صفحه اصلی | anis | مقالات | اهميت انتخابات در اسلام

اهميت انتخابات در اسلام

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

بدون شک، اسلام يک دين کامل است که احکام آن، در هر زمان و بر هرکس قابل تطبيق است. خداوند (ج) مى فرمايد: ترجمه: (امروز دين تان را تکميل کردم، نعمت خود را به شماتمام نمودم و اسلام را براى شما منحيث قانون پايدار و هميشگى پذيرفتم.)

به اساس اين آيۀ مبارک، اسلام يک دين کامل است که تمامى فوايد دينا و آخرت در آن گنجانيده شده و براى نجات و فلاح انسانيت، جنبۀ قانون و آيين دارد.

کسانيکه احکام اسلامى را در زندگى خود تطبيق نمايند، پس در دنيا و آخرت از مزاياى آن
 بهره مند خواهند شد.

در اسلام، بر شورا تأکيد شده و از مسلمانان خواسته شده تا بين خود تفاهم و مشوره نمايند.

خداوند (ج) به پيامبر خود حضرت محمد مصطفى صلى الله عليه وسلم امر کرده تا به اصحابش مشوره نمايند: (و شاورهم فی الامر) وامرهم شورا بینهم.

بدون شک که شورا فوايد زياد دارد و کارى که با مشوره انجام شود، کاستى و پشيمانى ندارد.
شورا يک اصل نظام عادلانه و مردم سالار خواند ميشود و به مسلمين لازم است که در بين خود مشوره نمايند.

در طول تاريخ، اصحاب کرام نيز زعامت خود را به اساس مشوره و يا وصيت تعيين کرده اند.
اما در جهان امروزى، انتخابات عادلانه يگانه راه خوب انتخاب نمایند در شورای ملی و يا رئیس جمهور است.بايد در نظر گرفت که انتخاب رهبرى توسط انتخابات طوريکه ادعا ميشود، دستاورد تمدن غرب نيست، بلکه درارزشها و فرهنگ اسلامى ريشه دارد؛ نکات عمده اى که ما را به اين کار باورمند ميسازد آن موجوديت احکام در مورد بيعت شورا و اجماع در دين مبين اسلام است که ميتوانيم تفسير و تحقيق مفاهيم آن را به طور گسترده انجام دهيم و نظريات وسيع در مورد انتخابات و چگونگى انتخاب رهبران را دريابيم؛ و همچنان سنت پيغمبر اسلام(ص) است که با اصحاب گرامى خود مشوره ميکرد.

ميتوانيم نظر اسلام در مورد انتخابات را در دو منبع بزرگ يعنى قرآن و سنت پيامبر اسلام (ص) بررسى نماييم؛ صحابۀ کرام در صدراسلام و حتى بعد از رحلت حضرت محمد(ص)، براى بيعت مردم، انتخاب رهبر، خليفه و جانشين پيامبر (ص) از شورا استفاده کرده اند.

در اين زمان که مشکل است از هرکس نظر جداگانه گرفته شود پس عرف و عنعنۀ انتخابات در بيشتر جوامع اسلامى رواج گرديده و مردم ميتوانند در يک فضاى آزاد، به زعیم و کانديد مورد نظر خود رأى دهند.که اين کار مترادف شورا و نظرپرسى خوانده ميشود.اکنون اين کار، يک اصل قبول شدۀ بين المللى براى حاکميت مردمى خوانده ميشود و مردم در اکثر کشورها، زعامت سياسى و یا نماینده خود در پارلمان را با استفاده از اين راه انتخاب مى نمايند.

پس بايد گفت که انجام دادن انتخابات در اسلام، از اصل شورا سرچشمه مى گيرد که مردم به اساس آن، مجبور ميشوند به رهبر دلخواه خود از اين طريق رأى بدهند.

 در مخالفت انتخابات نيز کدام نص صريح وجود ندارد؛ پس بر مسلمانان لازم است که در انتخابات پارلمانی، شورا های والسوالی شورای ولایتی و... اشتراک نمايند و مشورۀ خود براى زعامت از طريق استعمال رأى را شريک سازند؛ اين کار در تحکيم امنيت و ثبات نقش مهم دارد و همچنان عنصر عمده براى مشروعيت يک نظام خوانده ميشود.

بنابر این روز جمعه رئیس و اعضای شورای سراسری علمای افغانستان در دیداری که با رئیس جمهور غنی داشتند طی قطعنامه ای علاوه بر اینکه حملات انتحاری و انفجاری را خلاف موازین اسلامی و انسانی دانستند از مردم خواستند تا در پروسه ثبت نام رأی  دهندگان اشتراک کنندو در پروسه ملی انتخابات سهم بگیرند. 

  صافى

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha