صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | هنر پديدة است که با انسان زاده می شود و نياز به پرورش دارد

هنر پديدة است که با انسان زاده می شود و نياز به پرورش دارد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
هنر پديدة است که با انسان زاده می شود و نياز به  پرورش دارد

با ابراز سپاس از شما بنده صفي الله مسئول نور پردازي رياست افغان فلم از سال 1384 نظر به شوق و علاقه ايکه به هنر داشتم شامل مکتب ميخانيک کابل گرديدم و بعد از گذشت چند سال تحصيل در رشته تخنيک موفقانه تحصيلات را به پايان رساندم و بعد از آن شامل کار در رياست افغان فلم شدم و تا فعلاً که مدت شانزده سال مي شود در بخش هاي مختلف سينمايي در اين رياست فعاليت دارم.

تا جاييکه ما معلومات داريم فعاليت هاي شما بيشتر در هنر پيشگي بوده دليل در چه است؟

کا ر در سينما بگونه گروپي است واقعاً با وجوديکه رشته اصلي من تخنيک بود، اما نظر به تقاضاي کارگردانان مصروف هنرپيشگي و نقش آفريني در فلم ها شدم، اما ناگفته نبايد گذاشت که کار نمودن در هر بخشي از سينما برايم لذت بخش است و براي من حيثيت يک مکتب را دارد، اما به گونه دقيق گفته ميتوانم که در بسياري از فلم ها به عنوان نور پرداز مصروف کار بوده ام.

تا فعلاً در چند فلم نقش ايفا نموده ايد و مشوق اصلي شما  در رشته نقش آفريني که بوده؟

دقيقاً به ياد دارم که زبير فرغند کارگردان موفق کشور که فعلاً از وطن به دورهستندودرد يارغربت به سر مي برند مراخيلي تشويق نموده که بايدنقش بازي  کنم ودر فلم ها وسریالها که نقش بازی نمودم قرارذيل است:

1-   من اسپ ميخواهم نه زن فلم که حايز چند جايزه معتبر گرديد به کار گرداني همايون پائيز در نقش مرکزي کار نموده ام.

2-   سريال (براي تو) به کارگداني زبير فرغند.

3-   فلم (دشمن) به کارگرداني بصير مجاهد.

4-   فلم (شهر گناه) به کارگداني مسعود هاشمي.

5-   سريال (بين من و تو)

6-   سريال (درويش)

7-   سريال (پلوشه)

8-   سريال (خوشي)

9-   فلم کوتاه داستاني بنام (پيرمرد)

و همچنان تعداد زياد از اعلانات تجارتي.

آقاي صديقي نظر شما منحيث يک هنرمند سابقه دار در ارتباط به سينماي ديروز و امروز چيست، آيا سينماي قابل قبول داريم؟

در گذشته هايي که من به ياد دارم دولت آنوقت به فرهنگ و به ويژه هنر سينما خيلي توجه داشت و من به يادداريم که چندين فلم سينمايي از طرف دولت حمايت مالي شد و فلم ها به سينما به نمايش گذاشته شد، اما نقص کار آن زمان اين بود وقتي که دولت پول ميداد بايد داستان فلم سياست حکومت را در فلم انعکاس ميداد و از پاليسي دولت پشتيباني مي نمود، يعني اينکه فلم هاي سياسي بايد توليد ميشد، اما اکنون در شرايط فعلي به خاطر ساختن فلم حکومت پول نميدهد و از سينما حمايت نمي کند.

چرا فلم هاي افغاني ما در تلويزيون ها کمتر نمايش داده مي شود و يا اصلاً به نمايش گذاشته نمي شود دليل اش چه بوده ميتواند؟

در رابطه به نشر نشدن فلم هاي افغاني در تلويزيون ها دلايل زيادي موجود است و من يقين دارم که بعضي از کشورهاي خارجي به خاطر تضعيف نمودن فرهنگ ما فعالانه در کار استند تا مانع فعاليت هاي فرهنگي ما شوند به همين خاطر با وارد نمودن فلم ها و سريال هاي خودشان هم پول بدست مياورند و هم مي خواهند جامعه را به ابتذال بکشانند. همين اکنون تاثيرات منفي اين سريال ها بالاي روان افراد جامعه کاملاً محسوس است و مناسبات خانواده ها کاملاً برهم خورده خصوصاً جوان و طبقه نسل جوان ما تحت تاثير قرار گرفته و حوادث دلخراش رخ داده که همه تاثيرات همين سريال ها ميباشد.

رياست افغان فلم به عنوان هسته مرکزي و اتحاديه سينماگران ميتواند با برگزاري نشست ها به خاطر ايجاد يک طرح و ستراتيژي براي سينما و منسجم ساختن سينماگران تا اندازه مشکلات را کم بسازد، اما دخالت مستقيم دولت به ويژه وزارت اطلاعات و فرهنگ ميتواند به اين نابه ساماني ها نقطه پايان بگذارد.

شما از افغان فلم يادآوري نموديد آيا افغان فلم قادر به توليد فلمي که بتواند پاسخگوي نيازمندي هاي فعلي باشد موفق خواهد شد؟

بدون شک افغان فلم به عنوان اولين مرکز سينمايي که تا اکنون گنجينه بزرگ وقايع کشور را بگونه مستند در آغوش دارد ميتواند نيازمندي هاي فرهنگي به ويژه سينمايي را مرفوع سازد به شرط آن که حکومت و دولتمردان افغان فلم را کمک و همکاري کنند و آگاه باشند که شرايط امروز هم به عنوان برگه هاي تاريخي قيد آرشيف مي گردد و نسل هاي بعدي قضاوت شانرا خواهند نمود.               نبي تنها

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha