صفحه اصلی | anis | مقالات | وزارت معارف جهت استفادة دانش آموزان پنجاه میلیون جلد کتاب طبع می کند

وزارت معارف جهت استفادة دانش آموزان پنجاه میلیون جلد کتاب طبع می کند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

جنگ این پدیدة منفور شنیع از چند دهه به این طرف به بهانه های گونه گون در کشور عزیز ما ادامه دارد. این مصیبت جوانان وطن عزیز و دوستدانشی ما را که سرمایة معنوی مامی باشند با مشکلات گونه گون مواجه ساخته است.

نه تنها مردم رنجدیدة افغان، بلکه جهانیان همه میدانند که جنگ بجز از ویرانی، قتل افغان توسط برادرش ازبین رفتن زیر ساخت ها وسایر بخشهای اجتماعی که بازسازی و نوسازی آن در زمان کوتاه از امکانات فعلی حکومت و یا هم سکتور خصوصی بعید می باشد ارمغان دیگری داشته است راه های رسیده به ترقی وپیشرفت تمام عرصه ها به خصوص معارف کشور را که آینده سازان میهن در آنجا ها جهت آمادگی های لازم بخاطر آبادی و ترقی وطن عزیز ما درمکانهای مشخص تحت آموزش و پرورش قرار میگیرند با مشکلات و درد سرهای متعددی مواجه ساخته است.

طوریکه مردم شریف، نجیب و زحمتکش ما از طریق رسانه ها و یا هم به چشم سرازنزدیک مشاهده کرده، آگاهی دارند که دشمنان علم و دانش علاوه بربستن مکاتب دریک تعداد جاهای نا امن کشور،  عی نمودند تا به سوختاندن این مکانهای مهم و ارزنده و یا هم ماین گذاشتن در داخل صنف درسی که دور از تمام قوانین بشری و اسلامی محسوب میگردد، درب مکاتب را به روی دانشجویان بسته نمایند، بطور مثال چندماه قبل از امروز در ولایت خوست در داخل صنف درسی ماین جاسازی شده انفجار نمود که در نتیجه آن تعدادی از دانش آموزان زخمی گردیدند درین اواخر دریکی از ولسوالی های ولایت ننگرهار مخالفین مسلح یک باب مکتب را آتش زدند.

مردم افغانستان دقیق میدانند که بدون آموختن علم و دانش هیچگاه نمیتوانیم به آن قله های پیشرفت و ترقی که آرزو داریم برسیم. روی همین دلیل دریک تعداد مناطق کشور حتا فیصله های قومی صورت گرفته است که هیچکس نمی تواند فرزندان خود اعم از دختر و پسر را که واجد شرایط مکتب باشد از رفتن به آن جا ممانعت نماید از جمله میتوان گفت دریکی از ولسوالی های ولایت خوست چنین فیصله از طرف بزرگان قوم صورت گرفته است و همة مردم تعهد به عملی نمودن آن می باشند. این عملکرد آنان خلاف خواسته های دشمنان این مرز و بوم بوده، ولی طبق هدایات دین مقدس اسلام و خواست مردم است، زیرا خداوند«ج» در قرآنکریم آموختن علم و دانش رابرمرد و زن فرض گردانیده است. حضرت محمد«ص» فرموده است: ترجمه: علم را بیاموزید و لواگر در چین هم باشد. همه میدانند که در آن زمان که حضرت سرور انبیا حدیث مبارک خود را بیان داشت هیچ یک ازسهولت های امروزی برای مردم در آنجا نبود و کشور چین ازلحاظ موقعیت جغرافیایی با عربستان سعودی فاصله بسیار زیاد دارد.

حکومت افغانستان طبق هدایات دین مقدس اسلام و آرزوی داشتن کادرهای ورزیده در تمام عرصه های علوم امروزی در سراسر کشور علاوه برمکاتب رسمی دولتی مکاتب و پوهنتونهای خصوصی را ایجاد نموده که تعداد آنها به صدها مکتب، مؤسسات نیمه عالی و عالی رسیده است. وزارت های معارف و تحصیلات عالی از نحوة پیشبرد فعالیت های آنها به طور دوامدار مراقبت نموده، در صدد بالابردن کیفیت امور تدریسی و ایجاد فضای سالم آموزشی کشور بوده، سعی دارند تا این موسسات بتوانند به درجات عالیتر کادر های مورد نیاز جامعه را بیشتر آموزش دهند به جامعه تقدیم نمایند.

رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی در اولین روز آغاز سال تعلیمی در رابطه به مکاتب چنین بیان داشت.«... طی سال روان به تعداد شش هزار باب مکتب اعمار خواهد شد.» همچنان کبیر حقمل رئیس ارتباط آگاهی عامه و سخنگوی وزارت معارف به رسانه ها گفته است«... وزارت معارف در قدمه اول به تعداد هشت هزار تن معلم را در سراسر کشور جدیداً استخدام خواهد کرد و در قدمه دوم هجده هزار تن دیگر را به آنان افزود خواهد نمود.» وی در ادامه افزود: «...طی سال روان این وزارت پنجاه میلیون کتاب درسی جدید را طبع و بدسترس شاگردان قرار خواهد داد» وی تصریح کرد...« برای تهیه و طبع کتاب در پنج سال دیگر نیز وجوه مالی دریافت گردیده است.» گفته های رئیس جمهوری غنی و سخنگوی وزارت معارف حقایقی را بیان میدارد که دولت جمهوری اسلامی افغانستان رشد و انکشاف مکاتب و بهبود امور درسی را در بخشهای مختلف در جمله اولویت های کاری خویش قرار داده سعی دارد تا هر چه بیشتر در سراسر کشور تمام مکاتب با لوازم ضروری آن آماده خدمت به آینده سازان کشور باشد، معلمین مسلکی یی تاکنون تعداد آنان نسبتاً می باشند به قدر کافی با خود داشته باشیم تا از یک طرف برای نسل جوان زمینه کار مؤثر مساعد گردیده و از جانب دیگر آینده سازان کشور بازیور علم و دانش طبق خواست زمان آراسته گردند.

دشمنان مردم افغانستان این حقیقت را میدانند که هرگاه جوانان پرانرژی افغان بازیور علم و دانش آراسته گردند، دیگر به هیچ بهانه آنان مؤفق نخواهند شد تا یک افغان را توسط برادر دیگرش کشته و یا زخمی نمایند. روی همین دلیل سعی دارند که آینده سازان کشور ما را از رفتن به مکاتب بهانه های گونه گون جلوگیری نمایند و خود شان همان اهدافی را که در ذهن دارند بدست آورند، ولی غافل از اینکه مردم کشور دیگر فریب آنانرا نخورده، در قسمت رشد و انکشاف معارف گامهای ارزندة خویش را برمیدارند. پس لازم و ضروری است تا آنعده هموطنان عزیز ما که تاهنو متوجه این دسیسه دشمنان مردم خویش کمتر گردیده باشند، بگذارند فرزندان شان با آموختن علم در آینده دانشمندان، رهبران وسازندگان این خانه ویران شده گردند.

احسان الدین

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha