صفحه اصلی | anis | مقالات | بیکاری جوانان، تقویت مخالفان

بیکاری جوانان، تقویت مخالفان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

کشور عزیزما که مهد فرهنگ و دانش است در اتباط مسایل اجتماعی و فرهنگی ضرب المثل ها و وجیزه های با محتوا و پرمعنایی که سالها در میان جامعه ماندگار است زیاد است و در رابطه به موضوعات اجتماعی حتا در نوشته های نویسنده گان از آن استفاده می گردد. به گونه مثال، دردسرهایی که عامل اصلی آن به بیکاری و عدم موجودیت شغل که از بیکاری دوامدار منشاء می گیرد تذکار به عمل می آید و می گویند: بیکاری مایه و علل ایجاد هزاران فساد و درد سراست، شاید این ضرب المثل پرمحتوا و پرمعنی، از نظر بعضی ها حیرت برانگیز باشد و بروز صدها فساد و دردسر را در قبال داشته باشد اما این چیز را قبول نکنند.

ولی تجارب گذشته در همین سالهای اخیر و حوادث غر مترقبه نهایت دلخراش غرق شدن تعداد زیادی از جوانان کشورما، اعم از تحصیل یافته و کم سواد به دریاهای کشورهای غربی و کشته شدن صدها و حتا هزاران جوان و اعضای خانواده های شان در مرزهای کشورهای ایران و افغانستان و یا مرزهای پاکستان و افغانستان که به خاطر دست یابی به کار و لقمة نانی به عنوان مهاجر از مرزهای یادشده عبور می کردند کشته و زخمی شدند، این موضوع را ثابت می سازد.

در همین راستا بیکاری جوانان را از طویل شدن صفوف معتادان در زیر پل های روی دریای کابل، خرابه های دوران جنگ و اطراف چمن حضوری و سایر مناطق ویرانه و خرابه های جنگ را نباید فراموش کرد شاید که بتواند حیرت و شگفتی سوال کنندگان عواقب نهایت وخیم بیکاری و بروز صدها، دردسر و فساد را پاسخ بدهد و به قناعت شان از قرار داشتن هزاران جوان این سرزمین و دام های مختلف که فقط عامل آن بیکاری که حتا همین مهاجرین اجباری نیز بالاثر بیکاری بوجود می آید پرداخته شود.

قابل اذعان است که پیوستن جوانان به صفوف مخالفان و قاچاق انسان نیز از بیکاری های دوامدار ناشی می گردد. با درک این همه دردسرها و خرابی هایی که در قبال بیکاری است، از عواقب نافرجام بیکاری جوانان، هر فرد آگاه این کشور لازم است مسئولان امور کشوری برداشت قناعت بخش بدست آورند و برای جلوگری از این بلای خانمان سوز و دردآور بیکاری تلاش کنند و خود را از درد و اندوه افراد بیکار آگاه سازند و برای علاج این پدیدة رنج آفرین خود را سهیم بدانند و جوانان کشور را از این ورطه هلاکت نجات بخشند.

ولی متأسفانه که اکثراً از مسئولان نهادهای دولتی و زعمای کشورما از این درد جانکاه جوانان بیکار و بی سرنوشتی که در قبال آنان قرار دارد آگاهی دارند و در سخنرانی های خود از این مشکل روز افزون جوانان یاد آوری می کنند، اما از راهکارهایی که می تواند جوانان رشید و تحصیل یافته یا کم سواد کشور را از هلاکت و بیچارگی نجات دهد کمتر استفاده می کنند، اکثراً از مسئولان در فکر و ذکر این نیروی پرتوان کشور اندیشه نمی کنند و با همین سازنده و بالنده گفتن ها بسنده می کنند.

اگر درست این معضل بیکاری جوانان را تحت بررسی قرار دهیم سالانه اضافه از ده تا بیست هزار تن از این جوانان که سند فراغت تحصیلات عالی و نیمه عالی را دریافت می کنند، ولی از همین کتله بزرگ کمتر از ده فیصد آنان در نهادهای دولتی شامل کار و وظیفه می شوند، صرف آنانی اقبال و شانس شمولیت به نهادهای دولتی را دریافت می کنند که پول زیاد یا واسطه های قوی دست و زورمند دارند. یعنی به اصطلاح عوام پشت و پهلوی شان پر است. اما اولاد خانواده های کم بغل و بی بضاعت، بی واسطه و بی پول اصلاً نمی توانند به نهادهای دولتی راه پیدا کنند اگرچه به گفته عوام (آتش پرچه باشند) وقتی مردم ما، جامعه و ملت ما با چنین روزگار و بدبختی دست و پنجه نرم می کنند، یک واقعیت مسلم است که بیکاری روز افزون در میان جوانان صدها بدبختی را در برابر جوانان قرار می دهد، چرا که مجبور اند که خود را به آب و آتش بزنند، یا به مهاجرت های اجباری و یا غرق شدن در دریاهای پرآب کشورهای غربی تن به تقدیر بدهند، یا اینکه به صفوف مخالفان و معتادان بپیوندند. تا یک لقمه نان بدست آورند. در غیر آن کجاست فرد و نهاد مسئولی که حد اقل برای دستیابی به یک لقمه نان خشک بخور و نمیر این جوانان را که اکثراً اسناد فراغت از مؤسسات تحصیلات عالی بدست دارند یاری رساند و با مساعد نمودن شغل و کاری آنان را از رنج بیکاری نجات دهد.

یقین و باور کامل داریم که مسئولان حکومت وحدت ملی برای کاهش بیکاری و رفع مشکل جوانان کشور این نیروی پرتوان تدابیر سازنده و امکانات کاریابی را اتخاذ خواهند نمود، تا این جوانان آینده ساز کشور از بیکاری و بی سرنوشتی نجات پیدا کنند و از دردسر بیکاری که مایة صدها فساد گفته می شود رهایی یابند.

نوری هروی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha