه اتحاد ولایت بغلان بچاپ رسید بعد از آن همیشه اشعار موصوف در روز نامه هاو مجلات مرکز و ولایات افغانستان به نشر رسید.

آثار شعر ی محمد کریم "نستوه" از این قرار است :

1-  ناله دل  - چاپ سال 2005 م 11 مارچ

2- کتاب راز هستیچاپ سال 2010 م 11 مارچ

3- کتاب عشق و عقلچاپ سال 2012 م 5 جولای

اثر دیگری که عنقریب بچاپ خواهد رسید بنام "انقلاب افغانستان" میباشد .

محمد کریم "نستوه"در سال 1331 هـ‎.ش در یک خانواده روشنفکر متولد شد و در سال 1354 هـ.ش شامل فاکولته ادبیات و علوم بشری پوهنتون کابل  گردید و در سال
 1354 هـ‎.ش از رشته تاریخ و
در هنگام تحصیل در پوهنتون کابل و بعدئ جغرافیه پوهنځی ادبیات وعلوم بشری پوهنتون کابل فارغ‎التحصیل و شروع بکار نمود.

محمد کریم "نستوه " درهنکام تحصیل درپوهنتون کابل و بعد از آن از همکاران نزدیک روزنامه انیس بوده و مدت زیادی بحیث خبر نگار این روزنامه  ایفای وظیفه می‎نمود .وی اضافه از 30 سال میشود که در ایالت بریتش کولمبیا کانادا اقامت دارد .

محمد کریم "نستوه" با نسیمه "بسمل" صبیه دانشمند مرحوم حاجی محمد نعیم بسمل  فرزند استاد قاری محمد انور بسمل ازدواج نموده و ثمره این ازدواج سه پسر میباشد.

نستوه میگوید :" من شعر می سرودم انگیزه و ستیزه آن که مایه از هیجانات ،درونم می گرفت ، گاه آرامش مرا بهم می زد و بخواهش دل غزل  یامرثیه می سرودم .تا زمانیکه آوارگی و هجرت از وطن عزیز درد ،رنج وغم ودوری از فامیل و دوستان مرا وادار ساخت که هیجانات و سوز دل را همیشه از طریق شعر بنویسم و بگویم . که این تاثیرات روحی
برایم این جرأت راداد تا شعر بگویم و
 شاعر شوم.

کریمه ملکزاده

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha