صفحه اصلی | anis | مقالات | در منازعه میان امریکا و ایران نباید افغانستان را نشانه گرفت

در منازعه میان امریکا و ایران نباید افغانستان را نشانه گرفت

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

مردم افغانستان از دوستان بین المللی و کشورهای همسایه شان توقع دارند تا این کشور را درگیر رقابت و تنش های شان نساخته و به منافع مردم ما احترام بگذارند. بعداز تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر خروج آن کشور از توافق نام اتومی «برجام» با ایران وهشدار مبنی بر اعمال تحریم های تازه علیه این کشور، نگرانی ها در افغانستان بابت تاثیر این تحریم ها بر بندر چاه بهار بیشتر شده است افغانستان از این بندر برای داد وستد تجاری استفاده میکند

وزیر خارجه امریکا در تازه ترین اظهاراتش گفته است که آن کشور با خروج از توافق نامه برجام، تحریم های جدی تر از گذشته را به بر ایران وضع خواهد کرد، باآنکه تا حال واضح نگردیده که تحریم های امریکا علیه ایران تا کدام سطح و در برگیرنده چه مواردی خواهد بود؟ مگر آنچه مایه نگرانی است این است که شرکت ها و بانک های که بر ساخت و ساز و آماده سازی بندر چاه بهار برای داد و ستد تجاری فعال اند از تنبیه های امریکا در هراس اند.

این بانک ها و شرکت ها هراس دارند که با افزایش تحریم های امریکا بر ایران، بانک ها و نهادهای مالی به دلیل این که از سوی امریکا جریمه و مجازات نشود در بندر چاه بهار سرمایه گذاری نخواهند کرد.

روی این نگرانی تا کنون  دو شرکت چینایی، یک شرکت فنلندی و یک شرکت هندی کارشان را در این بندر متوقف ساخته اند.

بندر چاه بهار در اواخر بهار سال گذشته از سوی هند، ایران و افغانستان به عنوان یک پروژه برزگ اقتصادی که میتواند افغانستان محاط به خشکه را از دریچه ایران به بحر وصل کند و این کشور را به دوست سنتی اش هندوستان برساند افتتاح شد

افغانستان در طول سالهای متمادی به دلیل اتکا به بنادر پاکستان، مشکلات زیادی را متحمل شد، پاکستان همیشه مساله ترانزیت و محاط بودن افغانستان به خشکه را، به عنوان حربه سیاسی و وسیله فشار  به کار برد و همچنان در برابر تعهدات خود و میثاق های جهانی که حق دسترسی کشورهای محاط به خشکه، به بحر را محترم میشمارد پا بند نبوده است . بخصوص این کشور تلاش داشته تا از مساله  ترانزیت مانع داد و ستد میان افغانستان و هندوستان گردد، این امر باعث شد تا افغانستان به جستجوی راه های بدیل باشد و بندر چاه بهار به عنوان یک الگو و یک منبع خوب برای رشد اقتصادی افغانستان و رسیدن این کشور به بحر و دوست سنتی اش هندوستان بود.

چاه بهار تا اندازی برای داد و ستد تجاری آماده گردید مگر حالا بیم آن میرود که با تحریم های امریکا علیه ایران، ما بار دیگر در گروه برخوردهای سلیقوی پاکستان قرارگیریم.

مساله  تحریم امریکا بر ایران ٬جز تنش های دیرینه میان این دو کشور است.

ایران با  امریکا و شماری از متحدین دیگر ان در حوزه خلیج فارس، درگیر یک جنگ نیابتی اند جنگ که نه تنها در میدان افغانستان، بل سوریه، عراق، یمن ... میان این کشورها وجود دارد.

تنش میان این کشورها مسایل مربوط به خود آنها است و آنها منافع خود را در این جنگ دنبال میکنند مگر جای تاسف در این است که در تنش ها ٬ دیگران شکار می شوند.

افغانستان نیز از همین قربانی ها است، در حالیکه ما منافع خود را داریم که به هیچ عنوان نمیتواند شکار منافع و معامله دیگران شود

امید و توقع مردم افغانستان از کشورهای دوست نظیر امریکا و همسایه ما ایران این است که افغانستان را شامل این بازی ها نسازند.

چاه بهار یک الگوی از همکاری و همگرایی منطقه یی است که هیچ بازی وترفندهای سیاسی در آن تعریف شده نمیتواند.

امید است که در کشمکش های جاری میان ایران وامریکا، افغانستان نشانه گرفته نشود.

ضمناً به دولت افغانستان لازمی است تا مساله چاه بهار و سایر تهدیدهای که از ناحیه تحریم امریکا برایران میتواند بر افغانستان اثر گذار باشد در یک دیپلوماسی فعال با امریکا و ایران و هند مطرح کند و راه بیرون رفت از این معضل را دریابد.  ا- ب

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha