صفحه اصلی | anis | مقالات | حضور جنرال در کنار طالبان!؟

حضور جنرال در کنار طالبان!؟

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

رسانه های پاکستانی از کشته شدن یک جنرال اردوی آنکشور در افغانستان گزارش دادند. جنرال شاهد عزیر در کنار طالبان در افغانستان کشته شده است. با آنکه رسانه های پاکستانی از این جنرال به عنوان یک جنرال باز نشسته یاد کرده اند مگر نشانه های وجود دارد که او بعد از تقاعد در سال 2005 میلادی، همچنان در پست های مهم ملکی و نظامی کار کرده است.

جنرال شاهد عزیر یک جنرال سه ستاره اردوی پاکستان بود او سی و هفت سال را در فوج کشورش سپری کرد وقبل از تقاعد در سال 2007 میلادی مسئوولیت یک بخش بزرگ اردو را در ایالت پنجاب به عهده داشت.

جنرال شاهد یکی از دوستان نزدیک و مورد اعتماد پرویز مشرف ، رئیس جمهوری مخلوع پاکستان بود

زمانیکه او در سال 2005 میلادی بر اساس حکم قانون از وظیفه متقاعد گردید از سوی مشرف به عنوان رئیس سازمان ضد فساد در پاکستان گماشته شد.

سازمان که بسیاری از منتقدان و مخالفان مشرف را به نام فاسد یا از صحنه سیاسی و حکومتی در پاکستان دور کرد و یا هم آنها را به زندان کشانید ( این سازمان بیشتر آله دست اردو بود)

منابع نزدیک به مشرف گفته اند که جنرال شاهد با آنکه از خدمت در اردو گوشه نشین شده بود مگر همچنان به عنوان یک مشاور مورد اعتماد برای مشرف بود.

 خانواده عزیزگفته بودند که  او مدت ها قبل ناپدید شده است آنها این مساله را ترویج نموده بودند که احتمالا جنرال شاهدعزیز به سوریه رفته باشد ( شماری زیادی از شهروندان پاکستانی که عمدتآ وابسته به جریان های افراطی سنی های تندرو اند به اشاره سعودی و امارت متحده عربی و به همکاری اردوی پاکستان به جنگ علیه رژیم اسد به سوریه فرستاده شده اند.)

مگر حالا روزنامه های پاکستانی گزارش دادند که جنرال عزیز در کنار طالبان در افغانستان کشته شده است.

اکنون این سوال مطرح میشود که حضور یک جنرال بلند پایه اردوی پاکستان در کنارطالبان چگونه توجیه میشود؟

پاکستان که متهم به کمک های تدارکاتی، تسلحاتی، مالی و پناه دادن به رهبران طالبان است و اکثری برنامه ها و عملیات های پیچیده این گروه از سوی نظامیان پاکستانی طراحی میشود در رابطه به کشته شدن جنرال شاهد عزیز در کنار طالبان چه جواب دارد؟

آگاهان سیاسی افغان میگویند که جنرال عزیز در کنار طالبان به عنوان یک مشاور و طراح عملیات های نظامی حضور داشته است، برنامه و هدایت میداد و جنگ طالبان را رهبری و مدیریت میکرد.

این نشان میدهد که پاکستان در تصمیم گیری های طالبان نقش مرکزی و محوری داشته است.

باید گفت که قبلا جنرال پرویز مشرف، سرتاج عزیز مشاور سابق امنیت ملی پاکستان و شماری دیگری از مقامات پاکستانی گفته بودند که طالبان متحدین پاکستان در برنامه های راهبردی آنکشور در افغانستان و منطقه اند.

ضمناً پاکستان بار ها طالبان را به عنوان قوت شان در افغانستان به رخ دولتمندان افغان و متحدین این کشور کشیده و تلاش کرده اند تا در وجود طالبان در افغانستان برای منافع شان بهره گیرند طلبان همیشه حربه در دست پاکستان در برابر افغانستان بوده است .حضور جنرال شاهد عزیز میتواند یک سند و دستاویز بزرگ باشد که ثابت میسازد که پاکستان در عمق فاجعه و بحران سازی در افغانستان دخیل است.  1- ب

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha