صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | در فلم های ساخت کشورما، نویسنده، دایرکتر و پردیوسر یک شخص است

در فلم های ساخت کشورما، نویسنده، دایرکتر و پردیوسر یک شخص است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
در فلم های ساخت کشورما، نویسنده، دایرکتر و پردیوسر یک شخص است

این بار گفتگویی را با یک تن از هنرمندان موفق و مطرح کشور عبدالله نبی که نه تنها در میان سینماگران از جایگاه خوبی برخوردار است، بلکه با عشق و علاقه ایکه با هنرهای نقاشی، موسیقی، مجسمه سازی و خطاطی دارد انجام داده ایم .

چو پرسند پرسندگان از هنر

نباید که پاسخ دهی از گهر

نخستین فعالیت های هنری شما از کدام بخش آغاز گردید؟

نظر به علاقه ایکه به هنر داشتم سال 1357 در لیسه صنایع کابل که رشته های شامل نقاشی، خطاطی، و بخش های تخنیکی تدریس میشد شامل گردیدم.

من رشته خاص را در هنر باید انتخاب می نمودم و همین علاقمندی باعث شد که بعد از دوره مکتب صنایع شامل فاکولته هنرهای زیبا شوم.

در مورد رشته اختصاصی تان در هنر صحبت نموده بگویید که در فاکولته هنرها کدام رشته را تعقیب نمودید؟

در سال سوم فاکولته هنرها قرار بود رشته اختصاصی را انتخاب نمایم شامل بورسیه کشور روسیه شدم و عازم کشور روسیه گردیدم در انستیتوت تیاتر آن کشور مدت شش سال با اخذ سند ماستری در رشته طراحی فلم موفقانه تحصیلاتم را به پایان رساندم و دوباره به وطن برگشتم.

تا به حال در چند فلم و یا سریال ها نقش ایفا نموده اید و در خصوص رشته اساسی یعنی آرت دایرکتر چه کارهایی را انجام داده اید؟

1- سریال رازهای این خانه در نقش سردار یوسف

2- سریال بهشت خاموش در نقش استاد فاکولته

3- سریال بین من و تو در نقش قاضی محکمه

4- سریال شیرین در نقش استاد عکاسی

5- سریال صدای خاموش در نقش دگروال پولیس

6- سریال لذت شوق به کار گردانی قادر اریایی؟

7- فساد اداری در نقش تفتیش

و همچنان در فلم ها یی که نقش ایفا نموده ام عبارت از فلمی بنام باور، صدای دل، زندگی زیباست، افسرده، معتاد رشوت، و دها اعلانات و سایت هایی که از طریق تلویزیون به نشر رسیده است.

کمی میخواهیم توضیح بدهم اینکه در گذشته ها تکنالوژی مثل امروز پیشرفت نکرده بود مثلاً کمپیوتر و یا ماشین چاپ رنگه نبود اگر بود آنهم در اختیار ما قرار نداشت به همین خاطر اگر پوستر یک فلم را آماده می ساختیم باید نقاشی میشد و به نمایش گذاشته میشد اما امروز و سایل پیشرفته در اختیار ما قرار دارد اما رشته طراحی در فلم و یا آرت دایرکتر در ساختار فلم خیلی مهم است و تنها در ساختن پوستر خلاصه نمیشود به طور مثال من در فلم خاله فالبینک تمامی مسایل دیکور فلم لباس هایی که در چهره حیوانات جنگل ضرورت بود طراحی نموده ام، همچنان فلم دیوجنگ فرشته صلح، زمونژ مکتب، برباد رفته و تعداد دیگر.

در قسمت وضعیت سینمای کشور در شرایط فعلی صحبت نموده بگویید که در تولید فلم های کشور ما چرا یک شخص همه کارة یک فلم است؟

متأسفانه در کشور ما اکثراً دیده شده که کار به اهل کار سپرده نمی شود و هدف من در مجموع سینمای کشور است بگونه مثال من در رشته طراحی فلم تحصیل نموده ام باید در همین رشته مصروف کار باشم، اما چنین نیست معمولاً در فلم های ساخت کشور ما دیده شده که نویسنده، کارگردان، پرودیوسر و مکیاژور یکنفر می باشد یعنی همه کاره یک فلم یک شخص است و حتماً شما در فلم های افغانی چنین وضعیت را شاهد استید.

بگونه مثال کمپنی های خارجی با امکانات اقتصادی خیلی قوی وارد میدان میشوند که این پول و یا بجت فلم در بخش های از فلم تعیین شده می باشد مثلاً پول نویسنده جدا تعیین شده و از کارگردان جدا به همین شکل تمام بخش ها دارای بجت معین میباشد و به همین خاطر مسئولین تمام بخش ها در برابر کارشان مسئول و پاسخگو میباشد. متأسفانه کمپنی های ما چنین امکانات در اختیار ندارند.

آقای نبی به گفته شما فلم سازان خارج از کشور با پول زیاد وارد میدان میشوند چرا تاجران و یا حکومت در بخش تولید فلم سرمایه گذاری نمی کننند؟

متأسفانه تاجران ما نمی خواهند که فلم های افغانی را اسپانسر شوند و یا در ساختن فلم سرمایه گذاری نمایند. دلیل این بی علاقگی این است که فلم های ما در مارکیت های کشور و یا خارج از کشور بازار خوب ندارد یعنی اینکه فلم ما نمیتواند در مقابل فلم های خارجی رقابت کند و به همین خاطر است که تجار ما نمیتواند پول خویشرا در جایی سرمایه گذاری کند که از آن مفاد کمایی نکند. فلم هایی که در جشنواره ها به نمایش گذاشته میشوند موفق به پیش میروند و توانسته اند فلم های افغانستان را و سینمای کشور را به جهان معرفی نمایند، اما فلم های تجارتی ما دچار مشکل است.

پیام من به عنوان یک سینماگر به مسئولین این است که از سینما به عنوان یک پدیده با ارزش حمایت کنند تا ما بتوانیم مانند سایر کشورها با استفاده از این پدیده به اهداف نیک و مثبت انسانی خود دست یابیم.

نبی تنها

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha