صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | جاذبه‌‌های توریستی بامیان و بازار گرم هوتل‌ها

جاذبه‌‌های توریستی بامیان و بازار گرم هوتل‌ها

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جاذبه‌‌های توریستی بامیان و بازار گرم هوتل‌ها

با این که در بیشتر مواقع شاهراه‌های مواصلاتی ولایت بامیان ناامن می‌باشد، اما علاقه‌مندی و آمار توریست‌های داخلی و خارجی در مقایسه به سال‌های پیش، افزایش یافته است. بنا بر این بازرگانان هم بیشتر در بخش‌ هوتل‌داری در این ولایت سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان با ابراز خوشی می‌گویند که تنها در سال 1396 خورشیدی حدود 4 صد هزار توریست‌ داخلی و خارجی از مناظر طبیعی، باستانی و تاریخی این ولایت دیدن کرده‌اند.

حسین احمدپور، سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید، به علت افزایش توریست‌های داخلی و خارجی در بامیان سرمایه‌گذاران بیش از 20 میلیون دالر امریکایی برای ساخت هوتل مجلل در این ولایت سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

به گفتۀ احمدپور، اخیرأ در کنار ده هوتل سنتی، پنج هوتل معیاری نیز با مجهزترین امکانات روز در این ولایت ساخته شده است که تأثیر مستقیم بر اقتصاد مردم بامیان دارد.

بانو کی‌لی، توریست امریکایی که از چندی به این سو در بامیان به سر می‌برد می‌گوید، پذیرایی، امکاناتِ روز و امنیت این هوتل‌‌ها سبب شده است که بیشتر توریست‌های خارجی به بامیان بیایند و از مکان‌های تاریخی و باستانی آن دیدار کنند. به گفتۀ این توریست امریکایی بامیان از بهترین ساحات دیدنی جهان است.

عذرا لعلی، یکی از فروشند‌گان صنایع‌دستی می‌گوید، مراسم مناسبتی و فضای امن بامیان بیشتر توریست‌های خارجی و داخلی‎را به این ولایت کشانده است. به گفتۀ بانو لعلی راه‌اندازی جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی در این ولایت سبب می‌شود که مردم از سراسر افغانستان بیایند و این تجمع مردم در فروش صنایع زنان بامیانی تأثیر خوبی دارد.

صاحبان هوتل‌ها در بامیان نیز از حکومت می‌خواهند که در تأمین امنیت شاهراه‌های مواصلاتی بامیان توجه کند، تا توریست‌ها با خیال راحت به این ولایت رفت‌وآمد کنند.

بامیان در سال 2015 میلادی به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سارک انتخاب شد و همه ساله میزبان جشنواره‌های فرهنگی دمبوره، گلِ کچالو و راه‌ابریشم نیز می‌باشد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha