صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | 25 سال کار در رشته تصویر برداری در دنیای سینما

25 سال کار در رشته تصویر برداری در دنیای سینما

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
25 سال کار در رشته تصویر برداری در دنیای سینما

فریدون مهرزاد فلمبردار مستعد و توانا که مدت بیشتر از بیست سال می شود به مسلکش عشق میورزد و با علاقمندی به این مسلک ادامه میدهد.

پرسش: جناب آقای مهرزاد چگونه شما به این مسلک علاقمند شدید؟

پاسخ: خوب من در سنین جوانی قرار داشتم و از دیدن فلم ها و عکس ها علاقمند شدم تا یک تصویر بردار خوب شوم و در ابتدا با خریداری یک کمره عکاسی تلاش نمودم تاعکس های از طبیعت و افراد و اشخاص عکس بگیرم و بعد از این مرحله تلاش نمودم تا با کمره فلمبرداری خود را آشنا بسازم اما زمینه رسیدن به این آرمان محدود بود.

پرسش: چگونه موفق شدید تا با کمره فلمبرداری برسید و خود را در این رشته نزدیک سازید؟

پاسخ: زمانیکه با جناب انجنیر صاحب لطیف که آنوقت رئیس افغانفلم بود خواستم با همکاری انجنیر صاحب در فلم ها نقش ایفا نمایم اما انجنیر صاحب با دیدن من مرا تشویق به فلمبرداری نمود و خوب به یاد دارم که برایم گفت که شما در دنیای سینما میتوانید یک فلمبردار خوب شوید بخاطر اینکه اندام من کمی خوب بود و برداشتن کمره های سینمایی با وزن سنگین که داشت هرکسی نمیتوانست این کار را انجام دهد و من هم با همکاری انجنیر صاحب به آرزویم که فلمبرداری بود رسیدم.

پرسش:  آقای فریدون لطف نموده بگویید که تا بحال کدام فلم ها ویا سریال ها را شما خود به عنوان تصویر بردار کار نموده اید.

پاسخ: در ابتدا من به عنوان معاون فلمبرداری فعالیت مینمودم تا بتوانم با گذشت هر روز خود را با تخنیک کمره آشنا بسازم و بعداً خودم بطور مستقل این کار را انجام دادم. فلم ها و سریال هایکه من تصویر برداری نموده ام قرار ذیل است.

1-                  فلم مستند بازسازی اردوی ملی.

2-                  سریال تلویزیونی رازهای این خانه

3-                  فلم جاپانی بنام «ای لف پسین» منحیث معاون فلمبردار

4-                  سریال فرشته گان

5-                  سریال بهشت خاموش

6-                  سریال دگلاجان مدهوری، که از طریق افغان فلم شوتنگ آن ادامه دارد.

7-                  وهم چنان سریال کمیدی آغاجانی

پرسش: آقا مهرزاد در مورد تحصیلات مسلکی در رشته فلمبرداری کمی توضیحات دهید؟

پاسخ: متأسفانه در رشته فلمبرداری و یا خود کمره با وجود که تلاش نموده ام موفق نگردیدم که کدام ورکشاپ و یا مرکز تعلیمی که این رشته را تدریس نماید دریابم و این همه نتیجه زحمات و کار های عملی خودم می باشد که کارها را به اصطلاح عام از استادانم دزدی نموده ام اماگاهی اوقات با استفاده از انترنت با این مسلک کوشش مینمایم تا سوالاتم را در رابطه به کمره فلمبرداری حل بسازم درغیر آن این یک مشکل بزرگ فراراه هم مسلکانم است که مرجع وجود ندارد تا ما را آموزش دهند.

پرسش: می شود از چند شخص مسلکی که در رشته فلمبرداری کار نموده باشد نام ببرید.

پاسخ: بلی جناب نور هاشم ابراهیم که هم کارگردان بودن و هم در رشته فلمبرداری آموزش دیده اند همچنان جناب آقای ابراهیم عارفی در رشته فلمبرداری تحصیلات بلند دارند. و ناگفته نباید گذاشت که پسرمرحوم استاد عبدالقیوم سید یعنی کریم جان سید فلمبردار مسلکی استند.

پرسش: آیا تاکنون کدام سفر هنری داشته اید؟

پاسخ: متأسفانه تا همین حالا که مدت بیشتر از بیست سال می شود در این رشته کار مینمایم تا حال کدام سفر هنری نداشته ام ایکاش چنین می شد که بجای سفرهای تفریحی و یا هنری سفرهای مسلکی کوتاه م مدت حداقل یک ماهه در رابطه به کمره می بود تاما میتوانستیم ظرفیت های کاری مانرا بلند می بردیم شما میدانید تکنالوژی صنعت سینمابه سرعت در حال رشد است کمره هایکه امروز از آن استفاده می شود ما در اختیار نداریم بدون شک که بانبود این کمره ها ما هم نمیتوانیم به جلو حرکت نماییم به خاطریکه معلومات نداریم.

پرسش: پیشنهاد مشخص شما منحیث تصویر بردار سابقه کار در رابطه به بلند رفتن ظرفیت عملی تان چه می باشد؟

پاسخ: ما آرزوداریم که از تکنالوژی جدید سینمایی بخصوص کمره های جدید امروزه خود را آگاه بسازیم و با آن فعالیت نماییم اما این کار بدون امکانات از قبیل کمپیوتر، انترنت، و استادان امکان پذیر نیست به امید اینکه امکانات تدریسی در پهلوی کارهای عملی ایجاد شود امروز عصر تکنالوزی است دیگر کمره های فلمبرداری با فلم نگتیف کار آمد ندارد پس ماهم نیاز داریم تا این ضمیمه های جدید برایمان آماده
گردد.

نبی تنها

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha