صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | فاضل سانچارکی: استاد وجودی همیشه در خدمت تعالی ورشد فرهنگ د ر کشور بوده است

فاضل سانچارکی: استاد وجودی همیشه در خدمت تعالی ورشد فرهنگ د ر کشور بوده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
فاضل سانچارکی: استاد وجودی همیشه در خدمت تعالی ورشد فرهنگ د ر کشور بوده است

از خدمات ادبی و فرهنگی استاد غلام حیدر حیدری وجودی عارف، شاعر ونویسنده نام آشنای کشور روزچهارشنبه از طرف وزارت اطلاعات وفرهنگ و نهاد های دیگر ارجگذاری شد و لوح تقدیر به وی اهدا گردید.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر، در محفلی که به این منظور ترتیب شده بود فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد وگفت که استاد حیدری وجودی کارکرد های خوبی در زمینه تولید متن، عرفان اسلامی، فرهنگ و ادبیات داشته است که در سایه رهنمایی استاد حیدری جوانان زیادی با عرفان ومعنویت آشنا شده اند.

  او استاد حیدری را صاحب دیدگاه در حوزه ادب و فرهنگ دانست و افزود که  شخصیت وی  منحصر به یک جغرافیای خاص نیست. معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ بیان داشت که استاد وجودی همیشه در خدمت تعالی ورشد فرهنگ د ر کشور بوده است.

استاد حیدری وجودی هنگام دریافت لوح تقدیر از رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ بخاطر برگزاری این محفل سپاس گزاری کرد.

 وی از کم کاری در بخش های فرهنگی در کشور انتقاد کرد وگفت که رسالت انسانی هر فرد است که از فرهنگ خود پاسداری کند.

به گفته وی فرهنگ  آیینه حقیقت وجودی انسان شمرده می شود.

محبوبه بابکرخیل رئیس فرهنگ مردم وزارت اطلاعات و فرهنگ هدف برگزاری این محفل را قدر دانی از زحمات یک شخصیت فرهنگی در زمان حیاتش دانست  و گفت که این وزارت سعی می کند تا فرهنگ قدردانی از بزرگان را در زمان حیات همگانی بسازد.

نجیب الله منلی مشاور شورای امنیت ملی در صحبت مختصر استاد حیدری را شخصیت قابل احترام در جامعه دانست واز کارکردهای استاد وجودی در زمینه عرفان، ادب و فرهنگ تشکر کرد.

پوهاند عزیر احمد پنجشیری بیان داشت که استاد حیدری شخصیت قابل احترام در کشور است و همیشه متکی به زحمات خود بوده است. به گفته وی  استاد حیدری  آثار خوبی دارد که می تواند رهنمای خوب برای تحقیق باشد.

به همین ترتیب متین مونس عضو اکادمی علوم افغانستان و و دوکتور شمس الحق آریانفر رئیس روزنامه های وزارت اطلاعات وفرهنگ  در سخنان شان  از کارکردهای استاد وجودی سپاس گزاری کردند.    

استاد حیدری وجودی در سال 1318 هجری شمسی در ولایت پنجشیر به دنیا آمده است و تا حال 14 عنوان کتاب و ده ها مقاله به نشر رسانده است.این محفل از طرف وزارت اطلاعات وفرهنگ به همکاری نهاد چون شهر کتاب ، افغان ادبی بهیر و انجمن اتحاد جوانان برگزار شد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha