صفحه اصلی | anis | مقالات | حمایت از ژورنالیستان و خبرنگاران باید افزایش یابد، تا خشونت علیه آنان کاهش پیدا کند

حمایت از ژورنالیستان و خبرنگاران باید افزایش یابد، تا خشونت علیه آنان کاهش پیدا کند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

در گزارش کمیته مصئونیت خبرنگاران تذکار به عمل آمده است که در ششماه اول سال 1396 خورشیدی 35 درصد خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته است. و در این مدت ششماه، اضافه از 75 مورد خشونت علیه این آگاهی دهندگان رویداد ها و وقایع که مردم به دانستن آن نیاز دارند، ثبت دفتر کمیته مصئونیت خبرنگاران گردیده است، ثبت قضایای که شامل قتل، لت و کوب، مجروحیت توهین و تحقیر، تهدید و بازداشت های مؤقت علیه خبرنگاران و اهل رسانه ها شده که تحت بررسی قرار دارد، که چنین آمار خشونت علیه ژورنالیستان در طول سالهای اخیر بی سابقه بوده است.

در گزارش کمیته مصونیت خبرنگاران یاد آوری گردیده که با تأسف و تألم زیاد که ده تن از خبرنگاران و ژورنالیستان جان به کف کشور ما کسانی بودند که روز دوشنبه خونین 9 تن آنان در حمله انتحاری مقابل جاده ششدرک شهید شدند و یک تن دیگر این خبرنگاران در ولایت خوست مورد حمله افراد مسلح مخالف قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

در بررسی کمیته مصونیت خبرنگاران تذکار یافته است که خشونت علیه ژورنالیستان و خبرنگاران علاوه بر گروپ های مسلح مخالف، افراد حکومتی و در بعضی مواقع قوماندانان نیروهای امنیتی، وکیلان شورای ملی که نمایندگان مردم گفته می شوند و همین خبرنگاران نیز از فرزندان راستین مردم اند در خشونت علیه خبرنگاران دست داشته اند. در حالیکه ژورنالیستان در پروسه انتخابات شورای ملی و انتخاب نمایندگان در خانه ملت تلاش زیاد به خرج داده اند، نباید با این گروپ های پاسدار حقوق مردم خشونت صورت گیرد. این در حالیست که تا اکنون با وجود تدویر چند جلسه با حضور داشت رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی و تأکید شورای ملی و تأکید مسئولان مبنی بر حمایت از ژورنالیستان، متأسفانه که تا اکنون دوسیه های حقوقی ژورنالیستان که در سال های اخیر شهید شدند، یا مجروح گردیدند، در څارنوالی ها و محاکم کشور به صورت علنی فیصله نگردیده و از حقوق آنان دفاع نشده است و مجرمان به جزای اعملا شان نرسیده اند.

این در حالیست که براساس نظر و دیدگاه آگاهان عرصه های سیاسی و اجتماعی رسانه ها زبان گویای دولت اند و ژورنالیستان بازگو کنندة امیال و اهداف فعالیت های حکومت.

لهذا با چنین وظایف سنگین و پرمسئولیتی که در برابر خبرنگاران و ژورنالیستان قرار دارد، لازم است تا در مورد خبرنگاران و ژورنالیستان کشور که قشر کوچکی از قلم بدستان بازگوکنندة حقایق رویداد های سنگین و  افراد پرتلاش کشور اند و تعداد شان نسبت به سایر اقشار جامعه اندک است ولی عملکرد وتأثیرات فعالیت های آنان نهایت زیاد است توجه هرچه بیشتر صورت گیرد و بر فعلایت های ثمربخش آنان درج فراوان داده شود و حمایت آنان در سرخط عملکرد ها و فعالیت های حمایوی مسئولان حکومت وحدت ملی و نهاد های حمایوی ژورنالیستان قرار داشته باشد.

در حالیکه یقین و باور کامل داریم که از حقوق آنان در مطابقت به قوانین و مقررات قانون اساسی کشور مبنی بر حقوق تمام اتباع کشور اقشار جامعه و مقررات رسانه ها پاسداری می گردد، ولی انتظار خانواده های شهدای جان برکف رسانه ها آنست که پروسه بررسی دوسیه های ژورنالیستان آسیب دیده باید تسریع یابد حقوق آنان هرچه زودتر اعاده شود، تا سایر ژورنالیستان از کُندی در کار بررسی دوسیه های ژورنالیستان متأثر نگردند و در زمینه حمایت از ژورنالیستان توجه زیادتر مبذول شود.

قابل تذکار است موضوع افزایش خشونت علیه خبرنگاران درست زمانی به تکرار یاد آوری می گردد که مسئولان حکومت همیشه رسانه ها را قوة چهارم کشور در کنار قوای ثلاثه برمی شمارند، اما حمایت آنان نسبت به سه قوة دیگر کاملاً کمرنگ به نظر می رسد، این رقابت که کمیته مصونیت خبرنگاران و جامعه ژورنالیستی انتظار دارند تا خشونت علیه خبرنگاران کاهش یابد و مسئولان حکومت وحدت ملی از حقوق ژورنالیستان و حمایت از آنان تدابیر همه جانبه اتخاذ نمایند، تا این قلم بدستان واقعیت نگار بتوانند فعالیت های بیانگری و حقیقت پردازی خویش را بهتر و بیشتر انجام دهند.

نوری هروی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha