صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | معرفی کتاب ها؛ دو رویداد بزرگ در وزارت اطلاعات و فرهنگ

معرفی کتاب ها؛ دو رویداد بزرگ در وزارت اطلاعات و فرهنگ

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معرفی کتاب  ها؛ دو رویداد بزرگ در وزارت  اطلاعات و فرهنگ

در هفته ی که گذشت دو رویداد بزرگ که شکوه معنوی ما را به نمایش می گذارد و غنای فرهنگی این خطه را تمثیل می کند، به هستی نشست .

               ·برا ی نخسین بار فرهنگ بزرگ زبان نورستانی در  دوجلد و حدود دو هزار صفحه ازچاپ برامد. این فرهنگ که در نوع خود به زبان نورستانی و سایر زبانهای رایج کشور ما بی مانند است توسط سمیع الله تازه کارمند وزارت اطلاعات وفرهنگ و آمر مجله وطنداران ریاست روزنامه ها تالیف واماده گردیده است.

          ·کتاب تذکره نگاران > اثر عالم و ادیب بزرگ افغانستان خال محمد خسته  است که از 45 سال بدینسو در آرشیف افغانستان به گونه قلمی نگهداری می شد وبه همت وزارت اطلاعات و فرهنگ آماده نشر گر دید و توسط   موسسه انتشارات بیهقی  درفرصت اندک آماده شد و از چاپ برامد.

درشرایط حاضر که کمتر کسی به کارهای تحقیقی و فرهنگی محض در راستای توسعه فرهنگ و معنویت گام بر میدارد، تالیف و چاپ این دو اثر گام بلندیست در جهت توسعه دانش و معرفت بشری و اعتلای فرهنگی کشور. درنگی می نمایم بر محتویات این دو اثر:

فرهنگ زبان نورستانی

تالیف: سمیع الله تازه

چاپ: 1396

این اثر کتابیست ممتاز و استثنایی که برای نخستین بار در جامعه فرهنگی ما تقدیم می‎گردد.

«فرهنگ زبان نورستانی» کتاب بزرگ و ارزشمندیست که دو جلد فطور و در 940 صفحه اخیراً از چاپ برآمد.

مؤلف این کتاب سمیع الله تازه دانشمند بزرگ و نورستانی تبار کشور است. از تازه تا حال 15 اثر تحقیقی و ترجمه نشرگر دیده است.

بیشتر بخش کار های سمیع الله تازه در زمینه تاریخ، فرهنگ و سرزمین نورستان است. تازه در حال حاضر آمر مجلة وطنداران است که از جانب وزارت اطلاعات و فرهنگ و در چارچوب ریاست روزنامه های دولتی فعالیت دارد و هر ماه، شش مجله به زبان های ازبیکی، ترکمنی، بلوچی  پشه یی، نورستانی و گجری، تحت عنوان وطنداران نشر می گردد.

کار جدید سمیع الله تازه «فرهنگ زبان نورستانی» که تقریباً 2 هزار صفحه دارد، کتابیست ارجمند که از چند لحاظ می تواند استثنایی و بی‎بدیل
باشد.

در زبان نورستانی، فرهنگی به این بزرگی و غنامندی تا هنوز جود نداشته است و این یک سرمایه بزرگ برای زبان و ادب و فرهنگ نورستانی است که همچنان گامیست در غنای فرهنگی افغانستان کاری به این عظمت حتا در دیگر زبانهای افغانستان نیز، در داخل کشور صورت نگرفته است جزیک فرهنگ پشتو که دفتر مدیوتیک افغانستان به زبان پشتو نشر کرده است.

در زبان دری در افغانستان فرهنگی به این عظمت چاپ نشده
 است.

این فرهنگ همچنانکه واژه نامه است  پیرامون زبان، تاریخ و فرهنگ نورستانی معلومات مفصلی را ارائه می‎کند که می تواند اطلاعات عمومی نورستانی نیز باشد.

امتیاز دیگر این فرهنگ مزین بودن آن با تصاویر و عکس هایست که نماد فرهنگ نورستان است و همچنان ممد توضیح و شرح لغات که به گونه عملی نشان داده شده است.

نویسنده در تألیف این فرهنگ، آثار ونبشته های زبانشناسان و شرقشناسان بزرگ را مدنظر داشته و از آنها استفاده خوب نموده است

ویژگی دیگر این فرهنگ در آنست که این فرهنگ به سه زبان نگارش یافته است. وازه های نورستانی به پشتو و دری تشریح و معنی گردیده است. بناءً از لحاظ آموزش زبان نیز برای نورستانی ها وسایرین  با اهمیت است.

-          متن این فرهنگ بار ها چاپ و از نظر دانشمندان گذشته وتأیید همگانی‎را بدست آورده است.

-       چاپ این فرهنگ می تواند مشوق و همچنان محرک دانشیان و محققان سایر زبانهای کشور نیز گردد که دامن همت بربندند و برای غنای فرهنگ و معنویت خویش آثاری را از این دست تألیف
نمایند.

کتاب، سه تقریظ از دانشمندان اکادمی علوم افغانستان را با خود دارد که مبین صحت و ارزشمندی این اثر است.

یقین دارم در سالیان نزدیک کسی دیگری چون سمیع‎الله تازه که نقد جوانی را درپای فرهنگ میهن و ملت خویش ریخته است پیدا نخواهد شد که چنین اثر با عظمتی را ایجاد کند. این موفقیت را برای استاد سمیع‎الله تازه تبریک می‎گویم امید است دانشمندن و محققان و همه نورستانیان از آن بهره مند گردند.

تذکره نگاران

 نام کتاب : تذکره نگاران

نام مولف : خال محمد خسته

ناشر : انتشارات کتب بیهقی

شمار برگها: 416 برگ

سال نشر : 1396

تذکره نگاران در نوع خود کتاب بی همتاست. درقلمرو زبان فارسی دری و به خصوص در افغانستان دراین زمینه کتابی به این مایه وری نگاشته نشده است.

تذکره تذکره نگاران در 416 صفحه  118 تذکره و تذکره نگار  را به معرفی گرفته  است. چند ویژگی این اثر را نسبت به اثار همطرازش برتری می بخشد:

       ·مولف این اثر استاد خال محمد خسته است. خسته ا زنخبگان روزگار و از دانشمندان طراز اول افغانستان است که همیشه اثار بکر و نا تکرار ارائه داشته است. خسته  کتاب های معاصرین سخنور و یادی از رفتگان را دریک تحقیق میدانی و با مسافرت به همه شهر ها و نواحی کشور جمع  اوری وتالیف نموده است. کتاب تذکره تذکره نگاران نیز با همین ویژگی هستی یافته است.

          ·دراین تذکره تقریبا تمام تذکره های نگاشته شده در زبان دری   به معرفی آمده است.

          ·نویسنده تنها به تذکره های نگاشته شده به افغانستان توجه ندارد ٰ بلکه همه تذکره های تالیف شده درافغانستانٰ ، هندوستان، ماورالنهر ٰ ، ایران و ترکیه را مدنظر داشته است.

          ·تذکره نگاران ، به گونه ی تالیف گردیده  که رها از حشو و زواید نگارش است. نویسنده کوشش نموده تا در بیان کوتاه ، معلومات فراوان و ارزشمند را ارائه نماید.

       ·نثر این کتاب که نماد نگارش یکی از بزرگان ادب کشور است ٰ ، پیراسته و والاست.  خواننده همچنان که از  مطالب و مفاهیم غنی آن بهره مند می گرددٰ ازنحوه بیان متعالی ونثر برتر آن نیز متلذذ می  گردد.

          ·ویژگی دیگر این اثر درا نست که مولف درکنار معرفی  تذکره ها  ، تذکره نگاران را نیز به گونه همه جانبه معرفی نموده است.

       ·دراین اثر شما نتنها تذکره های ناب  زبان فارسی را می شناسید که با 118 شخصیت ادبی و علمی همه جانبه اشنا می گردید. همینگونه با سایر اثار این مولفان معرفت حاصل می گردد. به گونه نمونه وقتی مولف، تذکره ارمغان بدخشان اثر شاه عبدالله یمگی را معرفی می نماید ، شاه عبدالله را نیز مفصل معرفی می نماید تا انجا که حتی نمونه کلام اورا نیز نشر می نماید.

       ·این اثر درحقیقت هم تذکره تذکره نگاران است ، هم تذکره الشعرا و هم تذکره مولفان و دانشیان و ادیبان قلمرو زبان فارسی دری.جا دارد از وزارت اطلاعات و فرهنگٰ‌، به ویژه معینیت نشراتی این وزارت که در بزرگداشت از مولوی خال محمد خسته سمیناری را به راه انداخت و چاپ اثر ناب و بکر و قلمی انرا هدایت داد ، سپاس گزار باشیم. این سمینار با سخنرانی ها و چاپ اثر قلمی استاد خسته درحقیقت ، گام راستینی را در توسعه فرهنگ کشور برداشت که موفقیت های بیشتر را ارزو می کنیم.

دکتور شمس الحق آریان فر

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha