صفحه اصلی | anis | مقالات | صلح با عزت و توأم با آسایش و ترقی امید هر افغان است

صلح با عزت و توأم با آسایش و ترقی امید هر افغان است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

صلح پایدار نیاز مبرم مردم افغانستان است، بیش از سه دهه می‏شود که همه از دل وجان خواهان تأمین صلح با عزت در کشور هستند. با تأسف برخی ها این پروسه را دست کم می گیرند یامنافع شخصی خود را به ادامه جنگ در کشور می‎بینند و نه تنها اینکه این روند را کمک نمی کنند، بل به نحوی آنرا تخریب می نمایند.

حقیقت این است که اکثریت افغانها چه آنهایی که مستقیماً ازجنگ تاثیر پذیر هستند وچه غیر‏مستقیم دیگر تاب وتوان تحمل بدبختی و دوام جنگ را در این خطه ندارند وآنهم درحالیکه  از هرسوصدای صلح بلند می‏شود.

حمایت از پروسۀ صلح، رسالت دینی و مسئولیت میهنی تمام اقشار با هم برادر کشور است در کشوری خسته از جنگ  چون افغانستان انتظار همه بیش از هر چیز دیگر تأمین صلح، برقراری امنیت ورفاه جامعه بوده می تواند،  پروسة صلح نباید به دیدگاه های افراد و حادثات ناگهانی محدود شده و از حرکت باز بماند.

ایجاب می کند تا هرگونه تلاش برای برقراری صلح و ثبات در کشور با حمایت مردمی تقویت شده و مؤفقانه تعقیب شود، زیرا دشمنان داخلی و خارجی مردم همواره دراین راستا موانع ایجاد نموده،   منافع شانرا در ادامه جنگ و برادر کشی جستجو می نمایند.

در نفس امر صلح، تأمین وحدت ملی و بر قراری امنیت در کشور موافقت همه را به همراه دارد
 هیچ کسی در افغانستان نمی‏خواهد تا این مأمول وسیله ای باشد تا گروه خاصی از آن منفعت برداری کنند و ملت را به بازی بگیرند
.

 برای زدودن تنش ها، پیدا کردن راه های حل صلح آمیز در  کشور، هرگونه تلاش های دشمنان را بی اثر می سازد و  از طریق باور به صلح و امر خیری که اسلام ما را به آن ملزم می سازد، شیوه های دستیابی به صلح و رفع اختلافات سلیقوی میان گروه های سیاسی را امکان پذیر می سازد و این پروسه  می تواند در مسیر اصلی اش به سوی موفقیت به پیش برود.

تهدیداتی که نسبت به آینده وجود دارد، زمانی مهار شده می‏تواند که مردم ما در امر صلح بسیج شده و آگاهانه از آن حمایت و پشتیبانی نمایند.

بدون شک مداخله بیرونی ها اکنون از هیچکس پنهان نیست و‏افغانها تقریباً همه به این باور اند که برخی کشورها منافع خود را در جنگ افغانستان جستجو می‎نمايند.

سوال اینجاست که چگونه میتوانیم از برآورده شدن اهداف شوم بیرونی ها جلوگیری نماییم؟  جواب همانا یکدست شدن افغانها تلاش وآغاز گفتگوها، تأمین صلح استقرارامنیت وتقویه زیرساخت های اقتصادی ونظامی افغانستان است که دراینصورت دشمنان خود را دراهداف شان ناکام خواهیم ساخت، ازسوی دیگر ملت نیز از جنگ های طولانی بیزار وخسته اند وهمواره درهرجا به‎ندای صلح وامنیت لبیک می‎گوید.

راه دیگر رسیدن به صلح با کمک مذاکرات سیاسی و یا فعالان صلح است. آنچه كه مردم ما به دنبالش هستند، برقراری صلح دركشور و اقدامیکه برای ایجاد تفاهم و توافق میان طرفهای درگیر به شیوۀ پذیرش نظام مردم سالار به اتحاد آشتیجویانه مي‏خواهند دست یابند.

بنا برین مذاکرات برای زمینهسازی آغاز پروسة صلح و گفتگوها میان حکومت افغانستان و گروههای مخالف که از آن سوی سرحد تمویل و تجهیز میگردند به یک امیدواری در بین مردم ما تبدیل شده است.

 اعتماد دستیابی به صلح پایدار این است که جامعة جهانی و کشورهای منطقه به خصوص امریکا و  سایر کشورها به عنوان تضمین کننده اجرای تعهدات شان صادق باشند.

 واضح، درست،  آگاهانه وباصداقت کامل به خاطر نتایج مثبت صلح افغانستان عمل نمایند وبا مبارزة صادقانه در مقابل تروریزم و وادار ساختن طالبان به گفتگوهای سیاسی از هر گزینه ای که منجر به استقرار امنیت، ثبات و صلح در افغانستان شود استفاده نمایند و پاکستان را نیز به نحوی وادار سازند تا دست از حمایت طالبان و دیگر مخالفان دولت افغانستان بر دارد، آنان را در خاکش نابود سازد و مثل ابزار به‎خاطر بقای خودش از آنها استفاده نکند، امکانات مالی، پولی و نظامی‎را در دسترس آنان قرار ندهد و حتا اجازۀ ورود در خاکش را ندهد.

یک حقیقت مسلم است که سردمداران حکومت پاکستان در تمام اعمال ضد بشری که در افغانستان به وقوع می پیوندد دخیل است، حتا اداره و کنترول مخالفان حکومت وحدت ملی را در دست دارد.

چون خودشان همواره گفته اند که  ما ميتوانيم مخالفین دولت افغانستان را به دور میز مذاکره حاضر بسازیم. پس این به صراحت می رساند که پاکستان بالای گروه هايي که در قلمرو آن کشور دست به فعالیتهای تروریستی میزنند کاملاً حاکمیت دارد.

صلح امید هر فرد افغان است و‎برای رسیدن به صلح با عزت و‏توأم با آسایش، رفاه و ترقی در کشور سالهاست که مردم افغانستان قربانی می دهند، ان شاالله با توکل به ذات اقدس به این آرزو و مرام مان به یاری پرودگار خواهیم رسید و دشمنان ما شرمسار خواهد شد.

محمد مسعود صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha