صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | یادنامة جلال نورانی

یادنامة جلال نورانی

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
یادنامة جلال نورانی

جلال نورانی طنز نگار بزرگ که زبانهای روسی، انگلیسی و ترکی میدانست با چهل سال تجربة کاری از کنار ما رفت دریغ و درد که او را آنگونه که بایسته اش بود نشناختیم. و هنوز که هنوز است از خدمت بزرگ او در زمینه فرهنگ و طنز نویسی، بزرگداشت نشده است.

نورانی یک مرد استثنایی بود. هرگز و هیچگاه از کسی بد نگفت از هرکه یاد می کردی، حمایتی و یا روایتی از خوبی های او را قصه می کرد. فرد چون او را در جامعه سراغ نداریم.

جلال نورانی در هفت حمل 1396، پدرود حیات گفت. نورانی را پدر طنز افغانستان خوانده اند.

درسمیناری که دوسال قبل به اشتراک همه طنزنگاران کشور تدویر یافته بود، مجمع طنز نویسان این لقب را به طنز نویس بزرگ کشور جلال نورانی دادند. با سقوط این سروبلند طنز نگاری میهن، جادارد و بگوییم طنز افغانستان اکنون بی پدر است.

به یاد و خاطره نورانی، رسالة تدوین گردیده است که دیدگاه ها و نظریات دوستان و هم مسلکان نورانی در آن جا گرفته است.

این یاد نامه به کوشش سمیع الله تازه تدوین و چاپ گردیده است. که در نیم سالگی در گذشت نورانی به دسترس دوستان قرار گرفت.

در این یاد نامه میخوانیم:

رئیس جمهور در پیام خویش به مناسبت وفات نورانی گفت: نورانی از فرهنگیان و روزنامه نگاران سابقه دار افغانستان و از پیشتازان طنز پردازان در کشور بود.

روزنامه انیس نوشت: نورانی یک خدمتگار فرهنگ بود که فقیرانه زندگی کرد. نورانی قبل از وفات در باره میهن خویش نوشته بود.

وطنم: بالآخره تو آباد می شوی. من یک نویسنده هستم، طنز نویس هستم درامه نویس هستم و ژورنالیست هستم. ازین طریق خواستم به وطنم خدمت کنم. اینکه چقدر توانستم قضاوت مردم است.

دکتور سید مخدوم رهین نوشت: با مرگ نورانی من دوست خوب و یک مشاور و همکار خوب را از دست دادم جلال نورانی در خانوادة هنر دوست به دنیا آمد. پدرش مرحوم سالم خان در نیروی مسلح دگرمن بود مادرش بانوی ترک تباری بود.

پرتو نادری از نشر طنز های نورانی در نشریه ترجمان یاد نموده می گوید جلال نورانی بعد از بازگشت از شوروی کتاب طنزی... «ای همو بیچارگک اس» و «چه کنم عادتم شده» را چاپ کرد. طنز هایی را از بلغاری ترجمه کرد وزیر نام «مربای مرچ» نشر نمود.

کتاب «طنز های از چهار گوشه جهان» را ترجمه و نشر کرد.

در این یادنامه دوستان و دانشیانی زیادی یاد ها و خاطرات خود را از جلال نورانی نوشته اند. شما خاطراتی را از این اشخاص  در این مجموعه می خوانید.

 

ملک ستیز، هدایت حبیب، عبدالهادی قریشی  فیض الله محتاج یما ناشریکمنش، ماری نبرد آیین، حسام الدین هشام محمد وحید غروال  نجیب الله منلی، شمس الحق آریانفر، ثابت ستار سخی داد هاتف، نصیر احمد نشاط، برهانالدین نامق،حضرت وهریز، رازقی نریوال  آرش عزیزی، دستگیر صادقی، مسعوده خزان توخی، کاتب پاخون، واحد نظری، عنایت الله شهرانی نورانی از غنیمت های روز گار ما بود که رفت. اما این آثار از او برجا مانده است.

ای همو بیچارگک است. وغیره نویسی، تیاتر کودک، هنر نمایشنامه نویسی مادرکلان  پرودی و پرودی سازان، زبان گریه و خنده  طنز های منتخب، چاقک و لاغرک، منجمل  تولد هنرمند، طنز پردازی جلال نورانی بیش از سیزده اثر ترجمه دارد که از آن شمار است:

طنز های از چهار گوشه جهان، نمایشنامه ها  قول شرف، کاروان دوستی مروارید جادویی  امپریالیزم اطلاعاتی، مربای مرچ، رنگ و بوی حرفه ها بیش از 5 اثر چاپ ناشده از نورانی در دست است.

سرشک

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha