صفحه اصلی | anis | مقالات | مردم انتظار دارند که روز جهانی کارگر دستاورد های و پیامد های بزرگی در قبال داشته باشد

مردم انتظار دارند که روز جهانی کارگر دستاورد های و پیامد های بزرگی در قبال داشته باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

از روز همبستگی بین المللی کارگران در افغانستان درست زمانی تجلیل به عمل آمد که از یک طرف پروسه ثبت نام برای انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی ها از طریق کمیسیون انتخاباتی اعلان و روند ثبت نام در محلات تثبیت شده ادامه دارد که مردم آزادی دوست کشور ما برای آغاز پروسه رأی دهی به نمایندگان منتخب خویش لحظه شماری دارند و از جانب دیگر کنفرانس ملی کار به خاطر کاریابی و رفع مشکل بیکاری که صفوف بیکاران در حال طولانی شدن است

 نیز تدویر یافت و با جمع بندی راهکار های سازنده رفع بیکاری و آگاهی دهی برای کشور های کمک کننده برای مردم افغانستان که در این کنفرانس ملی شرکت ورزیده بودند پایان یافت و تعهداتی در ارتباط به آموزشهای حرفوی برای جوانان علاقمند کار و حرفه، از طریق کشور های شرکت کننده در این کنفرانس نیز به عمل آمد. انتظار می رود که همین انتخابات شورای ملی و رسیدن نمایندگان مردم در خانه ملت، عامل تسوید و تصویب قوانین و مقرراتی گردد که راهکار های دستیابی به کار و شغل را برای افراد بیکار جامعه ما فراهم سازد و از جانب دیگر کمک های کشور های متعهد در امر ایجاد شغل و حرفه برای بیکاران، زمینه های خوبی برای ایجاد شغل و حرفه نیز مؤثر واقع گردد. و از جانب دیگر حرف های سودمند رئیس جمهور کشور محمد اشرف غنی در کنفرانس ملی کار تا اندازة جنبة عملی پیدا کند و در کوتاه مدت مشکلات خانواده های که اکثر اعضای آن بیکار اند، مصروف کار شوند و رنج بیکاری از شانه های آنان برداشته شود.

و علاوتاً برای تعیین سرنوشت کار گران و بهبودی زدر زندگی اقشار جامعه ما نیز تدابیرهمه جانبه اتخاذ گردد، چراکه پروسه فعالیت های تولیدی در کارخانه ها اکنون تا اندازه زیادی کمرنگ است.

براساس پژوهش ها و ارزیابی های که در این زمینه صورت گرفته است تعدادی از فابریکه های تولیدی نسبت عدم دسترسی به مواد خام و بلند بودن تعرفه های گمرکی از تولید بازمانده اند و کار گران حرفوی و مسلکی این کار خانه های تولیدی بیکار و به صفوف بیکاران پیوسته اند، بدون شک رکود فابریکه ها و کار خانه های تولیدی که با نیروی بازوان کار گران استوار است، رکود تولیدات صنعتی را در قبال می داشته باشد که باید جلو این خطر بزرگ از طریق مسئولان عرصه های اقتصادی گرفته شود تا از رکود کامل فابریکه ها که در حقیقت رکود پروسه زندگی یومیه کار گران فابریکه های تعطیل شده می باشد جلوگیری شود.

این پریشانی کارگران به خصوص کارگران صنعتی در حالی روبه افزایش است که نرخ بیکاری در کشور ما به خصوص در میان جوانان قوس صعودی را می پیماید و صفوف بیکاران در حالی طویل تر شدن است و این افزایش بیکاری اکثراً عامل مهاجرت های اجباری تعداد زیادی از خانواده ها به خصوص کارگرانی که از کار در فابریکه ما بیکار شده اند گردیده است.

قابل تذکار است که علاوه بر صعود نرخ بیکاری با رکود فابریکه های تولیدی، عدم رعایت قانون کار و دریافت دست مزدکافی از طریق مالکان کار خانه ها از جمله مشکلات دیگری است که سر راه کارگران قرار دارد وموضوع نا امنی ها ودورنمای تاریک کاریابی برای افراد بیکار شده ازفابریکه های که به رکود مواجه گردیده است، ازدشواری های می باشد که در سراسر کشور ما درحال افزایش است .

درچنین شرایط ناهنجار ومشکلات اقتصادی کار گران روزجهانی کارگر را به امید فردا های بهتر وروشن تر تجلیل می کنند وبعضاً هم با شکم گرسنه شب را به روز می رسانند. حال آنکه در صورتیکه دلسوزی وجود داشته باشدبا کم ترین بودجه وتوجه مسولان امور اقتصادی کتله عظیمی از کارگران بیکار می توانند به سر کار بروندوچرخ اقتصادی وتولیدی را به گردش درآورند که از تولیدات آن صدها وهزاران خانواده از فقر وبیکاری نجات پیدا کنند.

درهمین راستای کاریابی، اعمار بندهای آبگردان ایجاد چند تصفیه خانه نفت وگاز ویا اعمار بند های آبگردان به خاطر تحت آبیاری قرار دادن زمین های حاصلخیز که زمینه کار وشغل را برای صد ها خانواده  درعرصه زراعت مساعدمی سازد. تلاش صورت گیرد از امکان بدورنیست که صفوف طولانی بیکاران درکشورجنگ زده ما کوتاه گردد.

بناءً با ایجاد شرایط  استفاده ازچنین راهکارها از یک طرف نرخ بیکاری پائین می گردد واز طرف دیگر بادسترسی به شغل کارگران می توانند در آینده روزجهانی کارگر را با گردن افراشته وبیکاری زدائی تجلیل نمایند وبیکاری را از کشور خود دور سازند.

نوری هروی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha