صفحه اصلی | anis | مقالات | آغاز ثبت نام رأی دهندگان یک آغاز خوب

آغاز ثبت نام رأی دهندگان یک آغاز خوب

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

آغاز ثبت نام رای دهندگان یک آغاز نیک برای برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور است که میتواند زمینه ساز برای انجام کارهای بزرگتر گردد که فرا راه کمیسیون انتخابات قرار دارد. کمیسیون مستقل انتخابات مطابق به جدول تعیین شده،روزشنبه روند ثبت نام رآی دهندگان را آغاز کرد که تا 24 جوزا ادامه میابد. ثبت نام رای دهند گان در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها یک گام به جلو است.

آغاز این روند نشان میدهد که دولت برای برگزاری انتخابات متعهد بوده و طبق برنامه و پلان تعهدات خود را عملی می سازد.

مگر آغاز ثبت نام رأی دهندگان مشکلات، چالش ها و پرسش های خود را دارد.

این روند در حالی آغاز میگردد که معضل توزیع شناسنامه های برقی در کشور حل نشده و کمیسیون مستقل انتخابات مجبور شده تا به همان شیوة کلاسیک رجوع کند و چون گذشته تذکره های کاغذی برای ثبت نام رای دهندگان یک معیار باشد، در حالیکه امروز معضل شناسنامه های برقی در کشورهای منطقه و اطراف افغانستان رفع گردیده، و این شناسنامه ها اعتبار و هویت جدی برای انتخابات در این کشورها بخشیده است.

کمیسیون مستقل انتخابات به منظور آنکه تمامی شهروندان کشور بتوانند از حق رای شان استفاده نمایند، درخواست توزیع حد اقل ده میلیون تذکره کاغذی را از ادارة ثبت احوال نفوس نموده است.

در حالیکه تذکره های کاغذی مشکلات معین و مشخص خود را دارد، یعنی میتوان آنان را درمطابع  خصوصی در داخل ویا خارج از کشور چاپ کرد و جعل این گونه تذکره ها خیلی ساده است که افراد استفاده جو خواهند توانست همزمان به چند تذکره تابیعت دسترسی داشته باشند، که این خود شفافیت انتخابات را زیر سوال خواهد برد.

در کنار معضل بنام تذکره کاغذی، مسایل امنیتی
 لوژستیکی، استخدام کارمندان موقت و ... نیز عوامل بوده میتوانند که چگونگی یک انتخابات فراگیر و قابل قبول را زیر سوال قرار میدهد.

یقیناً اعضای کمیسیون انتخابات خواهند گفت که این مسایل امنیتی را در تفاهمنامه با سکتور امنیتی و نظامی حل کرده اند
 مگر این تفاهمنامه نمیتواند به نگرانی های مردم پاسخ گوید.

مشکل دیگر ادعا  های مطرح شده  از سوی منتقدان نظام است آنها حلقات و چهره های را در داخل نظام متهم می سازند که برای برگزاری انتخابات مهندسی میکنند.هدف از بازگو نمودن موارد یاد شده این است که مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات باید بدانند که تکرار اشتباهات گذشته، قانون شکنی و تخطی های که مردم ما در گذشته شاهد آن بودند که به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

انتخابات در نظام های دموکراتیک ستون اصلی این نظام ها را تشکیل میدهد، ما با برگزاری انتخابات شفاف، گسترده و مردمی خواهیم توانست اعتماد باور، تحرک و همکاری مردم را با خود داشته باشیم.

در غیر آن نباید انتظار داشت تا اعتماد و باور مردم نسبت به کمیسیون باز گردد.

 ا-ب

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha