صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | معرفی کتاب؛ «شاعران بیدل گرای سمنگان»

معرفی کتاب؛ «شاعران بیدل گرای سمنگان»

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معرفی کتاب؛ «شاعران بیدل گرای سمنگان»

کتاب «شعرای بیدل گرای سمنگان» اثر گرانمایه تحقیقی و پژوهشی فتح الله «وافی» می باشد که با تیراژ یک هزار جلد در 72 صفحه با طرح و پشتی زیبای «شایق پاییزی» به زیور چاپ آراسته گردیده است.

در این اثر زیبا و گران مایه تلاش صورت گرفته تا شاعرانی که از سبک هندی به خصوص از حضرت ابوالمعانی بیدل پیروی نموده اند آنهم در ولایت سمنگان به معرفی گرفته شود و در آغاز بحث به نکات بسیار مختصر پیرامون سبک هندی و حلقه های بیدل و بیدل گرایی تماس گرفته شده است و در نهایت کوشش به عمل آمده تا در معرفی شاعران بیدل گرای سمنگان از هرمنبع و موخذ ویادداشت ها استفاده برده تا باشد دوستان و علاقه مندان شعر و ادب در مورد شاعران بیدل گرای این خطه باستان آشنایی حاصل نمایند.

گویند زبان بی مثال و تاریخ بدون سال وجود ندارد، چه زیبا سخنیست واقعاً اگر نویسنده یی واقعات را درج تاریخ نمی کرد و اگر شاعری درباره زیبایی ها، زشتی ها، خوبی ها و بدی ها چیزی نمی نوشت، امروز که ما می گوییم میراث داریک فرهنگ و تمدن عالی و غنی هستیم، نمی بودیم و چیزی به عنوان گذشته پربار نمی داشتیم. پس همین شاعر و نویسنده است که با نوشتن آثار نظم و نثر تاریخ فرهنگ گذشته را به ما انتقال می دهد و ما را نیز مسئول و مکلف می سازد تا این پرچم را برافراشته نگهداریم و به نسل های بعد با کمال امانت و صداقت انتقال دهیم.

سبک هندی سومین سبک ادبیات دری بوده که از سده دهم آغاز شده و تا پایان سده دوازدهم مهشیدی ادامه داشت از ویژگی های مهم این سبک می توان از ابهام گرایی، کار برد بیش از حد مدعا مثل و کنایه، نازک خیالی و ایجاز نام برد.

سبک هندری در ایران امروز چندان علاقه مند ندارد، اما برعکس در افغانستان علاقه مندان زیادی پیدا کرد و مجلس های بیدل خوانی و بیدل گرایی در گوشه و کنار بوجود آمده و در افغانستان اولین بیدل شناسان مانند عبدالحمید اسیر و علامه سلجوقی سربردر آوردن و شعر بیدل را موشکافی کردند و همه سال عرس بیدل توسط اینها تجلیل می شد.

صدای بیدل از لابلای بیت های وی صداییست از روشنفکری و روشن اندیشان و آزادگان دوران وی، لذا شعر و نثر بیدل در افغانستان همیشه مطرح و مورد احترام بوده است از همین لحاظ شاعران بیدل گرای سمنگان در سبک بیدل شعرهای ناب و گرانمایه سروده اند و خواندن این کتاب ارزش مند را به دوستان و علاقه مندان شعر و ادب توصیه می کنیم.

عمر زاده

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha