صفحه اصلی | anis | مقالات | به مناسبت گرامی داشت از روز جهانی قلم به خاطرمهاردشمن قلم محکم ترین سلاح ماست

به مناسبت گرامی داشت از روز جهانی قلم به خاطرمهاردشمن قلم محکم ترین سلاح ماست

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

«جنبش اول که قلم بر گرفت حرف نخستین ز سخن در گرفت چون قلم آمد شدن آغاز کرد چشم جهان را به سخن باز کرد»

قلم همیشه جهان گستر بوده است محدودة نادانی ها را کاهش، گلستان دانایی را توسعه داده و از این طریق جهان آگاهی را گشايش داده است. انسان در این قسمت از جهان است که می تواند زندگی انسانی رابه تجربه بنشيند. پس صاحبان قلم و اندیشه، رسالتی بزرگ را در اعصار متمادی به دوش داشته اند. از این رو شایستة بهترین تقدیرها بوده و هستند اما آنچه تا کنون نصیب این گروه گرديده، جز سختی معیشت و تحمل گفتارهای ناصواب و نگاههایی از سر بی تفاوتی چیزی نبوده است.زماني به اطراف خود بنگریم ديده مي شود اشخاصی كه هیچ سهمی در پیشرفت و تعالی کشور نداشته و ندارند در وفور نعمت و آسایش غرق اند. اما در مقابل نویسندگان اندكه قلم، ذهن،چشم و دستان خود را وقف آگاهی افزایی به جامعه کرده اند،هيچگاه موردتوجه دولت مردان قرارنداشته وندارند. بزرگ مردي چي خوب گفته است: «امروز ارزش لگد زدن فوتبالیستان بیشتر از فکر کردن اندیشمندان استقبال شده است. درحالي كه جهان متمدن امروز به فراست» متيقن شده و دریافته است؛ تازماني که شان و منزلت صاحبان قلم یعنی نویسندگان و مفسران،  نقادان و بیان گران قلم به جایگاه اصلی خود ارتقا نیابند، حرکت بر مدار تحولات مدنيت رویایی بیش نخواهدبود. زيرا شرط لازم تعالی در دنیای شگرف امروز عقلانیت است که جز از مسیر قلم نمی توان بدان دست یافت. چه خوب است با عزت آفرینی برای نویسندگان و اصحاب رسانه، زیبایی،آگاهی عشق،امید و جاودانگی را برای نسل فردای كشور به ارمغان آوریم و نه با دسته ای گل بر گردنشان بلکه با تاجی از عزت بر سرشان به آنها شوق پرواز دهیم. تا دریچه ای از زیبایی های جهان را به روی ما بگشايند. علم و دانش دو بالی هستند که انسان می تواند با آنها تابیکران پرواز کند.ارزش هر انسان با چگونگی به کارگیری آنها معین می شود.علم و دانش، آگاهی و معرفت او را به جایی می رسانند که حتی فرشتگان هم بدان دست نمی یابند.هر چه دانایی انسان بیشتر شود، نقش رهبری او در زندگی پر رنگ تر می شود. بسیار اتفاق افتاده که با دیدن شخصی و یا صحبت کردن کسی، به دانش وی پی برده اید.

 این مسئله بیانگر این نکته است هر دانشی که انسان فرا می گیرد در رفتار او نمود پیدا می کند و از کردار بسیاری از افراد می توان به میزان علم آنها پی برد. خانواده هایی هستند که از نظر اقتصادی در سطح پایینی قرار دارند، اما وجود فرزندان باهوش در میان آنها، حسرت خانواده های مرفّهی را برمیانگیزاند که هر چه خرج فرزندان خود می کنند به نتیجهای نمی رسند.

 بنابراین هر چند امکانات کمی در اختیار دارید ولی به اهداف عالی و بلند مدت فکر کنید و تا رسیدن به آنها احساس شکست و دلسردی نکنید. دانش، انسان را به سوی کمال هدایت می کند. اين نعمت الهي بدست نمي آيد جزباعلم وقلم. صاحبان قلم در زندگی درست فکر می کنند، گفتار عاقلانه دارند و خوب قضاوت می کنند،در برخوردهای اجتماعی دیگران را به خود جذب می کنند. آنها شمعی هستند که می سوزند تا دنیای تاریک جهل و نادانی را باقلم زني وترويج دانش خود روشن کنند و خفتگان را بیدار نمايند.

زیرا می دانند سودجویان همواره سعی دارند، افرادی را در جهل و ناداني نگاه دارند تا بدین وسیله راه نفوذ و تسلط زورگویانه خود را بر آنها باز کنند.در دنیایی که عصر «دانش و اطلاعات» نامیده شده است،نه به راه رفتن که بهدویدن نیاز داریم تا با کسب آگاهی های بیشتر، هم سو با جوامع پیشرفته بشری به علوم و فنون روز مسلح شویم و تیر دانایی ما را به سوی کسانی که قصد تجاوز به میهن ما را دارند و به فکر مطامع و منافع خود میباشند، پرتاب کنیم.قلم بهترین و محکم ترین سلاح ماست، بکوشیم تا همواره آن را در دست داشته باشیم و از آن بهره مثبت بگیریم. در قالب قلم است که، زبان، بیان هنر و تصویر، آفرینش های سازنده، آموزنده و نمایش حقایق در لباس زیبای حروف و کلمات سخنان، عبارات، اشعار و مفاهیم زنده وچهره های الهام بخش و آموزنده ارائه می شود. گاهی تاثیر قلم از تأثیر زبان بیشتر، ماندنی تر و جاودانه تر است. چه آثار صاحبان قلم بوده که به فرهنگ ها،کتابها، کتابخانه ها و تمدن ها تبدیل شده است. خداوند کریم انبیای گرامی و پیامبران اولوالعزم خودرا با کتابها و صحیفه ها فرستاده است. گرچه ایشان اهل زبان قول و منطق و دعوت به خیر نیز بوده اند. از دو زبان و بیان قلم عقل وحی هر دو در راه آرمانهای الهی و حاکمیت توحیدی استفاده نموده اند. مردان صاحب فضیلت با قلم خود می درخشند و فضایل ایشان به برکت آثار قلمی، ادبی معرفتی و هنری شان به دیگران بهارث می رسد.

آثار ماندگار آنها با هنر قلم هاست که به دیگران منتقل می شود. حال چه مستقیم توسط خود ایشان به رشته تحریر در آید و قلمی شود چه توسط دیگر صاحبان قلم، فضایل، مناقب و مکارم اخلاق آنان به دیگران برسد.

ن_ فروتن

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha