صفحه اصلی | anis | مقالات | به پیشواز هفته کتاب؛ هیچ جامعة خوشبخت و سعادتمند نمی شود، مگر اینکه کتاب را دریچة به سوی جهان تازه کشوده باشد

به پیشواز هفته کتاب؛ هیچ جامعة خوشبخت و سعادتمند نمی شود، مگر اینکه کتاب را دریچة به سوی جهان تازه کشوده باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

آگهان عرصه های فرهنگی و پژوهشی به این عقیده اند که در مورد جایگاه برجسته و نقش سازنده کتاب در تکامل جامعه انسانی، همین قدرکافی است که تمامی ادیان و مکاتب بشری و دانشمندان بزرگ تاریخ نه تنها در این زمینه اتفاق نظر دارند، بلکه خود نیز از طریق کتاب جاویدانگی مانده اند. بنابر آن رشد شگفت انگیز علم و دانش امروزی بشر و توسعه عرصه های مختلف زندگی انسانی همه مرهون کتاب و فرهنگ کتاب خوانی است. هیچ تمدنی و فرهنگی در تاریخ بشری قامت برنیافراشت مگر اینکه از دل «کتاب» و فرهنگ جوانه زده باشد.

اندیشمندان و آگاهان عرصه های اجتماعی تأکید دارند که هیچ جامعه خوشبخت و سعادتمند نمی شود، مگر اینکه کتاب را دریچه یی به سوی جهان تازه گشوده باشد. در جهان امروز هم زمان با رشد دانش و توسعه جامعه انسانی، جایگاه و اهمیت کتاب و کتاب خوانی بیش از پیش درک شده و به آن ارزش داده می شود، چنانکه کتاب و کتاب خوانی از روز های اول زندگی و کودکی در محیط خانواده، مکتب و جامعه شروع می شود و تا آخرین و عالی ترین مراحل تحصیلات عالی و توان انسانی برای دریافت اطلاعات درک آن ادامه پیدا می کند و حتا به عنوان یک تفریح سالم جایگاه خود را در اوقات فراغت جامعه بشری باز کرده است. به همین جهت میزان رشد بالندگی علمی و فرهنگی هر جامعه با معیار و منبعی به نام کتاب مورد سنجش قرار می گیرد، هرچه این معیار برجسته تر باشد هویت و اصالت آن جامعه نمود درخشان تری می یابد.

بر اساس پرژوهش هایی که از طریق دانشمندان و اهل خبره به عمل آمده، از زمانیکه انسان توانست به افکار خود انسجام بخشد و برداشت هایش را با استفاده از علامات و نشانه ها بر روی لوحه ها، کتیبه های سنگی حک و بنگارد، تمدن بشری آغاز یافت. به همین علت می توان گفت، سرچشمة تغییر و دگرگونی جهان و زندگی بشری دقیقاً به زمانی بر می گردد که «خط» ابداع شد و فرهنگ (کتابت) شکل گرفت.

با درنظرداشت همین ارزشمندی و تأثیر پذیری کتاب در رشد و ارتقای سطح آگاهی افراد جامعه است که کتاب همواره در تاریخ و فرهنگ گذشته ما از جایگاه و اهمیت شایسته برخوردار بوده است.

چنانکه بنابر شواهد تاریخی کشورما، کتاب خوانی یکی از جلوه های زیبای ذوق و اندیشه فرهیختگان و مهم ترین ابزار های فکری، هنری و علمی در گستره تاریخ ما دانسته می شود.

همچنان میراث مکتوب به جا مانده است و از روش های کهن گواهی بر اهمیت کتاب و کتاب خوانی در فرهنگ تاریخ کشور ما می دهد.

اما افسوس که این مقام پرارج و میراث سترگ و اهمیت کتاب و کتاب خوانی در جامعه ما کمرنگ گردیده و حتا در حال فراموشی
 قرار دارد.

اما نباید فراموش گردد که با وجود دشواری ها، بازهم به خاطر احیا و گسترش فرهنگ کتاب خوانی به خصوص در میان قشر جوان کشور تلاش های زیادی صورت می گیرد و برای غنامندی ارزش کتاب و هفته اخیر ثور بنام هفته کتاب مسما گردیده و همه ساله این هفته مخصوص کتاب، کتابخوانی با راه اندازی نمایشگاه های بزرگ کتاب تجلیل می گردد، ناشران و کتاب فروشان صدها عنوان کتاب های جدید چاپ شدة خویش را برای علاقه مندان کتاب و مطالعه با ایجاد غرفه ها در نمایشگاه هایی که راه اندازی می شود عرضه می کنند.

بر اساس برداشت آگاهان عرصه های فرهنگی تأکید دارند که کتاب و کتاب خوانی به گروه و قشر خاصی از جامعه تعلق ندارد، تأکید بر آنست که هر فرد جامعه باید روی همین موضوع کتاب و کتاب خوانی هرچه بیشتر در میان افراد جامعه ما به خصوص قشر جوان کشور تلاش نماید تا این پروسه نهادینه شود. باید گفت که نهادینه شدن کتاب و کتاب خوانی به شیوه گسترش می یابد که پدران و مادران فرزندان خود را به کتاب آشنا سازند و روحیه کتاب خوانی را در میان فرزندان شان به وجود آورند.

همچنان مربیان و استادان با تجربه در مکاتب و پوهنتون ها و آموزشگاه ها و نهادهای آموزشی دولتی و خصوصی در گسترش این مأمول نقش سازنده دارند، اما به شرط آنکه خود نیز برای ایفای چنین نقش آگاهی دهی، سهم فعال
بگیرند.

زیرا از گذشته های دور کتاب به عنوان یکی از ابزار های آموزشی و ارتقای سطح دانش مورد توجه بوده است و اولیای دین بیشتر برای پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب توصیه داشته اند.

باید تذکار داد که کتاب خواندن در وهله اول یک امر آموزشی است، بنابرآن کتاب خواندن در میان جوانان باید آموزش داده شود تا جوانان با درک اهمیت و ارزش کتاب خوانی علاقه زیادتر پیدا کنند. در مورد ارزش و اهمیت کتاب خوانی باید اشاره شود که کتاب خواندن باعث ارتقای سطح فرهنگ و یا سرمایه فرهنگی فرد می شود و این امر قوه درک و شناخت او را افزایش می دهد و انسان می تواند با استفاده از مطالعه و کتاب خوانی مشکلات خود را حل کند.

تأکید می گردد که مطالعه و کتاب خوانی نقش بسیار مهمی در سلامت انسان و سپس سلامت جامعه دارد.

نوری هوی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha