صفحه اصلی | anis | فرهنگ و هنر | معرفی کتاب ؛ تطور فقه اسلامی و مذاهب چهارگانه

معرفی کتاب ؛ تطور فقه اسلامی و مذاهب چهارگانه

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معرفی کتاب ؛ تطور فقه اسلامی و مذاهب چهارگانه

نام کتاب : تطور فقه اسلامی و مذاهب چهارگانه نویسنـده : عبدالرحمن حسن مترجــم : قاری عبدالرحیم عینی ســـال : 1396

تطورفقه اسلامی و مذاهب چهارگانه، کتابیست بزرگ و  در چهار جلد که پیرامون فقه ومسایل فقهی مذاهب چهارگانه اسلامی در مصر چاپ گردیده است. این کتاب توسطه هیاتی ازعلما زیر نظر شیخ جامعه ازهر به نگارش آمده است. رساله کوچک حاضرکه به معرفی آمده است  درحقیقت مقدمه ی آن کتاب است مقدمه یی که برچاپ دوم آن کتاب نگاشته شده است.مترجم کتاب درمعرفی و بازشناسی پیشنه این کار یاد آور میشود:   پوهنتون ازهر برای نخستین بار در سال 1922هیاتی از علمای مذاهب را زیر نظر شیخ ازهربرای ترتیب و تنظیم نظر مذاهب موظف ساخت.

این هیات کتابی را  در مسایل فقهی مذاهب چهارگانه تدوین نمود .

مترجم انگیزه  خود را در ترجمه این مقدمه چنین بیان داشته است:

علت اول ترجمه مقدمه چاپ دوم این بود که باترجمه کسانی که به عربی مسلط نیستند و آشنایی ندارند از آن بخوبی استفاده بتوانند.

علت دیگر این که درکشور ما همیشه فقه بدون کدام مقدمه تدریس شده است. دراین مقدمه پیرامون مبادی و فقه ومذاهب فقهی معلومات مفصل آمده است که برای هر طالب العلم، هرمسلمان و حتی متخصصان امر قابل دقت و استفاده است.

علت دیگر این که چا پ این مقدمه سبب گردد تاهمت ها به جولان آید و تمام کتاب چهارجلدی مذکورترجمه و نشر شود.

بخش نخست کتاب مقدمه ایست که در آن چگونگی تصامیم روی مسایل فقهی را از زمان پیامبر بزرگوار اسلام به بررسی گرفته و ایجاد مکاتب فقهی را به تبیین آورده است.

درصدر اسلام روش چنین بود که مسلمان به دور پیامبر اکرم گرد می آمدند، آنچه را به پیامبر وحی می شد می  خواندند و می شنیدند. به سخن و عمل پیامبر توجه داشتند و از آن پیروی می کردند.  بعد از پیامبربزرگوار اسلام  هم اصل براین بود که اصحاب مسایل را از کلام خدا و احادیث نبوی می گرفتند و اگر در مورد خاص ، آیت و حدیثی نمی بود به  رای خود و قیاس متوسل می شدند.

در رابطه به مسایل فقهی کسانی تصمیم می گرفتند که در زمینه صاحب صلاحیت بودند. درشهر مدینه بزرگترین دانشمندان اصحاب حضرت عمر رض ، حضرت علی ، عبدالله بن مسعود، زید بن ثابت، عبدالله بن عمر وشمار دیگر بودند که ازجمله عبدالله بن عمر وزید بن ثابت دارای شاگردان و پیروان بودند. همین گونه بود در شهر های مکه ، کوفه ، بصره ، شام ، مصر وغیره.

در تداوم این بحث مذاهب چهارگانه و بانیان این مذاهب به وضوح معرفی گردیده اند. کتاب حاصر با آنکه کوچک و در44 صفحه تدوین و ترجمه گردیده است ، از چنان غنا و محتویات پربار برخوردار است که حرفی از ان را نمی شود ، نخوانده گذشت. کسانی که فرصت اندک دارند , انهایی که می خواهند در فرصت کم لب و لباب مسایل را دریابند و یک دنیا معلومات و اگاهی را کماهی کنند ، باید وباید این رساله «تطور فقه اسلامی و مذاهب چهارگانه را »بدست
 آرند.
 آریان فر

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha