صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | اسحق نیوتن (ایزراک)

اسحق نیوتن (ایزراک)

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

نیوتن اسحق در هنگام تولد در لانکاشایر انگلستان کودکی بی اندازه کوچک بود بطوری که مادرش می گفت دریک کیلاس یک لیتری جای می گرفت، اما تا 12 سالگی به حدی رشد خود رسید. و بعد از فراغت تحصیل به تدریس ریاضیات در پوهنتون کمبریج برگزیده شد. در خلال تحصیل یک نوع مریضی بنام طاعون واگیر دار رواج یافت و پوهنتون تعطیل شد.

نیوتن هم به شهر رودلس تورنزد پدر و مادر رفت و مدت دوسال به تفکر و مشاهده پدید های طبیعی پرداخت. در نتیجه، تغییرات اساسی در علم به میان آورد اما چون مرد خجول و محتاط بود می ترسید افکار خویش را منتشر کند چون در تهمت و افترای مخالفان قشری واهمه و ترس داشت در همین سال بود که نیوتن قانون جاذبه عمومی را کشف کرد.

البته نیروی جاذبه به آسانی به ذهن نیوتن خطور نکرده بود بلکه 23 سال تمام در ذهنش خلجان داشت وتاسال 1682 هم نتوانست آنرا توجیه و متبدل بلند. چون لازهر ابن نظریه عملی و اکادمیک دانستن میدان جاذبه و میزان قطر زمین آنهم به صورت دقیق بود چون اندازه هایی که تا آن وقت برای زمین تعیین شده بود زیاد دقیق و ثابت نبودند. تا اینکه اطلاع یافت پیکار فرانسوی موفق به تعیین دقیق میزان زمین شده است. نیتوتن بالای آن به محاسبه پرداخت و موفق به اثبات قوه جاذبه عمومی شد و از شیوه ریاضی هم آنرا ثابت نمود. بعد هم جسم یا جرم خورشید و زمین وبغضی از سیارات را محاسبه نمود و همچنان مسایل ذیل را روشن و آشکار ساخت:

1-       بیان عدم تقدم اعتدالین بهار و خزانی.

2-       بیان علت و خود فرورفتگی در دوقطب شمال و جنوب.

3-       تعیین علت بی نظمی های حرکت ماه.

4-       تعیین میکانیزم خود دهد دریاها.

5-       تعیین مسیر دائره ای ستارگان.

بعد در واقع مخانیک آسمایی را نیوتن معرفی کرده منتها مدت ها قبل پش قدمان این راه مثل (هویکنس) و دیگران راه را برای او باز کرده بودند که نیوتن نتیجه تلاش آنان را به شکل منظم و مستدل در آورد. نیوتن جسم یا جرم و وزن را هم از یکدیگر متمایز ساخت و گفت جرم مقدار معین مادی ای است که در جسم وجود دارد. اما وزن قوه ای است به موقعیت جسم در روی زمین بستگی دارد. نیوتن اولین شخصی است که مفهوم قوه را عام دانست و رابطه را با شتاب معین ساخت. بازهم او برای نخستین بار اصل تساوی عمل و عکس العمل (کنش و واکنش) را شرح داد و تیوری نور را هم بیان نمود. چون در سال 1672 به عضویت جامعه سلطنتی انگلیسی انتخاب شد. برای قدردانی از آن جمعه اکتشافات خویش را در زمینه نور و تیوری ذره ای به آن جامعه فرستاد و بالآخره در سال 1687 کتاب اصول ریاضی و فلسفه نیوتن چاپ و منتشر شد که نظریه قانون جاذبه عمومی را هم در برداشت. 

یکی دیگر از کشفیات نیوتن اختراع حساب فلوکسیون ها می باشد.

نیوتن در آخر حیاتش به بیماری سنگ مثانه دچار شد و در 1727 در گذشت او را در وست مینستر انگلستان در جواز پادشاهان انگلیسی به خاک پردند. طبق نظریه عملیا، نیتوتن از نظر تبین پدیده های علمی و کشفیات متعدد سرامد یادست آورد برای دانشمندان جهاهن لقب کمایی کرده است.

یکی از دست آورد های علمی اکادمی آن به ارتباط حرکات فزیکی مغلق و پیچیده ای که در عرصه دسپلین های عملی روشی زیاد بکار گرفته می شود مضمون بیومیخانیک است که در جریان تمرینات سپورتی توسط فرمول های حرکات مختلف بدن از آن توسط مربیون ورزشی استفاده عملی صورت می گیرد. این مضمون در تمام موسسات برتنیوی و آموزیشی انستیتوت های، پوهنتون ها و اکادمی تربیت بدنی و رزش تدریس میگردد. مربیون و ترینران سپورتی با استفاده از میتود های تیوری علم بیومیخانیک در جریان فعالیت های سپورتی به منظور کسب مقام قهرمانی در ورزش بعد از فراغت دوره تحصیل برای تربیه ورزشکاران نخبه و قهرمان استفاده علمی و اکادمیک می نمایند که مربوط به انواع و اقسام حرکات بدنی ورزشکاران در جریان تریننگ و رویداد های سپورتی جهان استفاده میگردد. البته نیروی جاذبه در حرکات بدنی و فعالیت های سپورتی با دانستن میتود آن اهمیت فراوان دارد و میتوان این نوع ابتکارات را در عرصه ورزش را به فعالیت های نیوتن ارتباط دارد و مربوط به علم بیومیخانیک می گردد.

 قدرت الله عظمی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha