صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | زبیده: از رئیس جمهور می خواهم مصاحبة مرا بخواند

زبیده: از رئیس جمهور می خواهم مصاحبة مرا بخواند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
زبیده: از رئیس جمهور می خواهم مصاحبة مرا بخواند

خانم زبیده نام آشنا است که با شنیدن این اسم فوراً به یاد فلم های چون اسامه، آه مادر، ولگرد می افتیم آری خانم زبیده که در میان سینماگران بنام هنر پیشه خوب سینما یاد می شود یکی از برجسته ترین شخصیت های سینمایی است که درمیان سینماگران از احترام خاص برخور دار است. اینکه چگونه این خانم با وجود مشکلات جدی که فراراه سینماگران بخصوص خانم ها وجود دارد حاضر شده که درسینما فعالیت نماید.

پرسش: خانم زبیده! دلیل اینکه به سینما رو آوردید چه بود و چند سال می شود که شما در این رشته فعالیت دارید.

پاسخ: در ابتدا زمانیکه نوجوان بودم از دیدن فلم هایی که در تلویزیون نشر می شد خیلی لذت میبردم خصوصاً فلم هاییکه زنان میتوانند قهرمانی کنند و یا علیه ظلم مبارزه می کردند خیلی خوشم میامد و آرزو میکردم کاش بجای آن قهرمان فلم من بودم. و همین علاقمندی روز به روز در وجودم بیشتر می شد و کوشش میکردم کاری باید انجام بدهم.

متأسفانه زمینه های کاری برایم مساعد نبود خوشبختانه با ایجاد و فعالیت های تلویزیون های خصوصی و پرودکشن های فلم سازی راه برای ما باز گردید از اینکه شوهرم نیز دراین مسلک علاقه داشت به اجازه شوهرم وارد دنیای سینما شدم وتااکنون که تقریباً مدت چهارده سال می شود من به حیث هنر پیشه درسینما فعالت دارم و تازنده هستم در این رشته کار خواهم کرد.

پرسش: شما میدانید که در جامعه ما نسبت به مسلک سینما برخورد های متفاوت وجود دارد آیا گاهی دچار کدام مشکل شده اید و برخورد مردم را نسبت به خود چگونه یافتید؟

پاسخ: بدون شک کار نمودن در فلم، آنهم برای من که یک خانم هستم خالی از جنجال و دردسر نیست اما من هم این مشکلات را درک می نمودم اما علاقه ایکه به هنرسینما داشتم این همه را پذیرفتم هنرمندان معلمین جامعه هستند کوشش میکنیم که از طریق هنر خویش در جامعه اصلاحات مثبت را وارد کنیم و مردم را آگاهی دهیم. متأسفانه امروز در جامعه ماهرمسلکی که شما کار کنید حتماً حرف های می شنوید مثلاً اگر معلم باشی میگویند معلمک.. اگر مامور باشی میگویند مامورک... همینطور در هر رشته که باشید. اما ما کوشش میکنیم تا این همه نارسایی و نابه سامانی ها را از طریق هنر خویش انعکاس بدهیم تا بتوانیم در روش مردم تغییر ایجاد کنیم جز این راه دیگری وجود ندارد.

پرسش: حالا که شما درمیان مردم منحیث یک هنرپیشه مطرح هستید چه فکر میکنند که هنر شما درمیان جامعه چه تاثیرات داشته است.

پاسخ: من منحیث یک هنرپیشه نه تنها در سینما بلکه در بزرگترین تیاترها در دور ترین قریة وطنم نقش داشتم و مردم را بخصوص خانم ها را در ابعاد مختلف زندگی شان آگاه ساختیم و آنقدر مورد تشویق قرار گرفتیم که از گفتنش عاجزم و میخواهم سپاسگزار مردمم باشم و من احساس می نمایم که این علاقه مندی مردم نسبت به هنر، خود بیانگر تفکر بالا و تغییر مثبت در جامعه می باشد بناءً من یقین دارم که مردم افغانستان از سطح دید بلند و با فرهنگ والا خواستار یک جامعه مرفه هستند.

پرسش: خانم زبیده! از آن جاییکه ما آگاهی داریم شما صاحب چند فرزند هستید آیا زمانیکه مصروف کار در فلم و یا شوتنگ می باشید در امورات زندگی سکتگی نمی آید؟

پاسخ: واقعاً این یک مشکل است اما فرزندانم مثل مردمم به هنرم احترام دارند هر زمانیکه من خارج از منزل مصروف شوتنگ باشم دختر کلانم و پسر کلانم همراه با شوهرم امورات زندگی را به عهده می گیرند و من از این ناحیه کدام مشکل را نمی بینیم.

پرسش: نتیجة این همه زحمات را اگر فشرده بگویید که حاصل این همه زحمات چه است خوشحال می شویم.

پاسخ: متأسفانه که حاصل این همه زحمات تا فعلاً صفر بوده بعضی اینکه در خانه کرایی زندگی می کنم، وضعیت اقتصادی ما به حد آخر خراب است و خیلی درد آور است که حتا در بعضی از مواقع نتوانستم پول دوای فرزند و دخترانم را پیدا کنم در ابتدا فکر میکردم که شاید از طریق این هنر بتوانم هم به جامعه و هم به فامیلم کمک نمایم اما متأسفانه نتیجه برعکس شده اما چیزیکه برایم مهم است محبت و احترام مردم است که آنرا بدست آوردم اما بعضاً فکر میکنم و غمگین می شوم که چرا یک هنرپیشه افغان آنهم یک خانم درچنین وضعیتی خراب باشد. شما یکبار به هنر پیشه های خارج از افغانستان نگاه کنید که چگونه زندگی دارند اما بدبختانه در افغانستان همه محتاج و پریشان هستند اما از دست ما چیزی برنمی آید و چاره هم نداریم فقط دعا میکنیم که مسئولین از خواب غفلت بیدار شوند تا بدانند که وظیفه و مسئولیت شان درقبال فرهنگیان چه
می باشد.

پرسش: شما منحیث یک خانم هنر پیشه چه پیشنهاد دارید تا هنرمندان ما از این وضعیت خراب نجات یابند؟

پاسخ: من از جانب رئیس صاحب جمهور و مشاور فرهنگی شان آرزو دارم تا این مصاحبه من را بخوانند و به فرهنگیان کشور توجه کنند جناب رئیس صاحب جمهور و رئیس صاحب اجرائیه باید بدانند که در هیچ دوره ایکه من به یاد دارم وضع فرهنگیان مثل امروز اسفبار نبوده رئیس صاحب جمهور باید بدانند که دختر خودش مریم جان نیز هم مسلک ما است یکبار از مریم جان بپرسد که فرهنگیان در کشور های خارج از افغانستان چگونه زندگی دارند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha